Connect with us

Porady Żywieniowe

Roczniaki

Jednym z najtrudniejszych okresów w hodowli jest pierwszy rok wychowu źrebiąt. Najbardziej krytyczne momenty to te, kiedy diametralnie zmieniają się warunki i środowisko bytowania, a więc narodziny, odsadzenie i pierwsza zima. Gdy bezpiecznie przejdziemy z naszymi źrebiętami przez te trzy okresy, wkraczają one w kolejne etapy rozwoju – mamy już wówczas do czynienia z młodzieżą czyli kolejno z roczniakami i dwulatkami, a więc końmi starszymi, bardziej odpornymi i przede wszystkim dużo bardziej samodzielnymi niż miało to miejsce w pierwszym roku ich życia. Na czym więc ma polegać nasza opieka w poszczególnych etapach ich dojrzewania i co jest niezbędne, aby roczniaki i dwulatki prawidłowo rosły i się rozwijały?

Z weterynaryjnego puntu widzenia najistotniejsza jest tutaj profilaktyka – regularne odrobaczanie i terminowe szczepienia na choroby zakaźne, w tym tężec. Wszystkie inne czynności weterynaryjne związane są najczęściej z żywym temperamentem młodzieży lub niedostosowaniem wielkości pastwisk do ilości ich użytkowników – przebywanie zbyt dużej grupy na małej przestrzeni zwiększa ryzyko powstania skaleczeń i wszelkiego rodzaju urazów mechanicznych. Dlatego naszym zadaniem jest dobre przygotowanie wybiegów i pastwisk, aby młodzież mogła bezpiecznie wypasać się i korzystać do woli z tego beztroskiego czasu harców i zabaw na świeżym powietrzu.

Z perspektywy standardu zachowania zwierząt roczniaki to przede wszystkim olbrzymia żywotność i energia, czasami trudna do okiełznania. W okresie tym powoli zaczyna się wychowanie i układanie konia, czemu służą wspólne spacery poza pastwisko, pozwalające na poznawanie nowego, obcego świata oraz regularne zabiegi pielęgnacyjne. Ewentualne delikatne lonżowanie w tym okresie to duży łuk i powolne tempo. Pamiętajmy tutaj także, że choć roczniak zaczyna już powoli budować pewność siebie, psychicznie nie jest najczęściej jeszcze gotowy na duży stres.

Z hodowlanego punktu widzenia u roczniaków zwraca się uwagę na podobne problemy jak w przypadku odsadów, gdyż nadal trwa ich intensywny wzrost i rozwój. Przekwalifikowanie z grupy odsadów do roczniaków ma charakter bardziej formalny, związany z zaszeregowaniem źrebaka do określonego rocznika. Źrebięta, które urodziły się zimą lub wczesną wiosną odsadzane są zwykle w lecie lub początkiem jesieni i roczniakami „stają się” zimą. Jest to dla nich trudny okres, gdyż jest to pierwsza zima w ich życiu, którą spędzają samodzielnie, bez opieki matek. Po jej przetrwaniu jest im już dużo łatwiej. Nadchodzi wiosna i pastwisko, a jednocześnie potrzeby pokarmowe są na nieco niższym poziomie niż w pierwszych miesiącach po odsadzeniu, kiedy zapotrzebowanie na wysokowartościowe białko oraz składniki mineralne i witaminy jest wysokie i dawka pokarmowa musi te potrzeby zaspokoić. W momencie nadejścia wiosny, gdy konie stopniowo są wypuszczane na coraz dłuższy czas na pastwisko, na którym mogą korzystać z bogactwa młodej trawy, potrzeby te są zaspakajane w dużej mierze właśnie przez zielonkę. Jest ona bardzo chętnie pobierana przez roczniaki i w znacznie większej ilości niż w okresie, gdy były kilkumiesięcznymi źrebakami i pastwisko stanowiło dla nich głównie „plac zabaw”.

W początkach sezonu pastwiskowego roczniakom nadal jest podawana pasza treściwa w postaci owsa z dodatkami oraz siano. Zmniejsza się tylko ich ilość, aby stopniowo przestawić układ pokarmowy i bytującą w nim mikroflorę na przyjmowanie paszy objętościowej soczystej czyli zielonki. Niemniej jednak nawet w okresie najbogatszego w składniki pokarmowe pastwiska nie powinniśmy rezygnować w diecie roczniaków z dobrego suplementu, wspierającego prawidłową mineralizację i kształtowanie układu kostnego. Preparat taki powinien przede wszystkim zawierać te składniki mineralne, które mają istotne znaczenie w procesie kształtowania struktur kostnych, oczywiście w zalecanych ilościach i proporcjach. Jest to przede wszystkim: wapń, fosfor, miedź, mangan i kobalt. Inne dodatki czy pasze uzupełniające są w tym wiosenno-letnim okresie zbyteczne, gdyż zielonka ma wówczas najbogatszy skład mineralno-witaminowy i poza istotnie zredukowaną dawką owsa i siana młodzież w tym okresie niczego więcej nie potrzebuje.

Musimy zdawać sobie sprawę, że w przypadku roczniaków, nawet jeśli je właściwie i zgodnie z ich aktualnymi potrzebami żywimy, trudno jest uzyskać u nich doskonałą kondycję. Są one bowiem w tym okresie jeszcze mało harmonijnie i nieproporcjonalnie zbudowane, często wręcz niezgrabne i nie sprawiają wrażenia jakoby w przyszłości miały zachwycać urodą i eksterierem. Prowokuje nas to często do niewłaściwej oceny kondycji i stanu odżywienia, powodując niepotrzebne dokarmianie czy zmianę diety. Pamiętajmy, że jest to zjawisko przejściowe, gdyż już 1,5-roczne i dwuletnie konie sprawiają znacznie lepsze wrażenie.

Tekst: Anna Pięta

UWAGA: Od niniejszego wpisu możliwe jest zapisanie się na specjalną listę Newslettera na stronie PZHK z Poradami żywieniowymi!

WSZYSTKIE PORADY ZNAJDZIESZ TU!

Equine NutriPlan

Więcej w Porady Żywieniowe

W ostatnim numerze

HiJ nr 80 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXII Nr 1 (80) Zima 2024

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

Artykuł sponsorowany

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę