Connect with us

Pogoda dla Michałowa

Hodowla

Pogoda dla Michałowa

IV Ogólnopolski Czempionat Koni Arabskich, Radom 2019

Tekst: Jerzy Dudała
Zdjęcia: Patrycja Makowska

Po raz czwarty na sportowym lotnisku Piastów w Radomiu odbył się czempionat koni arabskich, na którym zaprezentowano 84 konie po 47 reproduktorach od 40 hodowców. W Białce w wiosennym pokazie uczestniczyło 90 koni. Jak widać, radomski pokaz uzyskał prestiż i uznanie w gronie polskich hodowców. Najliczniejsze było potomstwo po og. Ascot DD i Kahil Al Shaqab – 6. A QR Marc i Ekstern – 4. Rozegrano też rzadko u nas widzianą klasę źrebiąt przy matkach, którą jednogłośnie wygrała przedstawicielka gospodarzy gniada Elprima (Wadee Al Shaqab – Elethia Ka / QR Marc). Jej ojciec to syn Marwana Al Shaqab i wnuk epokowego Gazala Al Shaqab. Jest on między innymi czempionem świata z 2012 roku.

Klacze roczne

Cały pokaz sędziowało trzech spośród czterech sędziów, a byli to: Koenraad Detailleur (Be), Helen Hennekens – van Nes (Be), Faustino Scanzi (It) i Medhat Gaber (Eg).

W upalny sobotni dzień rywalizację rozpoczęła żeńska młodzież w kl. IA – klaczek rocznych, w której kolejny sukces zapisała na swym koncie klacz kasztanowata El Romantika (QR Marc – Etiffani / Justify) hod. i wł. W. Parczewskiego z notą 90,67 pkt. Na wiosennym pokazie w Białce też wygrała klasę z notą 91,33 pkt. i została wiceczempionką klaczy rocznych. Jej ojciec dał nam wiele doskonałych koni, takich jak Pogrom, Medalion, Eqator, trzy takie klacze jak Piacenza, Cheronea i Wieża Mocy. Może i ona pójdzie w ślady swojego utytułowanego rodzeństwa.

W klasie IB ponowny sukces osiągnęła janowska gniada Amirata (EKS Alihandro – Alhasa / Ganges), zwyciężając notą 91,5 pkt. W Białce w czerwcu wygrała klasę z notą 91,67 i była piąta w czempionacie w klasie rocznej. Jej ojciec Eks Alihandro to między innymi czempion świata z 2016 roku. Jego córkę Om El Erodite w czasie aukcji Marquise Invitational Auction wyceniono na 1,55 mln dolarów. Nie miała sobie równych siwa Echo Asteria (Psyche Keret – Echo Aurora / Ethenity Ibn Navarrone-D) hod. i wł. Chercynno Pałac, uzyskując 92,17 pkt. Jako druga uplasowała się Diodora – hod. i wł. Patroniusza Frejlicha, uzyskując 91,5 pkt.
Pozostałe klaczki nie przekroczyły zaczarowanej granicy 90 punktów. Echo Asteria nie była tego roku obecna w Białce, ale w 2018 roku uzyskała 92,67 pkt. wygrała klasę i została czempionką klaczy rocznych. Ma pełny bukiet arabski, jest sucha, krótka, dobrze związana, o małej rzeźbionej głowie, dużym oku i długiej proporcjonalnej szyi. Chwyta też za oko ciekawą karo-siwą maścią, ma dobrą górną linię i dobry ruch. Wyraźnie się wyróżnia wśród rówieśniczek.

Potomstwo ogiera Ascot DD

W klasie IIB klaczek dwuletnich pojawiło się potomstwo ogiera Ascot, które tak dobrze pokazało się na tegorocznej Białce. Dwa pierwsze miejsca dla tego reproduktora wywalczyły El Bellsima (Ascot DD – Ekliptyka / Ekstern) z notą 90,67 pkt. W Białce uzyskała 92,17 i trzecie miejsce w klasie. Tuż za nią uplasowała się kasztanowata Wan Diamena (Ascot DD – Warejka / Piaff) hod. i wł. Jerzego Chrapkowskiego, uzyskując 90,33 pkt.

Dobrze pokazało się też potomstwo tego reproduktora w klasie ogierków dwuletnich. Czempion ogierów rocznych z tegorocznej Białki znany janowski kasztanowaty Erantis (Ascot DD – Eugara / Om El Bellssimo) uzyskał tym razem 91 pkt. W Białce było lepiej, bo uzyskał 92,5 pkt. Tuż za nim uprasował się także znany białecki Parillus (Ascot DD – Parilla / Enzo), który uzyskał 89,67 pkt. W 2018 roku był w Białce najlepszym koniem pokazu z notą 91 pkt.

Ascot DD dobrze zapisał się w naszej hodowli. Jego córka, najlepszy koń z tegorocznej Białki – Encarina, która uzyskała 93,17 pkt., wygrała w czerwcu w Menton na francuskiej Riwierze swą klasę z notą 92,5 pkt., w tym 3×20 za ruch.

Potomstwo ogiera Kahil Al Shaqab

Podobnie jak Ascot DD dobrze pokazuje się potomstwo ogiera Kahil Al Shaqab w klasie 3 klaczek trzyletnich. Jego córka siwa Michałowska Parantella (Kahil Al Shaqab – Palanga / Estern) zwyciężyła z notą 91,17 pkt. przed swoją półsiostrą siwą Kalifornią (Kahil Al Shaqab – Karbona / Estern). Również jego potomstwo triumfowało w klasie VIIB klaczy cztero- sześcioletnich, gdzie zwyciężyła piękna ciemnogniada michałowska Parmana (Kahil Al Shaqab – Parmana / Al Maraam), uzyskując 91,17 pkt. – przed swoją półsiostrą hodowli Andrzeja WójtowiczaFuture (Kahil Al Shaqab – Fortycja / Pegasus), która uzyskała 90,67 pkt.

Kahila wypatrzył, sędziując pokazy na bliskim wschodzie, M. Trela. Tak się szczęśliwie złożyło, że do stadniny przyjechała matka ogiera – OFW Mishaal. Jej wygląd – exterier sprawił, że już bez obaw można było omawiać warunki dzierżawy Kahila. Po drodze do Polski zdobył w Paryżu czempionat świata w 2011 roku, wyprzedzając też znakomitego og. Shangai Ea. W Janowie urodziły się po nim 32 ogierki i 29 klaczki, w tym takie sławy jak Al Jazeera, Bambina, Paris, czy wzorzec polskiego konia arabskiego – piękna i dzielna Adelita. Doskonałe są także jego michałowskie córki: Pustynia Kahila czy og. Morion.

Potomstwo ogiera RFI Farid

Podobnego „dubla” udało się zdobyć w klasie IVA ogierków rocznych potomstwu ogiera RFI Farid, albowiem kolejny sukces odnosi gniady Star Farid (Rfi Farid – Eks Star of Africa / Marwan Al Shaqab) hod. i wł. W. Parczewskiego, który w Białce był wiceczempionem ogierów rocznych. Tutaj uzyskał 91,17 pkt. W Białce było gorzej, bo tylko 90,67. Tuż za nim na drugim miejscu widzimy gniadego Wolare (RFI Farid – Wieża Marzeń / El Omari) hod. i wł. Wojciech Parczewski z notą 90,17 pkt. Ich ojciec jest drugi po og. Vitorio TO ogierem z rodu Mirage.or.ar. Jako pierwsi ogiera tego użyli A. A. Wójtowiczowie. Konie z tego rodu mają piękne głowy, duże, ciemne oczy, prawidłowo osadzoną szyję i dobry ruch. Jak wykazały drobiazgowe badania jego rodowodu wykonane przez Lidię Pawłowską, u jego dalszych przodków można znaleźć klacz pełnej krwi angielskiej 30 Maria. Po dwunastu pokoleniach jednak domieszka krwi tej klaczy to jedynie 0,024%, a więc praktycznie jest to bez znaczenia. Co prawda puryści mogą mieć swoje odmienne zdanie, co nie zmienia faktu, że RFI Farid jest koniem arabskim uznanym przez WAHO.

Klasa IVB

W klasie IVB sukces odnosi SK Falborek Arabians. Jego gniady Estorius F (Fa El Rasheem – Estama / Eks Alihandro) wygrywa z notą 90,33. To już lepiej niż w Białce, gdzie zakończył z notą 90,5 pkt. Jego ojciec to czempion świata z Paryża z 2014 roku. Jego córka D Shihanah uzyskała srebro, a jego syn D Seraj złoto na czempionacie świata w Paryżu w 2018 roku.

Pozostałe klasy

Odnotować z obowiązku należy zwycięstwo w klasie VI ogierków trzyletnich wychowanka SK Chrcynno-Pałac ogiera Chaos Uriel, który uzyskał 89,83 pkt., rywalizując jedynie z ogierem Egaj hod. i wł. W. Martyniuka, który uzyskał 87,5 pkt.

Pokaz zamykały już sprawdzone starsze klacze i ogiery. W klasie VIIA dla klaczy 4-6-letnich zwycięstwo na swoim koncie zapisuje janowska stadnina – jej kasztanowata Pregoła (Vitorio TO – Perespa / Enzo) wygrywa z notą 91,5 pkt. Vitorio PO dobrze sprawdził się w michałowskim stadzie, pozostawiając około 70 potomków, m. in. Emanollę od Emadorii, a także zapisał się w prywatnej hodowli, dając og. Calateon, którego M. Kondrasiuk sprzedał Shirley Watts po krakowskim pokazie w 2017 roku.

W klasie siódmej dla klaczy 7-letnich i starszych doskonale pokazuje się siwa michałowska Lawinia (Ekstern – Luanda / Emigrant) z notą 92 pkt. Jest ona córką epokowego, legendarnego ogiera, który dożywa swoich dni w michałowskim stadzie. Sucha, siwa w hreczce, z piękną głową, długą szyją, dobrą górną linią i niezłym ruchem, zwracała uwagę swym arabskim typem i bukietem. W stadzie chodzi pod siodłem z dziećmi, co jak widać nie szkodzi jej urodzie.

Pokaz kończą ogiery 4-6-letnie w klasie IX. Tutaj powód do zadowolenia mieli M. J. Pietrzakowie. Ich wychowanek kasztanowaty El Shaad (Fa El Shawn – El Estrada / Justify) wygrał swą klasę z notą 92,17 pkt. W 2017 roku był czempionem Białki ogierów młodszych. Jego ojciec znany jest z tego, że jest też ojcem og. Prometeusz, który jest potomkiem Pianissimy. Niestety z nieznanych powodów został on sprzedany bez użycia go w naszej hodowli.

Pokaz zakończyla klasa X, ogierów 7-10-letnich. Rywalizowały ze sobą cztery ogiery, ale liczyły się tylko dwa michałowskie. Zwycięża znany, siwy Empire (Enzo – Empira / Laheeb) z notą 91 pkt., przed swoim stajennym kolegą Empire – który też debiutował w Białce w 2010 roku, zdobywając tytuł wiceczempiona ogierów młodszych tuż za janowskim Pogromem (którego udało mu się pokonać na pokazie w Janowie). Uchodzi za najlepszego syna Enzo, oprócz takich ogierów jak Albano czy El Omari. Matkę Empire sprzedano do Kataru za 225 tys. euro. Jego córka Atakama w 2016 roku w Radomiu była najlepszym koniem pokazu.

Wybór czempionów

Do rozgrywki przystąpiły konie, które zajęły pierwsze i drugie miejsca w klasie. Decyzją sędziów czempionami zostali:

Czempionat źrebiąt

 1. Elprima – hod. i wł. St. Redestowicz
 2. Bogini Kahila – hod. i wł. PPH Paris
 3. Potencja – hod. i wł. A. Najmowicz

Czempionat klaczy młodszych

 1. Echo Asteria – hod. i wł. Chrcynno Pałac
 2. El Bellisima – SK Michałów
 3. Diodora – hod. i wł. Petroniusz Frejlich

Czempionat ogierów młodszych

 1. Erantis – SK Janów
 2. Star Farid – hod. i wł. W. Parczewski
 3. Parillus – hod. i wł. SK Białka

Czempionat klaczy starszych

 1. Lawinia – SK Michałów
 2. Parmana – SK Michałów
 3. Elliseina – SK Michałów

Czempionat ogierów starszych

 1. Empire – SK Michałów
 2. El Shaad – hod. M.J. Pietrzak, wł. SK Dębno
 3. Złoty Medal – SK Michałów

Najlepszym koniem pokazu została Echo Asteria,
wychowanka SK Chrcynno-Pałac.

Organizatorzy zapewnili zwycięzcom nagrody pieniężne, i tak w klasach źrebiąt każdy oceniany koń otrzymał 800 zł. Za pierwsze miejsce i złoty medal 2 tys. złotych, za drugie miejsce i srebrny medal – 1500 zł, za trzecie miejsce i brązowy medal – 1000 zł. W klasach koni młodszych i starszych nagrodzono każdego konia ze zwycięskiej piątki. Za pierwsze miejsce przyznano 1200 zł, za drugie miejsce – 800 zł, za miejsce 3 – 5 400 zł. Czempioni otrzymali za złoty medal 5 tys. złotych, za srebrny – 3 tys. złotych, i za brąz – 1000 zł oraz pamiątkowe puchary. Najlepszy koń pokazu otrzymał 15 tys. złotych i puchar prezydenta miasta Radomia.

Sam czempionat rozegrany w odstępie miesiąca od czempionatu białeckiego pozwala poddać ponownej ocenie konie tam występujące. Jedne, jak widać, potwierdziły swą klasę, inne potrzebują więcej starań. Organizacja pokazu była po raz kolejny perfekcyjna, co zawsze było zauważane przez uczestników. Gospodarz St. Redestowicz zbudował profesjonalny zespół, który pracuje na wspólny sukces.

Dobrym pomysłem było pokazanie publiczności akrobacji lotniczej, którą wykonał pilot Robert Kowalik, latający samolotem EXTRA 300L. W jego wykonaniu można było zobaczyć beczkę, korkociąg, pętle, spiralę, świecę, przewrót, czy ślizg na ogon. Publiczność była zachwycona. Równie dobrze pokazała się grupa La Pattat Dudka&Franczak. Mateusz Franczak na ogierze Fawory i Jacek Horoszko na ogierze Siglavy, oba konie rasy lipicańskiej, pokazali brawurowy woltyż francuski. Dla równowagi Agnieszka Dudka na hanowerskim wałachu Chester pokazała kunszt klasycznego ujeżdżenia. Zorganizowo także aukcję konii arabskich prywatnych hodowców. Na oferowanych 21 koni nabywców znalazło 5 z nich. Najdroższym okazała się El Salima hodowli W. Bąka, za którą wylicytowano 26 tys. euro i Elhira hod. i wł. StanRed Arabians, za którą uzyskano 25 tys. euro. Za Effie z Michałowa uzyskano 20 tys., za Diamentową Drogę Alicja Najmowicz uzyskała 8,5 tys. i Wojciech Parczewski za swoją Star Fantazję – 7 tys. złotych. W sumie aukcja przyniosła 86,5 tys. euro. Jak mówi J. Białobok – trzeba pomyśleć o nowej formie sprzedaży koni, albowiem coraz trudniej jest zainteresować kupców zakupem aukcyjnym.

Sam pokaz był na dobrym poziomie, a konie oceniano ostrzej niż w Białce. Dobrym koniom to nie zaszkodziło. Nie wiem, dlaczego egipska sędzina miała tylko dwie noty – 18,5 albo 19. Widać, że brakuje jej jeszcze doświadczenia. Sama organizacja jest znakomita i chętnie tutaj zawitałbym w przyszłym roku. Myślę, że jest to życzenie wszystkich obecnych. A więc za rok w Radomiu.

Więcej w Hodowla

W ostatnim numerze

HiJ nr 80 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXII Nr 1 (80) Zima 2024

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

Artykuł sponsorowany

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę