Connect with us

Polskie konie na Cavaliadzie

Sport i wyścigi

Polskie konie na Cavaliadzie

Zakończyły się pierwsze zawody z cyklu Cavaliada Tour, które odbywały się na warszawskim Torwarze w dniach 10-13 listopada. Fantastyczna oprawa, sportowe emocje i niezwykle liczna publiczność – wszystko to stworzyło niezapomniane widowisko, jakim jest każda edycja Cavaliady. Niezwykle ważnym elementem tego spektaklu były konie zapisane do polskich ksiąg stadnych. Mogliśmy je podziwiać podczas konkursów we wszystkich konkurencjach jeździeckich.

Krzysztof Lik

SKOKI

W czwartkowym konkursie średniej rundy 2. i 3. miejsce zajęły, wyhodowane przez Stadninę Koni nad Wigrami: ALMQUIST sp (Qauasimodo van de Molendreef BWP – Albufeira sp / Luron KWPN) pod Pauliną Bule, oraz COLETTE sp (Biscayo OS – C Dalendro-Retto KWPN / Colandro hol.) pod Darią Kobiernik. Konkurs dużej rundy wygrał Marek Wacławik na 10-letnim wałachu KATHMANDAU sp (Zinedine KW – Kleopatra sp / Samurai M KWPN). W piątkowych konkursach ŚR ponownie błysnęła Colette, zajmując, najbardziej nielubiane przez zawodników, 4. miejsce. Z kolei zwycięzca z poprzedniego dnia, Kathmandu, zakończył – tym razem dużą rundę – na 11. miejscu. W sobotnich zmaganiach w finale ŚR najlepiej wypadła Klara Kozioł na ROCKY sp (Caretello B hol. – Red Alegra SI / Romel SI), zajmując 7. miejsce. W najważniejszym konkursie zawodów – niedzielnym Grand Prix – wystartowało 5 polskich koni, co jest bardzo dobrym wynikiem. Najlepiej spośród nich wypadł Kathmandu. Koń ten zaliczył czysty przejazd w przebiegu podstawowym i dostał się do rozgrywki, którą ukończył na 3. miejscu. Warto zaznaczyć, że Marek Wacławik równie pewnie prowadził jego ojca, ogiera ZINEDINE KWPN, który obecnie, poprzez Stację Ogierów Beerbaum, jest reproduktorem dosyć popularnym wśród hodowców uczestniczących w programie zrzeszającym hodowców koni szlachetnych na terenie Wielkopolski. W pierwszej „10” znalazł się też czołowy Stadniny Koni Nowielice – FARMER (Rovetto old. – Feola sp / Lavendel KWPN). Co prawda, do rozgrywki się nie dostał, ale do dekoracji wyjechał, kończąc zmagania na 8. miejscu.

UJEŻDŻENIE

Ujeżdżenie na warszawskim Torwarze w tegorocznej odsłonie pojawiło się na poziomie małej rundy. W pierwszym konkursie, rozegranym w piątek, najlepiej wypadła Teresa Tomaszewska na – i to może być duża niespodzianka – małopolskim (sic!) wał. HARRY HOLE (ex Hubiak) (Huzar m – Huba m / Top Gun xo), hod. SK Walewice. 5. miejsce przypadło Martynie Bańskiej na wał. MONSUN P sp (Ron Wiliam old. – Magnolia sp / Corleone Z Z). Niedzielny Freestyle od 2. do 5. miejsca był obstawiony przez polskie konie. Jeśli chodzi o wyniki, to o oczko niżej niż w piątek zmagania zakończyła Tomaszewska i Harry Hole. 3. miejsce przypadło Aleksandrze Matkiewicz na klaczy EURO CALMA sp (Con Calma hol. – Emilly han. / Embassy han.) hod. Mateusza Michalskiego. Co ciekawe, jest to koń o typowo skokowym rodowodzie, który od niedawna startuje w ujeżdżeniu. 4. miejsce zajęła Maria Stelmaszczyk na wałachu GALAPAGOS wlkp (Quaterback DSP – Gracja wlkp / Agar wlkp) hod. SK Dębno, na 5. ponownie znalazł się Monsun P. Wszystkie opisane wyżej konie uzyskiwały w tym konkursie wyniki na poziomie 67,5-65%.

WKKW

W tej najbardziej „polskiej” konkurencji, jeśli chodzi o liczbę koni z zielonymi paszportami, mogliśmy oglądać kilka naprawdę dobrych polskich wierzchowców. W piątkowych zmaganiach 2. miejsce zajął Paweł Warszawski na klaczy FUERTA wlkp (Izaurus wlkp – Ferrara wlkp / Contender Son hol.) hod. Henryka Święcickiego. Trzeci był ARMIN DE MONSIER wlkp (Moravia westf. – Armila wlkp / Biskwit sp) hod. Michała Horbacza, dosiadany przez Joannę Pawlak.

POWOŻENIE

Najlepszym „polskim” zaprzęgiem czterokonnym dwukrotnie okazał się ten pod lejce Piotra Mazurka, a składający się z koni: wał. BLIZARD sp (Pastisz sp – Burza śl. / Beryl xx) hod. Edmunda Kadziszewskiego, wał. PELOPONEZ typ szl. (Pastisz sp – Kortina NN) hod. Macieja Kachnowicza, wał. JAŚMIN sp (Lou Reed han. – Jaśmina typ szl. / Pastisz sp) hod. Piotra Mazurka, oraz INWENCJA sp (Pastisz sp – Intryga śl. / Bojkot śl.) hod. Piotra Mazurka. Zespół, w składzie z luzakami: Mirosław Górny i Tomasz Cichocki oraz przedstawionymi wyżej końmi był w czwartkowych zmaganiach 3., a w sobotę zakończył rywalizację na 2. miejscu.

fot. Urszula Chromik

Więcej w Sport i wyścigi

W ostatnim numerze

HiJ nr 80 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXII Nr 1 (80) Zima 2024

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

Artykuł sponsorowany

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę