Connect with us

Komplet na dwa finały

Sport i wyścigi

Komplet na dwa finały

Nigdy dotąd Finał CAVALIADA Tour i Finał Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata nie zapowiadały się tak emocjonująco. Na liście zgłoszeń do międzynarodowych zawodów w skokach przez przeszkody podczas CAVALIADY Kraków są praktycznie wszyscy zawodnicy zachowujący szansę na sukces w tych prestiżowych zmaganiach.

Zawody finałowe tych dwóch cykli rozgrywane są wspólnie od 2013 roku. Po raz pierwszy jednak odbędą się w TAURON Arenie Kraków. Doskonałe warunki obiektu, renoma CAVALIADY i wysoka pula nagród przyciągnęły na start wielu doskonałych zawodników. Podobnie jak w trzech poprzednich etapach CAVALIADA Tour 2021/22, liczba zgłoszonych par była dużo wyższa niż limit zawodników przyjęty przez organizatora.

Na starcie w zawodach CSI trzech kategorii (3*W/1*/Amatorzy), które odbędą się w dniach 17-20 lutego 2022, stanie ponad 250 par z 12 państw: Austrii, Bułgarii, Estonii, Finlandii, Niemiec, Grecji, Węgier, Litwy, Luksemburga, Holandii, Polski i Rumunii.

W Krakowie zobaczymy aż 10 zawodników z pierwszej dziesiątki rankingu CAVALIADY Tour. Pasjonująco zapowiada się walka lidera – Greka Angelosa Touloupisa z niewiele tracącymi do niego polskimi skoczkami. Sześciokrotny triumfator tych rozgrywek – Jarosław Skrzyczyński, jest w tej chwili drugi, a tuż za nim plasują się: Tomasz Miśkiewicz i Kamil Grzelczyk. Szansę na końcowy sukces zachowują też: aktualny mistrz Polski Wojciech Wojcianiec oraz Mściwoj Kiecoń. Do tej pory ranking CAVALIADA Tour tylko raz wygrał zawodnik zagraniczny – Czech Ales Opatrny w 2014 roku. Tym razem, poza będącym liderem rankingu Grekiem, do walki włączyć się mogą jeszcze: zwycięzca Grand Prix Warszawy Węgier Zoltan Czekus, Litwini Andrius Petrovas i Matas Petraitis oraz Holender Jack Ansems. Ten ostatni to trzykrotny medalista mistrzostw Europy w kategoriach młodzieżowych. Tylko w 2021 roku wygrał aż 5 konkursów zaliczanych do rankingu FEI.

Nie mniej emocji towarzyszyć będzie końcowej rywalizacji Ligi Europy Centralnej. Prawo startu w finale Pucharu Świata, który odbędzie się w kwietniu w Lipsku, zdobędzie na CAVALIADZIE trzech zawodników. Zainteresowanie zdobyciem kwalifikacji jest w tym sezonie bardzo duże, bo do finału LEC w Krakowie zgłosili się prawie wszyscy czołowi zawodnicy sublig południowej i północnej – w sumie 18 jeźdźców. W tabeli przed finałem (który łączy obie subligi i uwzględnia pięć najlepszych rezultatów sezonu każdego zawodnika) na prowadzeniu jest Zoltan Czekus, drugi jest Andrius Petrovas, a trzeci Angelos Touloupis. Najlepszy z naszych – wicemistrz Polski Dawid Kubiak – zajmuje miejsce czwarte, a Jarosław Skrzyczyński – siódme. Do walki „o Lipsk” na pewno będą chcieli włączyć się Angel Niagolow z Bułgarii, Adrea Herck z Rumuni oraz Estończycy: Gunnar Klettenberg i Paul-Richard Argus.

Przypomnijmy, że do końcowego wyniku Ligi Europy Centralnej liczyć się będą jeszcze trzy konkursy rozegrane w Krakowie: czwartkowy 145 cm szybkości (godz. 16:45), piątkowa duża runda (150 cm z rozgrywką, godz. 15:30) i niedzielne Grand Prix (155 cm, godz. 14:35) o nagrodę PKO Banku Polskiego, pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa. Te dwa ostanie konkursy będą też liczone do CAVALIADY Tour. W obu klasyfikacjach na końcowe rozstrzygnięcia czekać będziemy do ostatniego przejazdu, bo punktacja w finałach jest podwójna.

Bilety są dostępne na stronie www.tobilet.pl. Na wydarzenie zaprasza Miasto Gospodarz: Kraków. Sponsorem Głównym CAVALIADA Tour jest PKO Bank Polski.

Więcej w Sport i wyścigi

W ostatnim numerze

HiJ nr 80 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXII Nr 1 (80) Zima 2024

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

Artykuł sponsorowany

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę