Connect with us

Klacze karmiące – żywienie w sezonie pastwiskowym

Equine NutriPlan

Porady Żywieniowe

Klacze karmiące – żywienie w sezonie pastwiskowym

Okres od maja do sierpnia możemy spokojnie nazwać pełnią sezonu pastwiskowego, co dla hodowców oznacza ograniczenie kosztów związanych z utrzymaniem stada. Jednakże nie każdej grupy hodowlanej to dotyczy, a zwłaszcza klaczy w okresie laktacji. Właściwe żywienie klaczy karmiącej ma kluczowy wpływ na jej wydajność mleczną i kondycję oraz jej kolejne zaźrebienie i dlatego samo pastwisko jest tutaj niewystarczające.

Żywienie matek, szczególnie w okresie pierwszych trzech miesięcy laktacji, wymaga szczególnej precyzji. Jest to jeden z najważniejszych momentów w całorocznym cyklu klaczy hodowlanej, gdyż w tym okresie musi ona zaspokoić nie tylko potrzeby własnego organizmu, zregenerować się po przebytym porodzie, lecz również wykarmić źrebaka i utrzymać kolejną ciążę, jeżeli uda nam się ją skutecznie ponownie zaźrebić (ryzyko resorbcji jest stosunkowo największe w pierwszych 45 dniach od stwierdzenia źrebności u klaczy).

U klaczy karmiących decydujące znaczenie ma ilość produkowanego mleka i wraz ze wzrostem jego produkcji wzrasta zapotrzebowanie klaczy na poszczególne składniki odżywcze. Mleko jest bogatym źródłem białka i wapnia, w związku z tym dieta klaczy karmiącej wymaga większego udziału pasz białkowych. Zapotrzebowanie klaczy na białko w okresie wczesnej laktacji wzrasta ponad dwukrotnie w stosunku do potrzeb bytowych, a na wapń prawie trzykrotnie. Istotna jest również podczas laktacji w dziennej dawce pokarmowej zawartość soli (NaCl) w wysokości 0,5 – 1 %. Deficyt sodu obniża wykorzystanie strawionych protein i może spowodować spadek mleczności u klaczy oraz może przyczyniać się do zahamowania procesu wzrostu źrebiąt i powodować lizawość, objawiającą się zjadaniem grzywy, ogona i piasku. Wszelakie pasze stosowane w żywieniu klaczy karmiącej, a przede wszystkim dodatki mineralno – witaminowe powinny przyczyniać się do zwiększenia koncentracji pierwiastków śladowych, w szczególności miedzi, cynku, manganu, jodu i selenu oraz witamin (głównie witaminy A, bowiem żywienie zimowe klaczy hodowlanej, pozbawionej w tym okresie pastwiska, jest tej witaminy najczęściej całkowicie pozbawione). Dla poprawy wskaźników rozrodu najistotniejsze znaczenie ma natomiast pokrycie zapotrzebowania na jod, selen beta-karoten, witaminę A i E.

W związku z tym dawka pokarmowa musi być dobrze zbilansowana, w pierwszym okresie laktacji zadawana w kilku porcjach (maksymalnie 2,5-3 kg paszy treściwej/posiłek), pasza uzupełniająca powinna zawierać koncentrację energii na poziomie ok.13 MJ energii strawnej i ok.15% białka strawnego, siano powinno być zadawane „ad libitum”, a pastwisko stanowić uzupełnienie diety. Dobre siano jest podstawą dawki pokarmowej nie tylko dla klaczy, lecz również dla źrebaka, który zaczyna się nim interesować i podskubywać, a w wieku kilku miesięcy potrafi zjeść już sporą ilość paszy objętościowej. Dlatego na dobrą jakość siana powinniśmy zwrócić w tym okresie szczególną uwagę, niezależnie od dostępu do świeżej zielonki.

Trawa pastwiskowa wnosi do dawki dużo wartościowych elementów – białko, większość makroelementów, karoten, żelazo, witaminę E i kompleks witamin B, natomiast nie zaspokaja zapotrzebowania na energię, wapń, sód, witaminy A i D oraz istotne przy ponownym kryciu selen i jod. Dlatego dla klaczy, które w pierwszym okresie laktacji korzystają z pastwiska, wskazane jest zbilansowanie dawki pokarmowej w taki sposób, aby z jednej strony uzupełnić dodatkiem paszy treściwej i dobrego preparatu mineralno-witaminowego deficyt wyżej wymienionych elementów, a z drugiej strony, aby nie doprowadzić do nadmiernej podaży niektórych składników pokarmowych.

Począwszy od czwartego miesiąca laktacji potrzeby pokarmowe klaczy nie są już tak wysokie jak w jej pierwszym okresie, dlatego udział pasz treściwych oraz siana może być stopniowo obniżany – na rzecz dobrego pastwiska (oczywiście wówczas, gdy drugi okres laktacji przypada na pełnię sezonu pastwiskowego, gdy zielonka bogata jest w składniki odżywcze).

Tekst: Anna Pięta

Zapraszamy do zapisania się
na specjalną listę Newslettera na stronie PZHK
z Poradami żywieniowymi!

Wszystkie porady

Equine NutriPlan

Więcej w Porady Żywieniowe

W ostatnim numerze

HiJ nr 80 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXII Nr 1 (80) Zima 2024

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

Artykuł sponsorowany

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę