Connect with us

Zaprzęgowy Dolny Śląsk – DALZ 2017

Karol Chorążak, luzak Dariusz Owsianny, wałachy śląskie Pogrom i Legat

Patronaty

Zaprzęgowy Dolny Śląsk – DALZ 2017

Tekst: Karolina i Justyna Kubańskie

DOLNOŚLĄSKA AMATORSKA LIGA ZAPRZĘGOWA to doskonała okazja dla hodowców do promocji swojego materiału hodowlanego oraz weryfikacji wartości użytkowej koni rasy śląskiej i nie tylko. Liga jest również skierowana do osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z powożeniem. Udział w imprezie jest idealną formą zdobywania umiejętności zaprzęgowych dla początkujących powożących i ich koni oraz wymiany doświadczeń. Prosta formuła rozgrywania poszczególnych eliminacji, otwartość organizatorów i sędziów oraz rodzinna atmosfera gwarantują świetną zabawę i masę niezapomnianych wrażeń.

IV Edycja Dolnośląskiej Amatorskiej Ligi Zaprzęgowej 2017, rozgrywana pod Generalnym Patronatem Dolnośląskiego Związku Hodowców Koni we Wrocławiu, obejmowała 3 eliminacje i finał. Patronat Medialny pełnił portal poświęcony zaprzęgom – DRIVING.PL oraz czasopismo Polskiego Związku Hodowców Koni – Hodowca i Jeździec. Partnerami w organizacji poszczególnych rozgrywek byli: Ośrodek Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim – Stado Ogierów Książ, Folwark Leszczynówka Budzów Kolonia i Stajnia Agro-Podkówka Świdnik. Z każdym rokiem zwiększa się liczba startujących, pojawiają się nowe twarze, a organizatorom udało się pozyskać liczną grupę sponsorów. Fundatorami nagród we wszystkich rozgrywkach IV edycji DALZ byli: Hippovet+, Dolnośląska Izba Rolnicza, Arden, DRG Agro Group, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Sklep Jeździecki Dobry Koń, Pera, Baty Przybylski, Glinkowski, Way To Clean, Equine Massage, Piece of Hay, Ośrodek Jeździecki FurmAnka, Katarzyna Gmerek-Design, Profesjonalne Monitoringi Stajni oraz Starostwo Kamiennogórskie. Ponadto, Dolnośląski Związek Hodowców Koni we Wrocławiu ufundował puchary dla zwycięzców trzech eliminacji w poszczególnych kategoriach. 

Stado Ogierów Książ jako pierwsze gościło uczestników I eliminacji, która odbyła się w niedzielę 23 kwietnia. Na starcie stanęło 19 zaprzęgów w 3 kategoriach: 14 singli, 3 pary i 2 kuce. Nie zabrakło nowych twarzy, co bardzo cieszyło organizatorów ligi – m.in. Karol Chorążak, Sylwia Majkowska, Paweł Olszewski czy Monika Święcicka. Sędzią Głównym i zarazem Gospodarzem Toru był związany z DALZ od samego początku Czesław Konieczny – wielokrotny medalista Mistrzostw Świata i Mistrzostw Polski w powożeniu, aktualnie Trener zakładów treningowych w SO Książ, a spikerkę prowadziła Kierownik SO Książ Monika Słowik.

Mając na uwadze dobro koni i początek sezonu zaprzęgowego, podczas I eliminacji odbyły się tylko 2 konkursy rozgrywane równolegle – ujeżdżenie i maraton kombinowany. Podczas pierwszej próby uczestnicy zaprezentowali swoje umiejętności na czworoboku 80m x 40m w programie ujeżdżenia MPMK koni 4-letnich, który obowiązuje również na zawodach krajowych w najniższej klasie L.

W kategorii singli najlepiej oceniony został Mirosław Górny z luzakiem Sławomirem Żędzianowskim i ogierem śląskim DINAR (Bulwar – Dina po Lapis) ze Stajni Długopole. Pierwsze miejsce w parach zdobył Jarosław Kalinowski z luzaczką-córką Agatą Kalinowską końmi LOTOS śl (Epikur – Lewkonia po Wibrator) i MALIBU śl (Nomen – Mamona po Huncwot xx) ze Stajni Boguszów-Gorce, a w kucach najlepsza okazała się Olga Jurzak wałachem MERKUR hafl (NN) – reprezentanci KJ Podkówka Team – której luzakowała Monika Święcicka.

Druga próba to połączenie zręczności z elementami maratonu, w której zawodnicy mieli do pokonania parkur kegli przeplatany 3 przeszkodami maratonowymi. Najlepsze wyniki w poszczególnych kategoriach wywalczyli: single – ex aequo Tomasz Stelmach z Robertem Jurzakiem ogierem fryzyjskim TEIE FAN IT HIEM (Doaitsen 420 x Oege 267) ze Stajni Agro-Podkówka Świdnik oraz Agata Kalinowska z Jarosławem Kalinowskim wałachem LAKI śl (Rywal – Lucyna), pary – Karol Chorążak z luzakiem Tadeuszem Andrysem końmi POGROM śl (Ramzes – Poetka po Hutor) i LEGAT śl (Ramzes – Lena po Literat) reprezentujący Powozy Konne Karol Chorążak, a w kucach pozycję utrzymała Olga Jurzak i Merkur.

Klasyfikacja końcowa wyglądała jednak trochę inaczej. I tak w singlach pierwsze miejsce ex aequo zajęli Tomasz Stelmach z Teie i Agata Kalinowska z Lakim, drugi był Mirosław Górny Dinarem, a trzecia Monika Święcicka i Maciej Forecki z wałachem BASSAREUS sp (Nomen – Baltona po Historyk) z SLKS Książ. Podium w kategorii pary zajęli kolejno: Jarosław Kalinowski, Tomasz Stelmach z Robertem Jurzakiem końmi fryzyjskimi JOLANDA M (po Tonis 393)  i MARKUS S (Teie Fan It Hiem – Jolanda M po Tonis 393) oraz Karol Chorążak. W kucach wygrała Olga Jurzak, a drugi był klubowy kolega i zarazem debiutant – Paweł Olszewski z ogierem STEEGER hafl (Stegerwald – Halma po Aurel), którym luzakowała Olga. Zapraszamy na relację wideo z I eliminacji w SO Książ przygotowaną przez TV Dami Wałbrzych pod adresem https://youtu.be/iXuEbK4vPJw

I eliminacja DALZ uświadomiła zawodnikom poziom umiejętności i stopień wytrenowana ich koni, co pozwoliło na wyciągnięcie wniosków i obranie odpowiedniego kierunku treningów w przygotowaniach do następnych rozgrywek ligi.

Aby pomóc uczestnikom w dalszym rozwoju i zdobywaniu nowego doświadczenia założycielki ligi zorganizowały KLINIKI DALZ z MISTRZEM. W dniach 13-14 maja na terenie jednego z partnerów DALZ – w Folwarku Leszczynówka Budzów Kolonia Anny i Krzysztofa Leszczyńskich – odbyły się konsultacje zaprzęgowe z Wicemistrzynią Świata w powożeniu zaprzęgami jednokonnymi Weroniką Kwiatek-Skrzypczak. Tematem przewodnim były zajęcia praktyczne koncentrujące się przede wszystkim na elementach ujeżdżenia, które jest podstawą do skutecznej jazdy w maratonie oraz precyzji w konkursie zręczności. Uczestnicy ze swoimi końmi mieli zagwarantowane indywidualne treningi z komentarzem, dopasowanie uprzęży, dobór odpowiedniego kiełzna oraz możliwość obserwacji pozostałych powożących. Profesjonalizm, czysty i zrozumiały przekaz oraz przyjazne nastawienie Weroniki wobec amatorów pozwoliły uczestnikom zdobyć kluczową wiedzę i umiejętności poprawnego trenowania swoich koni. 

Klinika DALZ

Klinika DALZ z Mistrzem Weroniką Kwiatek-Skrzypczak, fot. Justyna Górna

Efekty można już było zobaczyć podczas II eliminacji, która miała miejsce w niedzielę 18 czerwca w tym samym ośrodku. Przepiękna pogoda, malownicze widoki, serdeczność gospodarzy i licznie zgromadzona publiczność zagwarantowały niepowtarzalny klimat i świetną atmosferę tej eliminacji. Tym razem Sędzią Głównym był Prezes Polskiego Związku Hodowców Koni – Paweł Mazurek – który od samego początku jest mentorem i ogromnym wsparciem dla organizatorów całego projektu DALZ, a asystowała Mu Beata Kapica – Dyrektor Dolnośląskiego Związku Hodowców Koni we Wrocławiu, która jednocześnie pełniła rolę spikera zawodów. Tym razem udział wzięło 14 zaprzęgów, a organizatorzy ponownie mogli gościć kilka nowych twarzy, m.in., Dariusza Owsianny i Roberta Stępień. Gościnnie odwiedziła nas również aktualna srebrna medalistka Mistrzostw Polski w singlach – Katarzyna Kuryś z SLKS Książ, która przyjechała towarzysko młodym koniem i startowała poza klasyfikacją. Poziom rozgrywki DALZ, przyjazny stopień trudności i zróżnicowanie terenu okazały się doskonałym treningiem dla młodego konia, którego Kasia przygotowywała wówczas do Mistrzostw Polski Młodych Koni 2017 w powożeniu. Jak się później okazało, Kasia wygrała kategorię koni 5-letnich, a ARSEN śl (Impuls – Abrazja po Boneto), którym powoziła, otrzymał tytuł Mistrza Polski Młodych Koni.

Tradycyjnie imprezę rozpoczął konkurs ujeżdżenia. Tym razem zawodnicy poruszali się na czworoboku o wymiarach 60m x 30m, co wiązało się z większą precyzją wykonywania poszczególnych elementów programu. W singlach najlepiej zaprezentowała się śląska klacz KLARA (Aron I – Karina Turkusowa po Turkus) powożona przez Karolinę Kubańską, której luzakowała siostra Justyna – reprezentatki Ząbkowic Śląskich Miasta Krzywej Wieży. W parach natomiast prowadził Jarosław Kalinowski z luzaczką Agatą Kalinowską końmi Lotos i Malibu, a w kucach Olga Jurzak z bratem Robertem i Merkurem.

W przerwie między konkursami uczestnicy mogli zapoznać się z trasą maratonu, na której do pokonania było 5 przeszkód, oraz z parkurem konkursu zręczności, który stanowił ostatnią szóstą „przeszkodę”. Te dwa konkursy dostarczyły wiele emocji zarówno zawodnikom, jak i licznie zgromadzonej publiczności, która miała zagwarantowaną doskonałą widoczność dzięki ukształtowaniu terenu całego hipodromu. Agata Kalinowska z Lakim – w singlach – okazali się najlepsi w próbie maratonu, pary wygrał Karol Chorążak z luzakiem Dariuszem Owsiannym i końmi Pogrom i Legat, a Paweł Olszewski z Olgą Jurzak i Steegerem najszybciej pokonali przeszkody w kategorii kucy. Największą precyzją w konkursie zręczności w kategorii single ponownie wykazała się Agata Kalinowska, ale tym razem drugim koniem – śląską klaczą LORA (Rozmaryn – Laxena po Lapis II). Najlepszy wynik w parach uzyskał Tomasz Stelmach Jolandą M i Markusem S, a w kucach ponownie zwyciężyła Olga Jurzak i Merkur.

Po podliczeniu wyników ze wszystkich 3 prób klasyfikacja końcowa wyglądała następująco – w singlach podium całkowicie opanowały kobiety – wygrała Agata Kalinowska i Laki, tuż za Nią z minimalną różnicą uplasowała się Karolina Kubańska i Klara, a trzecia ponownie Agata Kalinowska z klaczą Lora. W parach zwycięstwo obronił Jarosław Kalinowski z Lotosem i Malibu, drugi był Karol Chorążak, a na trzeciej pozycji uplasował się Tomasz Stelmach. W kategorii kucy pozycję utrzymała Olga Jurzak i Merkur, a miejsce drugie należało do Pawła Olszewskiego i Steegera.

Numery startowe DALZ 2017

Numerki startowe i zarazem tabliczki pamiątkowe DALZ 2017, fot. Justyna Kubańska

Do kolejnej rozgrywki DALZ uczestnicy mieli ponad 3 miesiące czasu, które poświęcili treningom, wystawom hodowlanym czy żniwom. Na początku lipca kilku z nich postanowiło spróbować swoich sił w zawodach krajowych w Siedlcu Trzebnickim k/Wrocławia, które udało się ukończyć z całkiem dobrymi wynikami w klasie L. Pozostali z niecierpliwością wyczekiwali III eliminacji ligi, której termin przypadał na sobotę 30 września. Gospodarzem spotkania była Stajnia Agro-Podkówka Anny i Tomasza Stelmach w Świdniku k/Bolkowa. Po raz kolejny dopisała przepiękna słoneczna pogoda, a kameralny ośrodek i wspaniała gościnność gospodarzy stworzyły niezapomniany, rodzinny klimat tej rozgrywki. Tak jak w poprzednim roku, również i w tej edycji, z inicjatywy gospodarzy Starosta Powiatu Kamiennogórskiego ufundował przepiękny puchar dla zaprzęgu, który osiągnie najlepszy wynik w próbie zręczności powożenia. Do walki stanęło 7 singli, 2 pary i 3 kuce, wszystkie przejazdy sędziował Czesław Konieczny wraz z małżonką Marią Konieczną, a całą imprezę spikerował znany z zawodów jeździeckich w Morawie k/Strzegomia Błażej Dudzic. III eliminacja rozgrywana była tak samo jak poprzednia – pierwszą próbą było ujeżdżenie, a po przerwie maraton z 5 przeszkodami, który „zamykał” konkurs zręczności.

Rozegrany na czworoboku 50m x 25m konkurs ujeżdżenia w kategorii singli wygrał gospodarz ośrodka Tomasz Stelmach ze swoją fryzyjską klaczą Jolanda M i luzakiem Andrzejem Grygą, najlepszy przejazd w parach należał do Jarosława Kalinowskiego z końmi Malibu i BLUES śl (Arsen – Baltona po Historyk), a w kucach najlepiej oceniona została Olga Jurzak z Maciejem Foreckim i Merkurem.

Trasa maratonu, ze względu na wzniesienia terenu, była dość wymagająca i powożący musieli pamiętać o równomiernym rozłożeniu sił swoich koni. Tak, jak w dotychczasowych eliminacjach, w każdej przeszkodzie zawodnicy mieli do pokonania 4 bramki od A do D. Najszybsze przejazdy w poszczególnych kategoriach należały do: single – Agata Kalinowska i Laki, pary – Jarosław Kalinowski końmi Malibu i Blues oraz kuce – Olga Jurzak i Merkur.

Konkurs zręczności był dużym wyzwaniem dla wszystkich uczestników z racji tego, że walczyli o pokaźnych rozmiarów Puchar Starosty Powiatu Kamiennogórskiego. Najszybszy i bezbłędny przejazd decydował o wygranej w walce o puchar. Gospodarz Toru Czesław Konieczny ustawił 15 bramek na powierzchni wspomnianego wyżej czworoboku. Nie zabrakło ciasnych najazdów, zakrętów i nawrotów. Mimo to, aż 5 zawodnikom udało się przejechać parkur bezbłędnie, pozostali mieli od 1 do 3 zrzutek. W tej próbie bezkonkurencyjny okazał się gospodarz tej eliminacji – Tomasz Stelmach i Jolanda M – bezbłędny przejazd w doskonałym czasie zagwarantował Tomkowi pewne zwycięstwo, a puchar wręczył Mu Starosta Kamiennogórski – Jarosław Gęborys.

Medale i floo dla najlepszych

Medale i floo dla najlepszych, fot. Artur Kubieniec

Klasyfikacja końcowa po całym dniu zmagań wyglądała następująco: w kategorii single wygrała Agata Kalinowska koniem Laki, drugie miejsce należało do wspomnianego Tomasza Stelmacha z ogierem Teie Fan It Hiem, a trzecia była ponownie Agata Kalinowska drugim koniem – Lotosem. W kategorii pary również bezkonkurencyjny był Jarosław Kalinowski z Malibu i Bluesem, a na drugim miejscu uplasował się Karol Chorążak z Robertem Jurzakiem oraz końmi Pogrom i Legat. W kucach również bez zmian – najlepsza była Olga Jurzak i Merkur, druga lokata należała do Pawła Olszewskiego z luzakiem Marcinem Kantarowiczem i Steegerem, a trzecie miejsce na podium zajęła „nowa twarz” w tej kategorii – Jagoda Karpińska i Jej urokliwy kuc walijski WALNUT SAMSON (Willow Tree TwiceWildzang’s Sabiona po Wildzang’s Sundancer) z luzaczką Margaretą Maćkowiak, reprezentantki Stowarzyszenia Mustang Rokosowo. Reportaż wideo z III eliminacji w Stajni Agro-Podkówka Świdnik przygotowany przez TV Kamiennogórska można obejrzeć pod adresem: https://youtu.be/C78UFnDRhos

Po dwutygodniowej przerwie przyszedł czas na rozegranie Finału IV edycji DALZ, który odbył się w weekend 14-15 października. Gospodarzem spotkania ponownie był Ośrodek Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim – Stado Ogierów Książ. Z uwagi na rangę ostatniej rozgrywki oraz szczytową formę koni impreza rozgrywana była w systemie dwudniowym. W sobotę odbyła się próba ujeżdżenia równolegle z konkursem zręczności, a w niedzielę próba maratonu o podwyższonym stopniu trudności. Sędzią Głównym był Paweł Mazurek, sędzią konkursu zręczności Beata Kapica, gospodarzem toru Czesław Konieczny, a spikerem Monika Słowik. Nie da się ukryć, że mimo połowy października, podczas całych zawodów panowała słoneczna złota jesień, temperatura pozwoliła na krótki rękawek, a przepiękne liściaste lasy, otaczające książański hipodrom, tworzyły niezapomniany i barwny klimat całego finału.

Na finałową rozgrywkę zgłosiło się 9 singli, 2 pary i 3 kuce. Dalzowicze przed rozpoczęciem rozgrywek zapoznali się z warunkami technicznymi konkursu zręczności. W programie ujeżdżenia na pełnowymiarowym czworoboku najlepiej wśród singli zaprezentował się Tomasz Stelmach z luzakiem Andrzejem Grygą i Jolandą M. Faworytem wśród par okazał się Jarosław Kalinowski z Agatą Kalinowską i swoimi ślązakami Malibu i Bluesem, a w kucach Olga Jurzak z luzakiem Maciejem Foreckim i Merkurem.

Każdy zawodnik po ukończonej próbie ujeżdżenia miał chwilę na przygotowanie do konkursu zręczności, który odbywał się na głównym hipodromie SO Książ. Parkur autorstwa Czesława Koniecznego liczył 19 bramek o rozstawie +30 cm względem szerokości tylnej osi bryczek i zawierał elementy, z którymi można spotkać się w konkursach klasy L na zawodach krajowych. Niespodzianką w tej próbie było zwycięstwo Agaty Kalinowskiej, która wystartowała śląską klaczą NARA (Retor – Nirwana po Dolar), użyczoną przez zawodniczkę Sylwię Majkowską ze Stajni Kobyla Polana. Jak się okazało, para koń – powożący „spotkała się” po raz pierwszy godzinę przed startem. Czysty przejazd Jarosława Kalinowskiego Malibu i Bluesem zagwarantował Mu wygraną w kategorii par, a w kucach ponownie triumfowała Olga Jurzak z Merkurem.

Podsumowując pierwszy dzień zmagań, klasyfikacja generalna po dwóch próbach wyglądała następująco – w singlach prowadził reprezentant Ranczo Rubin Nowa Wieś Tadeusz Andrys z ogierem śląskim LEGATO (Bergen – Lorena po Palant), którym luzakowała żona Czesława Andrys, drugi był Tomasz Stelmach z Jolandą M, natomiast trzecie miejsce należało do Agaty Kalinowskiej i Lotosa. W parach pierwszą lokatę utrzymał Jarosław Kalinowski, drugi był Karol Chorążak i Robert Jurzak z końmi Pogrom i Legat. W kategorii kucy najlepsza była Olga Jurzak, na drugim miejscu uplasował się Paweł Olszewski z Anną Ćwioro i ogierem Steeger, a miejsce trzecie należało do Jagody Karpińskiej i Walnut Samson, którym luzakowała Margareta Maćkowiak.

Późnym popołudniem organizatorzy zapoznali uczestników z warunkami technicznymi niedzielnej próby maratonu. Trasa została dokładnie przejechana, a zawodnicy zaznajomili się z obowiązkowymi bramkami oraz kolejnością przeszkód do pokonania. Na całym odcinku Gospodarz Toru przygotował 4 przeszkody, z których każda zawierała 5 bramek – od A do E – a ilość elementów pozwalała na kilka wariantów pokonania całej przeszkody. Po intensywnym pierwszym dniu przyszedł czas na relaks – organizatorzy zaaranżowali Wieczór Amatorów w książańskiej Gospodzie Huberta, gdzie na wszystkich uczestników, sędziów i gości czekał pysznie zastawiony stół, fajna muzyka i duża dawka dobrego humoru.

Ostatni niedzielny konkurs finału – maraton – zgromadził liczną publiczność, która mocno dopingowała wszystkim zaprzęgom podczas ich startów. Wspaniała pogoda i dobre, suche podłoże pozwoliło zawodnikom na dynamiczną jazdę i pełną emocji walkę o jak najszybszy czas przejazdu w każdej przeszkodzie. W próbie tej, w kategorii zaprzęgów jednokonnych najlepsza okazała się Agata Kalinowska i Laki, w parach tym razem, z minimalną przewagą, wygrał Karol Chorążak, a w kucach najszybszy był zaprzęg Jagody Karpińskiej z Walnut Samsonem.

Po podliczeniu wyników z wszystkich 3 prób przyszedł czas na uroczystą dekorację zwycięzców Finału oraz IV Edycji DALZ 2017. Podium w kategorii single zajęli: pierwsze i drugie miejsce wywalczyła Agata Kalinowska końmi Laki oraz Lotos ze Stajni Boguszów-Gorce, miejsce trzecie należało do reprezentantów Stajni Długopole – Mirosława Górnego i Dinara. W kategorii pary wygrał zdecydowany faworyt tej edycji – Jarosław Kalinowski z końmi Malibu i Blues, startujący w barwach Stajni Boguszów-Gorce, drugi był Karol Chorążak parą Pogrom i Legat, który reprezentował Powozy Konne Karol Chorążak. Miejsce pierwsze w kucach zajęła Olga Jurzak i Merkur z KJ Podkówka Team, drugą lokatę wywalczyła Jagoda Karpińska z Walnut Samsonem – przedstawiciele Stowarzyszenia Mustang Rokosowo, a tuż za Nią, na miejscu trzecim, uplasował się ponownie reprezentant KJ Podkówka Team – Paweł Olszewski i Steeger. Nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów: pasze od Hippovet+, akcesoria zaprzęgowe Arden, wędzidła zaprzęgowe Pera, baty powożeniowe Przybylski, akcesoria jeździeckie od Dolnośląskiej Izby Rolniczej, DRG Agro Group i Sklepu Jeździeckiego Dobry Koń, bony na pralnię zoologiczną Way to Clean, bony na masaż Equine Massage oraz puchary w dekoracji finałowej wręczali: Dyrektor DZHK we Wrocławiu – Beata Kapica, Prezes OHZ Kamieniec Ząbkowicki Stado Ogierów Książ – Wiktor Karol, Przewodniczący Rady Powiatowej DIR Wałbrzych – Paweł Mazur oraz Przewodniczący Rady Powiatowej DIR Ząbkowice Śląskie – Wiktor Skotnicki. Pozostali zawodnicy również zostali udekorowani pamiątkowym floo i torbami z drobnymi upominkami od Głównych Sponsorów – Firmy Hippovet+, DRG Agro Group i Dolnośląskiej Izby Rolniczej. 

Finaliści DALZ 2017

Finaliści DALZ 2017, fot. Katarzyna Gmerek

Na podstawie zsumowanych z wszystkich 4 rozgrywek ligi punktów bonifikacyjnych wyłonieni zostali najlepsi powożący tej edycji. W kategorii singli ZWYCIĘZCĄ IV Edycji DALZ 2017 została AGATA KALINOWSKA, w kategorii pary – JAROSŁAW KALINOWSKI, a w kategorii kucy – OLGA JURZAK. Nagrodami Głównymi były profesjonalne wózki na uprząż szorową ufundowane przez Dolnośląską Izbę Rolniczą przy współpracy z Glinkowski Sp. z o.o. oraz Voucher na weekend w Ośrodku Jeździeckim FurmAnka w Nowym Gierałtowie w kategorii single, kamerka sportowa od Profesjonalne Monitoringi Stajni-Bartłomiej Olejniczak w kategorii pary, a w kategorii kuce – profesjonalna sesja zdjęciowa od Katarzyny Gmerek-Design. Konie natomiast zostały udekorowane przepięknymi pamiątkowymi szarfami ufundowanymi przez Dolnośląski Związek Hodowców Koni we Wrocławiu. Nagrody wręczali: Dyrektor DZHK we Wrocławiu Beata Kapica wraz z Prezesem OHZ Kamieniec Ząbkowicki Stado Ogierów Książ Wiktorem Karol, Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej Ryszard Borys oraz Anna Olejniczak – Profesjonalne Monitoringi Stajni. 

Nagrody w finale DALZ 2017

Nagrody w finale DALZ 2017,
fot. Justyna Kubańska

Niesamowicie miłym akcentem i zaskoczeniem dla organizatorów był gest ze strony wszystkich zawodników, którzy podziękowali założycielkom ligi – Karolinie i Justynie Kubańskim, kierownikowi SO Książ Monice Słowik oraz Dyrektor DZHK we Wrocławiu Beacie Kapicy – za trud, zaangażowanie i profesjonalizm w organizacji każdej eliminacji, wspaniałą rodzinną atmosferę, pomoc i otwartość oraz życzyli, aby nie zabrakło energii i zapału do organizacji kolejnych edycji Dolnośląskiej Amatorskiej Ligi Zaprzęgowej.

Podsumowując IV edycję DALZ 2017, impreza z roku na rok jest co raz lepsza, zarówno pod względem organizacyjnym, jak i poziomu uczestników i ich koni. Jej elastyczna formuła pozwala na doskonalenie umiejętności poprawnego powożenia zaprzęgami, ale również stanowi idealną „furtkę” dla powożących, u których, w miarę nabierania pewności siebie, pojawiają się ambicje startów w zawodach krajowych. To dzięki lidze DALZ, która stworzona została na „szkielecie” przepisów rozgrywania licencjonowanych zawodów, każdy uczestnik, nawet początkujący, ma możliwość bezstresowego zapoznania się zasadami jazdy sportowej. Otoczony jest opieką zarówno ze strony organizatorów, jak i sędziów, a także zawsze może liczyć na pomoc pozostałych, doświadczonych uczestników, którzy z uśmiechem na twarzy doradzą, pożyczą sprzęt, bryczkę czy nawet zajmą miejsce luzaka. A wszystko po to, aby się uczyć, świetnie bawić, odreagować codzienne stresy i poczuć tą adrenalinę, która towarzyszy zawsze, gdy we włosach czujemy wiatr, a w uszach słyszymy tętent końskich kopyt. Bo „DALZ powstał z myślą o Was i dla Was…” Do zobaczenia w 2018 roku.

PODZIĘKOWANIA

Chciałybyśmy serdecznie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w projekt i organizację DALZ. Szczególne słowa wdzięczności kierujemy do Pana Pawła Mazurka, Państwa Marii i Czesława Koniecznych, Pani Beaty Kapicy i Pani Moniki Słowik, którzy od samego początku wspierają Nas i zawsze służą dobrą radą, cennymi wskazówkami i starają się czynnie uczestniczyć w tym przedsięwzięciu. Dziękujemy również naszym wspaniałym sponsorom, którzy zapewnili atrakcyjne nagrody i upominki dla wszystkich uczestników ligi. Nie możemy również zapomnieć o partnerach – Ani i Krzyśku Leszczyńskich Folwark Leszczynówka oraz Ani i Tomku Stelmach Agro-Podkówka, którzy z pełnym zaangażowaniem i dużym nakładem sił przygotowują swoje ośrodki do rozgrywania poszczególnych eliminacji, goszczą nas i zapewniają smaczną kuchnię. Podziękowania kierujemy także w stronę całej ekipy Stada Ogierów Książ – Gospodarza, który otwierał i zamykał tą edycję ligi – za podwójny trud, pracę do późnych godzin wieczornych i pomoc, na którą zawsze mogłyśmy liczyć.

Dziękujemy naszym wiernym fotografom – Justynie Górnej, Kasi Gmerek, Kasi Brodzie i Magdzie Mol – za poświęcenie, wytrwałość i „łapanie” chwil podczas rozgrywania poszczególnych eliminacji DALZ. To dzięki Wam wszystkim projekt DALZ może istnieć, rozwijać się i bawić tych, którzy biorą w nim udział.

DZIĘKUJEMY, Karolina i Justyna Kubańskie

 

Więcej w Patronaty

W ostatnim numerze

HiJ nr 80 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXII Nr 1 (80) Zima 2024

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

Artykuł sponsorowany

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę