Connect with us

Hodowca i Jeździec

Co się działo na Podlasiu

Wieści z regionów

Co się działo na Podlasiu

Tekst: Marta Kowalczyk

W 2017 roku na terenie Podlasia miało miejsce 10 wystaw, na których łącznie zaprezentowało się 200 sztuk koni. 4 czerwca, w Bakałarzewie do oceny przedstawiono 24 konie roczne i dwuletnie. W grupie klaczy rocznych z ocena 43 pkt. wygrała WHYSKI (Fakir – Witaminka po Bejs) pani Joanny Maksimowskiej z Augustowa. W kategorii ogierów rocznych zwycięzcą został WIREK (Szrek – Wichura po Kaszmir) pana Jana Kozłowskiego z notą 41 pkt. Te dwa konie łączy ze sobą kariera wystawowa ich rodziców. W przypadku Whisky jest to klacz Witaminka, która była prezentowana na licznych wystawach i pokazach, zaś u Wirka bezsprzeczną gwiazdą jest jego ojciec ogier Szrek, zdobywca m.in. tytułu Podlaskiego Czempiona Ogierów z 2015 roku. W kategorii klaczy dwuletnich wygrała sokólska klacz FURIA (Erun – Fala po Format) pana Janusza Zachariasza z Lipowa. Jej łączna nota to 41 pkt. W grupie ogierów dwuletnich zwycięzcą został TOK (Etos – Troska po Alkazar) pani Danuty Rudzewicz z Augustowa.

Tydzień później odbyła się Wojewódzka Wystawa koni rasy polski koń zimnokrwisty zorganizowana w Dąbrowie Białostockiej. Łącznie oceniono 31 koni, w tym 6 źrebiąt pod matkami. W tej ostatnie grupie najlepszym, z notą 16,5 pkt. okazał się ogier PIRAT (Faraon – Polara po Betsen) pana Kazimierza Harasimowicza z Sadowa. W kategorii ogierów rocznych wygrał SAMOR (Semin – Santa po Szaman) z notą 40,5 pkt. pana Mirosława Kalinowskiego z Sidry. W dwulatkach tryumfował pełny brat Samora ogier SMYK, który również otrzymał 40,5 pkt. i został Superczempionem wystawy. W klaczach rocznych z wysoką notą 43 pkt. zwyciężyła ZAPINKA (Taflon – Zelma po Atlas) pana Grzegorza Kalisza ze Zwierzyńca Wielkiego. Superczempionką została dwuletnia klacz PANDA (Bajkał – Plama po Buchar), która otrzymała 42,5 pkt., a jej właścicielem jest pan Marek Lewkowicz
z Jasionówki.

Ogier Dukat – autor zdjęcia Marta Kowalczyk

18 czerwca spotkaliśmy się w Niewodnicy Kościelnej na Dniu Konia na Podlasiu. Czempionat koni pkz oraz ardenów polskich zgromadził na starcie 28 koni, a w pierwszej grupie ogierów rocznych zwyciężył z notą 40,5 pkt. SEWERYN (Nex – Suknia po Sękacz) pana Andrzeja Ślepowrońskiego
z  Ostrówek. W dwulatkach wygrał ogier DUKAT (Vicieux De Beaumont – Dejzi po Czart) z wysoką oceną 43,5 pkt. pana Marcina Szarejko z Zabłudowa Kol. Miasto. W klaczach rocznych z notą 42,5 pkt. wygrała późniejsza wiceczempionka z Kętrzyna LINDA (Wiomet – Losa II po Saler) pana Stanisława Wójcickiego z Brzozowa. Z najwyższą notą pokazu 45 pkt. czempionką dwulatek została RUGIA SA (Ugo Du Bourbeau – Rewia po Hornos)  pana Andrzeja Ślepowrońskiego z Ostrówek.

Tradycyjnie w ostatni weekend czerwca odbyła się XXIV Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Koni jak zawsze zaprezentowano 20, ale w nieco innych grupach. 7 sztuk wystawiono w klaczach pkz, w których najlepszą okazała się z notą 40,5 pkt. 7245 G Bł IRMA (Rafael – Igora po Laser) pana Zdzisława Osmólskiego Łubina Kościelnego. Po nich do rywalizacji przystąpiły klacze rasy arden polski, gdzie sukces z oceną 42,5 pkt. odniosła klacz pana Andrzeja Ślepowrońskiego 45 G Bł VULCANA (Leo 148 – Volcane De Sery po Orion Du Vallon) – zostając także Superczempionką Wystawy. W stawce ogierów sokólskich najlepszy z notą 41,83 pkt. okazał się kasztanowaty 2684 G Bł ROLAND (Tyk – Ruletka po Upust) pana Kazimierza Brzozowskiego z miejscowości Jabłoń Jankowce. W grupie ogierów zimnokrwistych zaprezentowano tylko 3 ogiery, a najlepszym z nich, z oceną 41,67 pkt. został 2261 G Gd GAJOWY (Anker – Gaja po Magnat) pana Sylwestra Chrzanowskiego z Kowalowiec Kol. Został on również wybrany na Superczempiona Wystawy.

2 lipca gościliśmy w Sztabinie na Regionalnym Czempionacie źrebiąt rocznych i dwuletnich.
W grupie klaczy rocznych wygrała TIGRA (Poldek – Tamiza po Betowen) z notą 40 pkt., będąca własnością pana Marcina Świdy z miejscowości Brzózki. W klaczach dwuletnich najlepszą okazała się POZA (Power – Pralina po Sultan De L’Eaugrenee) zdobywając 40,5 pkt., jej właścicielem jest pan Czesław Chołko ze Skieblewa. Oprócz starszych koni odbyło się także premiowanie źrebiąt, gdzie z wysoką oceną 18 pkt. zwyciężył ardeński ogierek AZYL-M (Julex – Akvelina po Akke) pana Rafała Murawskiego ze Sztabina.

16 lipca odbyła się w Piątnicy Wystawa Koni Zimnokrwistych – Premiowanie Źrebiąt, gdzie niekwestionowanym zwycięzcą został pan Krzysztof Góralczyk z Małego Płocka, którego dwoje źrebiąt uzyskało po 18 punktów i zajęło czołowe miejsca. Były to klaczka ZYTKA (Lux – Zyka po Taquin De L’Etang) oraz ogierek SULIWAN (Lux – Szer po Vangelis). Oprócz oceny źrebiąt przed Komisją przedstawiono stawkę klaczy dwu i trzyletnich. Najlepszą okazała się FIRKA (Poldek – Fanta po Betowen), która otrzymała 41,5 pkt., a jej właścicielem jest pan Marcin Świda z Brzózek. Dużą atrakcją dla zebranej publiczności był pokaz ogierów kryjących. Zaprezentowano ich sześć i trzeba przyznać, że była to bardzo dobra stawka, w której znalazły się takie konie jak: 85 punktowe ogiery 657 G By GROM (Nikodem – Garonia po Pralin), 1271 G Wr FRAMAND (Armand – Frajda po Bramin) czy 1 G Lb KANTON (Sultan De La Chapelle 2 – Kadette Fresnoy po Fury Du Vallon).

Tego samego dnia odbyła się w Augustowie V Wystawa Koni Zimnokrwistych Ocena Źrebiąt pod Matkami. W licznej stawce źrebiąt najlepsza okazała się klacz MUSZKA (Boston – Mustania po Muszkieter), która otrzymała 18 pkt., a jej właścicielem jest pan Wiesław Polkowski z Kopytkowa. Na pozostałych miejscach podium znalazły się także klaczki IWANKA (Wiomet – Iwanita po Betowen) oraz SZCZĘŚCIARA (Elos – Szansa po Ikar) – obie ocenione na 17,5 pkt. pod zakończonej ocenie źrebiąt, Komisja wyróżniła klacze matki – największe uznanie zdobyła 6836 G Bł SZANSA (Ikar – Skala po Baks) pana Jerzego Giedrojcia z Czerwonki.

15 sierpnia to tradycyjnie już data Wystawy Koni w Suchowoli, w tym roku prezentowane były źrebięta pod matkami. Ze zgromadzonych 12 sztuk najlepszym okazał się ogierek GWIAZDOR (Wulkan – Gada po Amor), który otrzymał 18 pkt., własności pana Wiesława Wirkowskiego z Wroczyńszczyzny. Na pozostałych miejscach w przeciwieństwie do Augustowa uplasowały się same ogierki: IDOL (Elbadel – Iweta po Wiomet) z oceną 17 pkt., pana Wojciecha Święćkowskiego z Szyman oraz BRYCZ (Bit – Bruzda po Inkos) pana Kazimierza Piekutowskiego z Suchowoli, 16, 5pkt.

IX Regionalna Wystawa Koni Hodowlanych, która odbyła się 20 sierpnia w Drohiczynie zgromadziła stawkę 20 koni. Jako pierwsze prezentowane były klacze roczne, w których zwyciężyła
z oceną 40 pkt. ARSENA (Sar – Arsa po Floks) pana Jerzego Kondratiuka z Ciełuszek. Najwyższą notę pokazu – 42,5 pkt. otrzymała prezentowana w kolejnej grupie klaczy dwuletnich FOSA (Fason – Fiksa po Yapo Van Het Vennehof) będąca własnością pana Wiesława Harbaszewskiego z miejscowości Arabasy.

Zakończenie sezonu wystawowego odbyło się 10 września w Bakałarzewie podczas
X Powiatowej Wystawy Koni Zimnokrwistych w kategorii źrebięta pod matkami. Do rywalizacji o miano najlepszego stanęło 10 źrebiąt – 3 z nich otrzymały po 17 pkt. i to one zajęły miejsca na podium w następującej kolejności: BELF (Bonar – Belka po Format) pana Janusza Zachariasza, WIZA (Szrek – Wichura po Kaszmir) pana Jana Kozłowskiego oraz BINGO (Vales – A Berta po Burgot) pana Jerzego Gory. Komisja wyróżniła też 3 najlepsze klacze – na pierwszym miejscu uplasowała się 6279 G Bł BERTA (Burgot – Bewia po Brydż) pana Jerzego Gory.

Klaczka Basilca – autor zdjęcia Arkadiusz Szczepański

Poza wymienionymi pokazami odbyły się jeszcze dwie imprezy na naszym terenie, była to Wystawa Specjalistyczna – Czempionat Koni Sokólskich (20-21 maja 2017) w Szepietowie oraz 61 Wystawa – Sprzedaż Ogierów. Obie te imprezy były opisywane na łamach Hodowcy i Jeźdźca – wszystkich zainteresowanych odsyłamy do archiwalnych numerów HiJ.

Po więcej zdjęć zapraszamy na naszą stronę internetową www.wzhk.bialystok.pl.

PONIŻEJ PREZENTUJEMY WYNIKI POSZCZEGÓLNYCH WYSTAW

Bakałarzewo – Regionalny Czempionat źrebiąt rocznych i dwuletnich rasy pkz – 04.06.2017

Klacze roczne:

 1. WHYSKI (Fakir – Witaminka po Bejs)– 43 pkt., Maksimowska Joanna, Augustów
 2. WESTA (Szrek – Wronka po Baron) – 41 pkt., Szymański Jan, Suwałki
 3. IWERA (Wezyr – Iweta po Wiomet) – 42 pkt., Rafalczyk Dariusz, Augustów

Ogiery roczne:

 1. WIREK (Szrek – Wichura po Kaszmir) – 41,5 pkt., Kozłowski Jan, Bakałarzewo
 2. BAJER (Ildo – Bona po Robertino) – 40,5 pkt., Okrągły Franciszek, Rabalina
 3. WANGOG  (Pionier – Wektra po Tok) – 40 pkt., Rafalczyk Dariusz, Augustów

Klacze dwuletnie:

 1. FURIA (Erun – Fala po Format) – 41 pkt., Zachariasz Janusz, Lipowo
 2. STRZAŁA (Ildo – Szafirka po Ingrand) – 42 pkt., Okrągły Franciszek, Rabalina
 3. OPINIA  (Etos – Opla po Hader) – 41 pkt., Sitko Maciej, Pawłówka

Ogiery dwuletnie:

 1. TOK (Etos – Troska po Alkazar) – 41,5 pkt., Rudzewicz Danuta, Augustów
 2. PEGAZ (Jutron – Pestka po Kaszmir) – 39,5 pkt., Wasilewski Edward, Bakałarzewo.

Dąbrowa Białostocka – Wojewódzka Wystawa koni rasy polski koń zimnokrwisty – 11.06.2017r.

Ogiery roczne:

 1. SAMOR (Semin – Santa po Szaman) 40,5 pkt., Kalinowski Mirosław, Sidra
 2. THOR (Grom – Tundra po Jeneralen) – 40,5 pkt., Lewkowicz Marek, Jasionówka (II Vicesuperczempion)
 3. ATLAS (Ugór – Awika po Miki) – 37,5 pkt., Białous Mateusz, Szczuki

Ogier dwuletnie:

 1. SMYK (Semin – Santa po Szaman) – 40,5 pkt., Kalinowski Mirosław, Sidra, I/Superczempion
 2. HAMER (Faraon – Hryna po Burek) – 40 pkt., Bieniasz Robert, Kol. Jakowla

Klacze roczne:

 1. ZAPINKA (Taflon – Zelma po Atlas) – 43 pkt., Kalisz Grzegorz, Zwierzyniec Wielki, Vicesuperczempionka
 2. FAZA (Bonar – Fora po Gazda) – 42 pkt., Zachariasz Janusz, Lipowo
 3. BEZTROSKA (Beryl – Bystra po Tasak) – 41 pkt., Majewski Piotr, Brzozowo Kol.,

Klacze dwuletnie:

 1. PANDA (Bajkał – Plama po Buchar) – 42,5 pkt., Lewkowicz Marek, Jasionówka, Superczempion
 2. SCARLET (Werken – Sumka po Wajper I) – 40 pkt., Rzepnicki Stanisław, Czerwonka
 3. GALICJA (Taflon – Gena po Bekisz) – 40 pkt., Osakowicz Andrzej, Podgrodzisk.

Ocena źrebiąt:

 1. PIRAT (Faraon – Polara po Betsen) – 16,5 pkt., Harasimowicz Kazimierz, Sadowo
 2. POSEJDON (Rumcajs – Persa po Sak) – 16,5 pkt., Zajkowski Kazimierz, Kopciówka
 3. BARTA (Blankiet – Brzana po Imbir) – 16 pkt., Białous Łukasz, Szczuki.

Niewodnica Kośc. – Regionalny Czempionat źrebiąt rocznych i dwuletnich rasy pkz i ard.pol. – 18.06.2017

Ogiery roczne:

 1. SEWERYN (Nex – Suknia po Sękacz) – 40,5 pkt., Ślepowroński Andrzej, Ostrówki
 2. BRYZOL (Vicieux De Beaumont – Bryza po Iron) – 37,5 pkt., Szarejko Marcin, Zabłudów Kol. Miasto
 3. DUKAN (Vicieux De Beaumont – Dutina po Rubon)  – 37 pkt., Szarejko Marcin, Zabłudów Kol. Miasto

Ogiery dwuletnie:

 1. DUKAT (Vicieux De Beaumont – Dejzi po Czart) – 43,5 pkt., Szarejko Marcin, Zabłudów Kol. Miasto
 2. RUBEN (Boltram – Rosa po Rewanż) – 42,5 pkt. Chrzanowski Sylwester, Kowalowce Kol.
 3. WETO (Wiomet – Wetona po Betowen) – 41 pkt., Wdzieńkońska Sylwia, Dąbrowa Wielka

Klacze roczne:

 1. LINDA (Wiomet – Losa II po Saler) – 42,5 pkt., Wójcicki Stanisław, Brzozowa
 2. SZYMULKA (Lux – Szer po Vangelis) – 41,5 pkt., Góralczyk Krzysztof, Mały Płock
 3. BIZA SA (Ugo Du Bourbeau – Bianka po Lukas) – 42 pkt., Ślepowroński Andrzej, Ostrówki

Klacze dwuletnie:

 1. RUGIA SA (Ugo Du Bourbeau – Rewia po Hornos) – 45 pkt., Ślepowroński Andrzej, Ostrówki
 2. VIOLA SA (Qeo AWG – Violette Du Chateau po Neron 50) – 43,5 pkt., Ślepowroński Andrzej, Ostrówki
 3. BOSA (Wiomet – Busalina po Saler) – 42,5 pkt., Wójcicki Stanisław, Brzozowa.

Szepietowo – XXIV Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych – 24.06.2017

Klacze pkz:

 1. 7245 G Bł IRMA (Rafael – Igora po Laser) – 40,5 pkt., – Osmólski Zdzisław, Łubin Kościelny
 2. 7060 G Bł ZYKA (Taquin De L’Etang – Zapałka po Foton) – 40,33 pkt., Góralczyk Krzysztof, Mały Płock
 3. 6991 G Bł GOPLA (Ikar – Geba po Hornos) – 40,5 pkt., Giedrojć Jerzy, Czerwonka

Klacze ard.pol.

 1. 45 G Bł VULCANA (Leo 148 – Volcane De Sery po Orion Du Vallon) – 42,5 pkt., Ślepowroński Andrzej, Ostrówki
 2. AMBROZJA (Qeo AWG – Aurelie D’Hachette po Soleil Du Vallon) – 40,5 pkt., Kondratiuk Jerzy, Ciełuszki
 3. 49 G Bł VOLDA SA (Qeo AWG – Volcane De Sery po Orion Du Vallon) – 40,33 pkt., Zabrocka-Nikołajuk Ilona, Folwarki Tylwickie

Ogiery sokólskie:

 1. 2684 G Bł ROLAND (Tyk – Ruletka po Upust) – 41,83 pkt., Brzozowski Kazimierz
 2. 2662 G Bł ROKI (Ikar – Runia po Baks) – 39,5 pkt., Ciborowski Zdzisław, Łapy Dębowina
 3. 2681 G Bł P-SAMURAJ (Samuraj – Paskuda po Tupet) – 38,83 pkt., Słowikowski Zbigniew, Kaczorowo Kol.

Ogiery pkz:

 1. 2261 G Gd GAJOWY (Anker – Gaja po Magnat) – 41,67 pkt., Chrzanowski Sylwester, Kowalowce Kol.
 2. 2402 G Bł BUKARESZT (Bekisz – Buksa po Homer) – 39,67 pkt., Borek Tadeusz, Wyszonki Błonie
 3. 714 G Ol SZEKSPIR (Jeneralen – Selamina po Rewir) – 39,33 pkt., Stokowski Dariusz, Stokowo Bućki.

SztabinRegionalny Czempionat źrebiąt rocznych i dwuletnich rasy pkz i ard.pol. – 02.07.2017

Źrebięta pod matkami:

 1. AZYL-M (Julex – Akvelina po Akke) – 18 pkt, Murawski Rafał, Sztabin.
 2. WITRAŻ (Julex – Wazowna po Butler) – 17 pkt., Kondracki Andrzej, Sztabin.
 3. BIRKA (Ildo – Bazylia po Ingrand) – 16,5 pkt., Okrągły Franciszek, Rabalina.

Klacze roczne:

 1. TIGRA (Poldek – Tamiza po Betowen) – 40 pkt., Świda Marcin, Brzózki
 2. BRYZA (Romb – Beta po Wajper I) – 39,5 pkt., Tokarzewski Zdzisław, Sztabin
 3. WAZA (Fores – Wirda po Selest) – 40 pkt., Ułanowicz Wojciech, Ewy

Klacze dwuletnie:

 1. POZA (Power – Pralina po Sultan De L’Eaugrenee) – 40,5 pkt., Chołko Czesław, Skieblewo
 2. GLASBENA (Esben – Galxie po Expo De Feulen) – 39,5 pkt., Kondracki Andrzej, Sztabin
 3. MADERA (Power – Morena po Helmut Schwazkopf Van Goessens) – 40,5 pkt., Chołko Czesław, Skieblewo.

 Piątnica – Wystawa Koni Zimnokrwistych Premiowanie źrebiąt – 16.07.2017  

 1. ZYTKA (Lux – Zyka po Taquin De L’Etang,) – 18 pkt., Góralczyk Krzysztof, Mały Płock
 2. SULIWAN (Lux – Szer po Vangelis) – 18 pkt., Góralczyk Krzysztof, Mały Płock
 3. MORWINA (Erwin II – Montesa po Sultan De L’Eaugrenee) – 17 pkt., Ładyżyński Bartosz, Wizna

Klacze dwuletnie i trzyletnie:

 1. FIRKA (Poldek – Fanta po Betowen) – 41,5 pkt., Świda Marcin, Brzózki
 2. VAŻKA (Quiz – Vague De La Seille po Robuste Du Fays) – 40,5 pkt., Komorowski Krzysztof, Nagórki
 3. CUDNA (Rafael – Cyranka po Burgot) – 40 pkt., Bogdańska Beata, Grabowo.

Ogiery:

 1. 657 G By GROM (Nikodem – Garonia po Pralin) – Henryk Strzelecki, Łomża
 2. 1271 G Wr FRAMAND (Armand – Frajda po Bramin) – Grzegorz Wiszowaty, Grabowo
 3. 2246 G Bł BATON (Jeneralen – Barwa po Burgund) – Góralczyk Krzysztof, Mały Płock
 4. 1 G Lb KANTON (Sultan De La Chapelle 2 – Kadette Fresnoy po Fury Du Vallon) – Szarejko Marcin, Zabłudów Kol. Miasto.

Augustów – V Wystawa Koni Zimnokrwistych Ocena Źrebiąt pod matkami – 16.07.2017

 1. MUSZKA (Boston – Mustania po Muszkieter) – 18 pkt., Polkowski Wiesław, Kopytkowo
 2. IWANKA (Wiomet – Iwanita po Betowen) – 17,5 pkt., Święćkowski Wojciech, Szymany
 3. SZCZĘŚCIARA (Elos – Szansa po Ikar) – 17,5 pkt., Giedrojć Jerzy, Czerwonka

Wyróżnione klacze starsze:

 1. 6836 G Bł SZANSA (Ikar – Skala po Baks) – Giedrojć Jerzy, Czerwonka
 2. 6061 G Bł BALBINA (Wolin II – Batalia po Tupet) – Słowikowski Zbigniew, Kaczorowo Kol.
 3. 7048 G Bł WENECJA (Bejs – Warka po Rutek) – Maksimowski Stefan, Augustów.      

Suchowola – Wystawa Koni Zimnokrwistych Premiowanie Źrebiąt – 15.08.2017

 1. GWIAZDOR (Wulkan – Gada po Amor) – 18 pkt., Wirkowski Wiesław, Wroczyńszczyzna
 2. IDOL (Elbadel – Iweta po Wiomet) – 17 pkt., Święćkowski Wojciech, Szymany
 3. BRYCZ (Bit – Bruzda po Inkos) – 16,5 pkt., Piekutowski Kazimierz, Suchowola.

Drohiczyn – IX Regionalna Wystawa Koni Hodowlanych – 20.08.2017

Klacze roczne:

 1. ARSENA (Sar – Arsa po Floks) – 40 pkt., Kondratiuk Jerzy, Ciełuszki
 2. JULKA (Złoty – Jawa po Bond) – 39,5 pkt., Kalinowski Piotr, Putkowice Nadolne
 3. BUTONIERKA (Brutus – Boliwia po Pasat)– 39,5 pkt., Sawczuk Bogumił, Wólka Terechowska

Klacze dwuletnie:

 1. FOSA (Fason – Fiksa po Yapo Van Het Vennehof) – 42,5 pkt., Harbaszewski Wiesław, Arabsy
 2. PINESKA (Poeme De Fresnoy – Pestka po Leo 148) – 41,5 pkt., Ślepowroński Andrzej, Ostrówki
 3. ELZA (Złoty – Edwiga po Salniak) – 40,5 pkt., Kalinowski Piotr, Putkowice Nadolne.

Bakałarzewo – X Powiatowa Wystawa Koni Zimnokrwistych w kategorii Źrebięta pod matkami – 10.09.2017

 1. BELF (Bonar – Belka po Format) – 17 pkt., Zachariasz Janusz, Romanowce
 2. WIZA (Szrek – Wichura po Kaszmir) 17 pkt. – Kozłowski Jan, Bakałarzewo
 3. BINGO (Vales – A Berta po Burgot) 17 pkt. – Gora Jerzy, Wiżjany

Wyróżnione klacze starsze:

 1. 6279 G Bł BERTA (Burgot – Bewia po Brydż) – Gora Jerzy, Wiżajny
 2. 3156 W Bł KROPECZKA (Fantom – Kostrzewa po Regres) – Wasilewski Edward, Bakałarzewo
 3. 6761 G Bł WICHURA (Kaszmir – Wilga po Romer) – Kozłowski Jan, Bakałarzewo.

Więcej w Wieści z regionów

W ostatnim numerze

HiJ nr 69 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XIX Nr 2 (69) Wiosna 2021

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Pets Diag
Smulders
nuba equi
FizjoFit Animal - rehabilitacja zwierząt
Unipasz

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę