Connect with us

Próba dzielności ślązaków w Książu 2007

Hodowla

Próba dzielności ślązaków w Książu 2007

Janusz Lawin

Do hodowli koni rasy śląskiej trafiła dość liczna grupa ogierów, która właśnie zdała próbę dzielności w Stadzie ogierów Książ. Zainteresowanie tą rasą w Polsce wzrasta, co jest związane z programem ochronnym, który wspomaga hodowców finansowo. Poza tym informacje zebrane od ludzi hodujących i sprzedających konie szlachetne, potwierdzają opinie, że ogiery śląskie w połączeniu z klaczami innych ras szlachetnych dają urodziwe i bardzo dobre użytkowo potomstwo, szczególnie do sportu zaprzęgowego.

Po próbie dzielności w Książu prawo wpisu do księgi stadnej tej rasy uzyskały 33 ogiery. Jest to bezsprzecznie liczba duża, ale komisja wyłoniła je z grupy 50 ogierów, które starały się o kwalifikacje do zakładu treningowego.
W przyszłości komisja księgi stadnej chce zmienić system oceny ogierów w próbie dzielności i przejść z systemu punktowego, na system indeksowy, jak ma to miejsce w próbach ogierów ras wierzchowych. Wiąże się to z określeniem minimum wartości użytkowej, której osiągnięcie będzie skutkować prawem wpisu ogiera do księgi, co w potocznym określeniu nosi nazwę uzyskania licencji. Komisja księgi stadnej koni rasy śląskiej współpracuje z PAN w Jastrzębcu oraz innymi ośrodkami naukowymi, które zajmują się tymi zagadnieniami. Najważniejsze w tych poczynaniach jest dobro hodowli i nie dopuszczenie do hodowli ogierów najsłabszych w stawce, które kończą próbę dzielności.
W najbliższym czasie zostaną określone warunki i termin naboru do zakładu treningowego na 2008 rok. Na pewno ulęgną zmianie warunki finansowe, ale także zmienia się warunki przeprowadzania treningu, którym musi podporządkować się organizator.
W tym roku liczba powożących trenujących młode ogiery była zbyt mała w stosunku do ilości ogierów. Chcemy, aby jeden powożący trenował nie więcej niż 6 ogierów dziennie. Konieczne jest tez zadbanie o stan kopyt ogierów. Ponieważ trening trwa obecnie 60 dni konieczne jest przekucie lub korekta kopyt, aby w przyszłym roku nie było ogierów z nieprawidłowymi i wyrośniętymi kopytami.

Jest to fragment artykułu, aby przeczytać pełny tekst zapraszamy do zakupu kwartalnika „Hodowca i Jeździec” Rok V nr 4 (15) 2007 / Rok VI nr 1 (16) 2008.
Pismo dostępne jest w Okręgowych / Wojewódzkich Związkach Hodowców Koni, Biurze PZHK, za pośrednictwem prenumeraty oraz w wybranych sklepach jeździeckich.

Więcej w Hodowla

W ostatnim numerze

HiJ nr 80 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXII Nr 1 (80) Zima 2024

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

Artykuł sponsorowany

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę