Connect with us

Konikowe imprezy hodowlano-jeździeckie w 2006 roku, cz. 1 – Wojnowo, Sieraków, Popielno

Hodowla

Konikowe imprezy hodowlano-jeździeckie w 2006 roku, cz. 1 – Wojnowo, Sieraków, Popielno

Zbigniew Jaworski

Imprezy hodowlano-jeździeckie z udziałem koników polskich, których współorganizatorem jest Sekcja Hodowców Koników Polskich przy PZHK w Warszawie, zaplanowane zostały na rok 2006 w podobnych terminach, w jakich odbywały się w roku ubiegłym. Niezależnie od nich odbyło się także Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Sekcji oraz, jak co roku, hodowcy koników mieli swój udział w Krajowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych podczas Polagry w Poznaniu. Dlatego, z uwagi na ich liczbę, jak i ich rozmiar, niniejszy artykuł podzielony został na dwie części, w których omówiono poszczególne imprezy w takiej kolejności, w jakiej się odbywały.

Święto Konika Polskiego w Wojnowie tradycyjnie już rozpoczęło cykl imprez z udziałem koników polskich. Główni organizatorzy Anna i Sławomir Niedbalscy gościli uczestników tej imprezy na Majdanie już po raz szósty, w tym roku w dniach 18-19 sierpnia. Stałym, a jednocześnie najważniejszym jej punktem jest Wszechstronny Konkurs Konika Polskiego, od ubiegłego roku rozgrywany jako Memoriał prof. Tadeusza Vetulaniego. Składają się na niego trzy konkurencje odbywające się w ciągu dwóch dni. Pierwszego dnia uczestnicy biorą udział w rajdzie na orientację na dystansie 20 km. Rajd rozgrywany jest w pobliskim lesie, sąsiadującym z gospodarstwem państwa Niedbalskich (teren Puszczy Piskiej), dlatego organizatorzy nadali mu piękną nazwę „Szumi dokoła las”. W drugim dniu jest próba terenowa z przeszkodami (nazwana „Na mazurskim szlaku”) oraz wyścig (na dystansie ok. 500 m) – „Z rozwianą grzywą”, obydwie konkurencje rozgrywane na Majdanie, u państwa Niedbalskich. Uzyskany czas i zajęte miejsca w poszczególnych konkursach przeliczane są na punkty, które ostatecznie decydują o zajętym miejscu w WKKP.

W tegorocznym WKKP wzięło udział 15 koników, w tym 2 ogiery, 7 klaczy i 6 wałachów. W rajdzie na 20 km najlepszy czas (1 godz. 44 min) uzyskał Jacek Lipka na wałachu Tugun ze Stacji Badawczej PAN w Popielnie. Próbę terenową wygrała Katarzyna Florczuk na klaczy Dymówka, z KTJ Laszka, która w doskonałym stylu poradziła sobie z terenowymi przeszkodami, uzyskując przy tym najlepszy czas. W wyścigu najlepszy był wał. Orfik ze Stacji Badawczej PAN w Popielnie, na którym startowała Jowita Jaworska. Ostatecznie w ogólnej klasyfikacji zwycięzcą II Memoriału prof. Tadeusza Vetulaniego został Jacek Lipka na wał. Tugun ze Stacji Badawczej PAN w Popielnie. Notabene syn Czesława Lipki, wieloletniego, a przede wszystkim duszą i ciałem oddanego pracownika popielniańskiej stajni. Drugie miejsce zajęła Katarzyna Florczuk (zwyciężczyni próby terenowej), a trzecie Joanna Mikołowska na wałachu Lisek, reprezentująca Popielno.

Organizatorzy Święta, aby podnieść jego atrakcyjność, każdego roku urozmaicają je o nowe elementy. W tym roku zmagania sportowe, jakim dopingowali licznie przybyli w tych dniach na Majdan miłośnicy koników polskich, uzupełnione zostały o wartości edukacyjne. Uczestnicy imprezy mieli okazję wysłuchać dwóch plenerowych wykładów poświęconych konikom polskim, które przeprowadzone zostały w niecodziennej scenerii. Siedząc na trawie, na malowniczym pastwisku, w otoczeniu klaczy ze źrebiętami, słuchali wyżej podpisanego.

Jak co roku Święto zakończył festyn przy szkole w Wojnowie organizowany głównie z myślą o stałych mieszkańcach Wojnowa, gminy Ruciane Nida oraz licznych turystach, którzy w końcówce lata przebywają jeszcze na Mazurach.

Jest to fragment artykułu, aby przeczytać pełny tekst zapraszamy do zakupu kwartalnika „Hodowca i Jeździec” Rok IV nr 4 (11) 2006.
Pismo dostępne jest w Okręgowych / Wojewódzkich Związkach Hodowców Koni, Biurze PZHK, za pośrednictwem prenumeraty oraz w wybranych sklepach jeździeckich.

Więcej w Hodowla

W ostatnim numerze

HiJ nr 81 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXII Nr 2 (81) Wiosna 2024

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Na górę