Connect with us

Hodowla

ESSA w Sierakowie

Paweł Wójtowicz

W dniach 22-24 kwietnia Stado Ogierów Sieraków, wchodzące w skład spółki strategicznej skarbu państwa Gałopol, będzie gospodarzem Konferencji i Walnego Zjazdu Europejskiego Stowarzyszenia Stadnin Państwowych (ESSA – European State Studs Association), skupiającego państwowe stada i stadniny koni w Europie – od Rumunii i Bułgarii, przez kraje Europy Środkowej, po Portugalię na południu oraz Szwecję i Finlandię na północy.

Stado Ogierów w Sierakowie zdjęcie z archiwum stadniny

Stado Ogierów w Sierakowie
zdjęcie z archiwum stadniny

Zaszczyt goszczenia Zjazdu, przypadający Stadu Ogierów Sieraków, to wielki dowód uznania i wyróżnienie dla polskiej hodowli koni, a także okazja do wymiany doświadczeń i rozszerzenia współpracy międzynarodowej.
To bardzo ważne wydarzenie dla państwowej hodowli koni, która w wielu krajach jest postrzegana jako cenny gwarant stabilności na przestrzeni wieków, zachowania kultury i dziedzictwa narodowego dla przyszłych pokoleń. Będzie to doskonała okazja do promocji polskich koni z większości stadnin państwowych podczas pokazów, których organizatorem jest Agencja Nieruchomości Rolnych w Warszawie. Gala pokazów, która odbędzie się 23 kwietnia br. o godzinie 16 na sierakowskim hipodromie, będzie częścią otwartą Walnego Zjazdu ESSA.
Agencja, jako współgospodarz tegorocznego Zjazdu oraz instytucja pełniąca nadzór właścicielski nad stadami i stadninami koni, gorąco zachęca Państwa do wzięcia udziału w części otwartej spotkania.

Głos w Europie:

Członkowie ESSA

Członkowie ESSA

Państwowe stadniny Europy są ważnymi szafarzami tradycji i historii oraz edukacji. Żyjące dziedzictwo kulturowe i współczesne zadania wymagają odpowiedniej ochrony i zasad zrównoważonego rozwoju. Ze względu na zmieniającą się rzeczywistość, w tym czynniki społeczne i ekonomiczne, wiele z tych unikalnych instytucji zostało w przeszłości zlikwidowanych lub znacznie ograniczonych w swoich zadaniach, ewentualnie było wykorzystywanych do celów innych niż zamierzone. Konieczne jest, aby w obliczu współczesnych potrzeb i możliwości odwrócić te tendencje.
Od 2003 roku dyrektorzy europejskich stadnin państwowych spotykają się raz w roku w celu wymiany doświadczeń, omówienia wspólnych problemów i opracowania strategii ich rozwiązywania. W 2008 roku postanowili założyć oficjalną organizację – Europejskie Stowarzyszenie Stadnin Państwowych (ESSA). Wraz z przyjęciem statutu wcześniej luźna sieć stadnin w Europie stała się oficjalna i mówi wspólnym głosem.
W 2009 roku ESSA została oficjalnie zarejestrowana w Niemczech. Siedzibą stowarzyszenia jest Stadnina Koni Marbach, znajdująca się w Badenii-Wirtembergii.

Print Friendly, PDF & Email

Więcej w Hodowla

W ostatnim numerze

HiJ nr 71 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XIX Nr 4 (71) Jesień 2021

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Smulders
nuba equi
Unipasz
FizjoFit Animal - rehabilitacja zwierząt
eHorses

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Aggelos Touloupis (GRE) & BLUE BALOU 5

Sport i wyścigi

O cenne punkty i pierwszą wygraną

By 12 stycznia 2022
Tofi Horses
Wesołych Świąt

Od Redakcji

Wesołych Świąt

By 23 grudnia 2021
Na górę