Connect with us

Bomba w górę! Ruuuuszyyyyyłyyy!

Wielka Warszawska 2019

Zaproszenia

Bomba w górę! Ruuuuszyyyyyłyyy!

Najbliższy weekend na Torze Służewiec stanie pod znakiem wyjątkowego wyścigu z ponad stuletnią tradycją – gonitwy Wielka Warszawska. Ta  najważniejsza jesienna gonitwa jest do dziś dla wielu mieszkańców Warszawy jednym z wyznaczników stołecznej tożsamości. Bywanie na niej było i jest w dobrym tonie. A więc nie ma innej możliwości – widzimy się w ostatnią niedzielę września w Warszawie przy ul. Puławskiej 266 na terenie Toru Służewiec!

W tym roku Wielka Warszawska odbędzie się po raz 106 w stolicy, a na Torze Służewiec będzie to 74. edycja tego wyścigu. Ustanowiona została w 1895 roku przez ówczesnego Prezesa Towarzystwa Wyścigów Konnych w Królestwie Polskim – hrabiego Augusta Potockiego. Ta międzynarodowa gonitwa dla 3-letnich i starszych koni na dystansie 2600 metrów z roku na rok przyciąga coraz więcej miłośników.

Faworytka gonitwy

Faworytką tegorocznej Wielkiej Warszawskiej jest przygotowywana przez nestora trenerów Andrzeja Walickiego irlandzkiej hodowli klacz Nemezis, własności braci Andrzeja i Ryszarda Zielińskich. Po wygraniu nagród: Soliny (15 czerwca), Derby (7 lipca) i Liry (Oaks, 4 sierpnia) i Nagrody SK Krasne dostała ona dłuższy urlop od startów, by mogła świeża przystąpić do najważniejszej jesiennej gonitwy.Wiele na to wskazuje, że aby ostatecznie udowodnić swój prym Nemezis będzie musiała po raz trzeci pokonać trenowaną przez Piotra Piątkowskiego Pride of Nelson, która po efektownym zwycięstwie nad ogierami w biegu o Nagrodę Iwna, okraszonym rekordem toru na 2200 m (2’13,4″), zajęła trzecie miejsce w Derby i drugie w Oaks. Rywalizować z tegoroczną derbistką będzie także trenowany przez Macieja Janikowskiego Ophelia’s Aidan (trzeci w Iwna i drugi w Derby) oraz podopieczny trenera Adama Wyrzyka, czwarty w obu tych gonitwach Salasaman. Ważną role w gonitwie z pewnością odegra zeszłoroczny zdobywca tytułu „trójkoronowanego konia” Fabulous Las Vegas, któremu w zeszłym sezonie zabrakło wygranej w tym prestiżowym wyścigu.

Pula nagród w tej oczekiwanej przez wszystkich gonitwie wyniesie ponad  220.000 PLN! Gonitwa o puchar Prezesa PKO Banku Polskiego – Wielka Warszawska rozstrzygnie się już w najbliższą niedzielę o 16:30, chwilę po tym jak usłyszymy głośne: „Bomba w górę! Ruuuuszyyyyyłyyy!”.

Fascynator czy kapelusz

Podczas Wielkiej Warszawskiej nie zabraknie oczywiście typowej dla tego miejsca elegancji. Tradycyjnie, jak co roku, odbędzie się Konkurs na najpiękniejszą stylizację lat 50-60 w kapeluszu, fascynatorze lub innym nakryciu głowy. Konkurs rozegrany zostanie w kategoriach Pań i Panów od 15 roku życia oraz  dzieci pomiędzy 5 a 15 rokiem życia. Jury w składzie Dorota Wróblewska (autorka bloga Sophistipl), Mateusz Szczepański (przedstawiciel organizatora Konkursu Damosfera), Adam Giza (redaktor TVP 1) oraz Eliza Gwiazda (prezenterka TV).

Dla całych rodzin

Ten dzień na Torze Służewiec będzie obfitował w doskonałą zabawę. Poza głównym punktem programu, Wielką Warszawską, zobaczymy 8 innych gonitw, m.in. gonitwę nr 5 – gonitwę przychówku – pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dodatkowo gospodarz Toru Służewiec – Totalizator Sportowy – zaprosi do wspólnej zabawy całe rodziny. Odwiedzający będą mieli okazję by spędzić emocjonujący dzień na świeżym powietrzu podziwiając majestatyczne konie, ale także przeżywając piękne, sportowe emocje! Natomiast na najmłodszych będzie czekała moc atrakcji, m.in.:

  • kolejka elektryczna,
  • przejażdżki na kucykach,
  • dmuchany plac zabaw ze zjeżdżalnią,
  • dmuchany tor przeszkód,
  • park linowy,
  • warsztaty i malowanie buzi,
  • foto-budka.

Ponadto w części ogólnodostępnej sponsor główny Wielkiej Warszawskiej – Bank PKO BP – przygotował strefę rozrywki dla odwiedzających Tor Służewiec w tym dniu.

Wielka Warszawska – 29.09.2019
Tor Wyścigów Konnych Służewiec
ul. Puławska 266
Bilety: www.tobilet.pl, www.ebilet.pl

Tor wyścigów konnych Służewiec

Prestiżowe gonitwy i niepowtarzalna atmosfera sprawiają, że od 80 lat tor przyciąga nie tylko rzesze warszawiaków, ale także turystów z kraju i z zagranicy. Zaprojektowany w dwudziestoleciu międzywojennym przez wybitnego architekta II Rzeczpospolitej Zygmunta Plater-Zyberka został otwarty w czerwcu 1939 roku. Tor Wyścigów Konnych na warszawskim Służewcu to jeden z najpiękniejszych torów na świecie, który nadal zachwyca wspaniałą architekturą i przyrodą.

Więcej w Zaproszenia

W ostatnim numerze

HiJ nr 80 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXII Nr 1 (80) Zima 2024

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

Artykuł sponsorowany

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę