Connect with us
ETNOLOGIA

Hodowla

Al Khalediah 2018

Po raz piąty w dniach 17-18. sierpnia stadnina Al Khalediah położona w Nowych Wrońskach nieopodal Płońska, ok 50 km na północ od Warszawy, a będąca filią słynnej saudyjskiej stadniny Al Khalediah Stables, zorganizowała, a właściwie ugościła tak hodowców, jak i miłośników tej rasy koni, tj. konia arabskiego czystej krwi, na Al Khalediach European Arabian Horse Festival. Pokaz ten zapisał się na nowo w historii polskich pokazów, albowiem był to pierwszy w Polsce pokaz A-klasowy afiliowany przez ECAHO i tym samym znalazł swoje miejsce na liście najważniejszych i najbardziej prestiżowych pokazów w Europie, która notuje tylko 6 takich wydarzeń.

Jeżeli upalne lato w tym roku wielu osobom sprawiało dyskomfort, to akurat w czasie pokazu pogoda była łaskawa i nie wywołała żadnych perturbacji. Niewielki deszcz w czasie Czempionatu tylko odświeżył atmosferę. Zmiany organizacyjne, które miały miejsce na tym pokazie po raz pierwszy to:

 • losowanie 5 spośród 7 sędziów przed każdą klasą,
 • skreślanie not najwyższych i najniższych.

Średnia była więc obliczona po odjęciu not skrajnych, co spowodowało spłaszczenie wyników. Czy to dobra metoda? Czy da się konia ocenić obiektywnie? A może napisać program komputerowy i jemu pozostawić ocenę? No ale poszukiwania optymalnego sposobu oceny konia trwają.
Co ważne, finały nie były otwarte i nie można było, jak to było na innych pokazach i co budziło wiele niezadowolenia, nagradzać konia z trzeciego miejsca w klasie. Złoci medaliści to zwycięscy swoich klas. To logiczne.

Ze zgłoszonych 123 koni wystąpiło 103, w tym 63 klacze i 40 ogierów. W tym 38 miało właścicieli zagranicznych, 22 były ze stadnin państwowych i 43 z polskich stajni prywatnych. A cały pokaz sędziowali: Silvia Garde-Ehlert (Niemcy), Charlotte Rowell (Wielka Brytania), Urs Aesbacher (Szwajcaria), Robbie den Hartog (Holandia), Regis Huet (Franbcja), Mohamed Machmoum (Maroko) i Pierluigi Rota (Włochy). A w sposób precyzyjny i rzetelny prowadzili pokaz Monika Luft i Artur Orzech. Nagrody też były imponujące, a były nimi samochody marki Mercedes Benz C-klasy dla Czempionów oraz nagrody pieniężne w wysokości:

 • 20 tys. zł za srebrny medal,
 • 10 tys. zł za brązowy medal,
 • 5 tys. zł za miejsce 4,
 • 5 tys. zł za miejsce 5,
 • a całkowita pula nagród to 520 tys. zł.

Organizatorzy nie przewidzieli i nie wymagali żadnych wcześniejszych kwalifikacji koni, m.in. dlatego, aby popierać polską hodowlę i usunąć zbędne bariery, i aby dać szansę polskim hodowcom, szczególnie tym najmniejszym.

Rozpoczął się pokaz. W klasie IA klaczek rocznych zwycięża z notą 91,33 pkt siwa Dana J (Excalibur EA – Dalja J / Emerald J), którą wyhodowała znana polskim hodowcom Christine Jamar-Demeersseman (Jadem Arabians BVBA), a która od zawsze promowała na świecie konie polskiej hodowli. Excalibur to trójkoronowany (95,33 pkt w Paryżu), syn og. Shanghaja i wnuk WH Justice. Jej dziadek to znakomity Emerald J – także w hodowli Christine, który też odbierze laury w swojej klasie.

DANA J

DANA J

W klasie IB zwycięża z notą 91,33 pkt Shanson F (Nofal NK – Shilla / Ekstern) hod. K. Goździalskiego. Na wiosnę w Białce była 3. w klasie z notą 91,33 pkt, a w Radomiu dopiero siódma z notą 89,88 pkt. Teraz dobrze przygotowana pokazała swoją klasę. Można się więc spodziewać, że na następnych pokazach też pokaże swój potencjał.

W klasie IIA klaczy dwuletnich dobrze pokazała się siwa Markiza of Justice (WH Justice – Markiza of Marwan / Marwan Al Shaqab) z notą 92,33 pkt. Na wiosnę w Białce w 2017 roku była 3. w klasie z notą 91,67 pkt i zajęła 5. miejsce w Czempionacie Kl. Rocznych. Była także w Top Five w Ströhen. A więc coraz to lepiej.

Następne polskie zwycięstwo zapisuje na swoim koncie z notą 91,83 pkt siwa Excalibria (Excalibur EA – Etnida / FS Bengali) hod./wł. K. Dolińskiej (SK Zalia Arabians) w klasie IIB klaczy dwuletnich. Na wiosnę w Radomiu była 2. w klasie z notą 91,33 i trzecia w Czempionacie Kl. Młodszych.

Znana ze swoich wcześniejszych sukcesów kasztanowata Venice MI (Allegiance MI – Valentine MI / Da Valentino) zwycięża w klasie III klaczek trzyletnich z notą 92,83 pkt. Ma ona na swoim koncie Złoty Medal w Czempionacie Kl. Młodszych w 2018 roku na Prince Sultan Arabian Horse Festival, a także złoto na King Abdulaziz Arabian Horse Center Championship Show w Dirab w 2017 roku. Jest ona hodowli Grega, Julie i Jane Farrell, a właścicielem jest Al Muawd Stud.
W tej klasie nie pokazała się Czempionka z Białki, janowska Atakama, która z notą 91,5 pkt zajęła dopiero 5. miejsce. A na wiosennym pokazie w Białce była Czempionką Kl. Młodszych z notą 93,4 pkt. Również michałowska Emanolla, która w Białce uzyskała 92,33 pkt i zdobyła brąz w Czempionacie, a także została w tym roku Czempionką Polski Kl. Młodszych na Narodowym Pokazie, tym razem musiała ulec zagranicznej rywalce, zdobywając jednak dobrą notę 92,33 pkt i drugie miejsce w klasie.

VENICE MI

VENICE MI

W klasie IVA ogierków rocznych zwycięstwo też należy do koni zagranicznych hodowców. Zwycięża siwy Muranas Magic (Muranas Jassehr – Muranas Muhtarah / Stival) z notą 91,17 pkt, hod./wł. Murana Stud. Nie pokazał się Najlepszy Koń Pokazu z tegorocznej Białki i Wiceczempion Polski Og. Młodszych – białecki Parrillus, uzyskując jedynie 89,5 pkt i dopiero 5. miejsce w klasie. Także jego stajenny kolega Belmari, Drugi Wiceczempion wiosennego pokazu w Białce był dopiero 4.

MURANAS MAGIC

MURANAS MAGIC

Również w klasie IVB ponowny sukces dla zagranicznych hodowców. Zwycięża gniady Magic Al Gazal (Gazal Al Shaqab – Ale By Magnifique / Magic Magnifique) z notą 91,76 hod. Sweden Arabian Stud, którego właścicielem jest Shaik Arahmah Saoud Bin Khalid H Alqasse. Jego ojciec Gazal Al Shaqab zostawił nam w Polsce słynną klacz Pianissimę. Naszych barw bronił janowski Erantis, który był 2. w klasie z notą 91,33 pkt, a jest on Wiceczempionem Og. Młodszych z Białki z notą 92,83 pkt i tegorocznym Wiceczempionem Og. Młodszych z notą 91,83 pkt.

W klasie V ogierów dwuletnich powtarza swój sukces z ubiegłego roku gniady Aanan Lembarak (Hadidi Al Shaqab – AJ Sundos / Marwan Al Shaqab) hod./wł. Mohammed Mubarak Abdulah Al Sulaiti z notą 91,67 pkt (w tym 1×20 za Ruch). To miejsce jest dla niego szczęśliwe, albowiem w poprzednim roku też wygrał tutaj swoją klasę z notą 92,5 pkt i został wybrany Czempionem Og. Młodszych. A jego ojciec to złoty medalista ze Scottsdale i Narodowy Czempion USA z 2017 roku.

W klasie VI ogierów trzyletnich zwycięża gniady Cyclone OS (RFI Farid – Inspired Najla / Ajman Moniscione) hod./wł. Gestuet Osterhof z notą 92,33 pkt, który w ubiegłych latach też odwiedzał to miejsce, albowiem w 2016 roku został tutaj Czempionem Og. Młodszych, był także w tymże roku Wiceczempionem w Menton, w Chantilly i Wiceczempionem Europy. W 2017 roku został też Wiceczempionem w Sharjah. Na trzeciej pozycji jest znany nam z pokazu w 2017 roku też gniady Sawfan Nayyar z notą 91,83 pkt – Wiceczempion Kuwejtu i drugi Wiceczempion Kataru. W tej mocnej klasie polskie konie zajęły 4. miejsce – og. El Shaad państwa Pietrzaków i 5. miejsce – Empower K. Goździalskiego. Na miejscu 2. był Al Picasso hod. Al Hambra Arabians.

CYCLONE OS

CYCLONE OS

Na tej klasie zakończył się sobotni pełen wrażeń dzień. Widać, że poziom pokazu jest wysoki i nie ma przypadkowych nieprzygotowanych koni. W niedzielny poranek polska publiczność oklaskuje siwą michałowską Wildonę (Shanghai EA – Wilda / Gazal Al Shaqab), która zwycięża w swej klasie, tj. klaczy 4-6 letnich z notą 92,83 pkt (w tym 2×20 za Typ i 3×20 za Ruch). Klacz ta doskonale pokazała się w Radomiu, gdzie wygrała klasę z notą 92,63 pkt i została wybrana Najlepszym Koniem Pokazu. Powtórzyła swój sukces na Narodowym Pokazie, gdzie zdobyła 2. miejsce w klasie z notą 91,83 pkt i została Wiceczempionką Kl. Starszych. Ale tutaj ma silną konkurencję. Tuż za nią – decyduje nota za typ, też z notą 92,83 pkt plasuje się janowska Adelita. Zobaczymy czy to przełoży się na noty w Czempionacie.

W klasie VIIB zwycięstwo na swym koncie zapisuje siwa El Omarissa (El Omari – Ernissa / Ekstern) z notą 92,83 pkt. Hodowcą jej jest SK Michałów, a właścicielem A. Wójtowicz. Na Narodowym Pokazie była dopiero 6. z notą 90,67 pkt, ale teraz widać, że została lepiej przygotowana. Nie wiadomo dlaczego nie zobaczyliśmy w tej klasie wycofanej znakomitej michałowskiej multiczempionki – Pustyni Kahila, która była tutaj w poprzednim roku Najlepszym Koniem Pokazu. Czyżby w Michałowie było zbyt wiele Mercedesów?

Wychowanka Al Hambra Arabians – siwa Al Inaya (WH Justice – Al Dofina / Mahadin), której właścicielem jest Michael Huber, zwycięża w swej trudnej klasie VIIIA z notą 93,17 pkt (1×20 za Głowę/Szyję, 2×20 za Ruch). Wszystkie uczestniczki tej klasy przekroczyły próg 90 punktów. Al Inaya była w 2011 roku Wiceczempionką w Ströhem i zajęła 1. miejsce w klasie w Pradze. W 2012 roku zajęła 2. miejsce w Vilhelmsborgu, w 2014 roku zdobyła tytuł Czempiona Narodowego Austrii w Wels i 3. miejsce w Czempionacie w Chantilly.

W klasie VIIIB dla klaczy 7-letnich i starszych, janowskiej hodowli siwa Etnologia (Gazal Al Shaqab – Etalanta / Europejczyk) wygrywa i otrzymuje najwyższą notę pokazu – 94,17 pkt (w tym 4×20 za Typ i 5×20 za Ruch). Znakomicie pokazał ją Paweł Kozikowski. Jest ona własnością Shirley i Charlesa Watts – Halsdon Arabians, za którą to zapłacono 370 tys. €. Etnologia to też Czempionka Europy Kl. Starszych z 2016 roku. Także własnością państwa Wattsów jest michałowska Ereira z notą 93,17 pkt i janowska Biruta z notą 92,5 pkt. W tej też kolejności, tj. Etnologia, Ereira i Biruta, zdobią okładkę najnowszego magazynu „Arabian Horse World”. Shirley Watts zawsze wspierała i popularyzowała naszą hodowlę na świecie. Jak mówi o minionych latach: to były cudowne czasy, oprócz wyjątkowych koni byli bardzo przyjaźni ludzie. Od 2016 roku jest nieobecna w Janowie, ale myślę, że teraz w Al Khalediah mogła też poczuć tę przyjazną dla wszystkich atmosferę i szacunek, jaki zyskała u hodowców. Co by nie mówić to klasy klaczy dają poczucie elegancji, finezji i majestatu, ale ogiery pokazują zwykle swój męski temperament i klasy te budzą inne emocje.

ETNOLOGIA

ETNOLOGIA

pp. WATTS

pp. WATTS

W klasie IX ogierów 4-6 letnich zwycięża z notą 93,17 pkt (w tym 3×20 za Ruch, 2×20 za Typ) Shadi Al Khalediah (F Shamaal – Layan Al Khalediah / Dakharo), wł. Reza Allahdadi z Iranu, a hodowli HRH Khalid Bin Sultan Bin Abdulaziz Al Saud. Bardzo wysoko ocenił go będący już na emeryturze były kierownik stadniny – znany Władysław Guziuk. Zdążył się on dobrze pokazać na Bliskim Wschodzie i w Europie. Jest m.in. Czempionem z Sint Oedenrode (Holandia) i drugim Wiceczempionem z Sharyan w 2015 roku. Janowski Paris, tegoroczny Czempion Og. Starszych, był dopiero 5. z notą 91,17 pkt.

Dużo emocji dostarczyła ostatnia klasa – ogierów 7-letnich i starszych. Wygrał faworyt gniady Emerald J (QR Marc – Emandoria / Gazal Al Shaqab) z notą 93,67 pkt (w tym 3×20 za Typ i 2×20 za Głowę/Szyję) hod./wł. Jadem Arabians BVBA. Dobrze pokazał się też znany nam użyty m.in. w Białce, Lawrence El Gazal uzyskując też notę 93,67 pkt, ale noty za typ przeważyły. Emerald J to trójkoronowany Czempion Pucharu Narodów, Europy i Świata, a także Czempion z Menton i Dubaju. Jest także ojcem „dyplomaty” – trójkoronowanego w roku 2016 ogiera Gallardo J (Emerald J – Gomera J / Ekstern), który urodził się we wspomnianej wcześniej stadninie Jadem Arabians, a został on podarowany przez Szejka Mohameda Bin Zayed Al Nahyan, koronowanego księcia Abu Dhabi i Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych ZEA, chińskiemu prezydentowi XI Jinpingowi (20 lipca) podczas oficjalnej wizyty chińskiego przywódcy w Abu Dhabi. Gallardo J był od 2015 roku własnością Ajman Stud Szejka Ammara Bin Humaid Al Nuaimi. Być może to kolejna szansa, aby zainteresować Chińczyków tą rasą koni i otworzyć chiński rynek dla hodowców. Trzeba próbować.

EMERALD J

EMERALD J

Przed wyborem Czempionów pojawił się na chwilę letni deszcz, ale w niczym nie zakłócił tej ceremonii. A Czempionami zostali:

Czempionat Klaczek Rocznych

 1. Dana J
 2. Shanson F
 3. Alyssa OS
 4. Encarina
 5. Juliet ENB

Czempionat Ogierków Rocznych

 1. Muranas Magic
 2. Magic Al Gazal
 3. Erantis
 4. Almaa Athbah
 5. Lancaster OS

Czempionat Klaczy Młodszych

 1. Venice MI
 2. Markiza of Justice
 3. Emanolla
 4. Excalibria
 5. Badawia Al Muawd

Czempionat Ogierów Młodszych

 1. Cyclone OS
 2. Aanan Lembarak
 3. Sawfan Nayyar
 4. Madagascar J
 5. Al Picasso

Czempionat Klaczy Starszych

 1. Etnologia
 2. El Omarissa
 3. Al Inaya
 4. Wildona
 5. Ereira

Czempionat Ogierów Starszych

 1. Emerald J
 2. Shadi Al Khalediah
 3. Lawrence El Gazal
 4. Atius O
 5. Moharib Al Khazna

A Najlepszym Koniem Pokazu została Etnologia.

Tym razem polski hodowca nie wyjechał Mercedesem, ale konie jakie się tutaj pokazały przedstawiały bardzo wysoki poziom. Cenne jest to, że organizatorom udało się je zgromadzić i zainteresować zagranicznych hodowców tak, aby chcieli się tu pokazać. Dlatego polscy hodowcy, doceniając rangę pokazu, jak i zaangażowanie właściciela stadniny, którym jest HRH Prince Khaled bin Sultan Bin Abdulaziz Al Saud, wręczyli księciu statuetkę konia i list dziękczynny za wieloletni wkład w rozwój festiwalu w Polsce i promocję koni arabskich na świecie, a także stworzenie w naszym kraju Al Khalediah Farm. To dzięki staraniom takich pasjonatów koń arabski może zaistnieć w świadomości wielu osób, tak w kraju, jak i za granicą.

Na pokazie w stadninie mogliśmy też oglądać prace malarzy, którzy są związani z końmi, a których w imieniu organizatorów zaprosił mistrz kreski – mistrz rysunku, Sławomir Szreda, a byli to: Jolanta Kalopsidiotis, Magdalena Muraszko, Marzena Żuk i Sylwia Iłenda.

Wśród gości oprócz dyrektorów stadnin państwowych należy odnotować J. Białoboka i A. Stojanowską, którzy dalej tak dla hodowców z Polski i zza granicy są autorytetami i osobami o dużej wiedzy dotyczącej hodowli koni tej rasy. Tak się złożyło, że stadnina święci swój mały jubileusz albowiem pierwsze konie zawitały w to miejsce w 2007 roku, a po odejściu na emeryturę wspomnianego Wł. Guziuka, jego miejsce zajął młody, ale doświadczony Szymon Głowacki. A całością zarządza dyrektor Hubert Kulesza, który stworzył ten świetny zespół, potrafiący sprostać każdemu wyzwaniu. Stadnina też posiada wybitne konie wyścigowe, jak Fazza Al Khalediah, Rammas Al Khalediah i Saudi Al Khalediah, a z koni pokazowych duże nadzieje związane są z siwy ogierem El Palacio, który jest synem naszej klaczy El Dorady i już posiada imponującą kolekcję tytułów, ostatnie to z 2016 roku Złoty Medal i Najlepszy Koń Pokazu Berlin Cup, a także Złoty Medal Og. Starszych w Pradze.


Ponieważ koń arabski jest koniem realnym, to nie ma innego sposobu jak wyścigi, aby przekonać się o jego klasie i jego wartości.

Dlatego też zawsze po zakończeniu pokazu w sobotę w stadninie, w niedzielę konie arabskie można było podziwiać na wyścigowym Służewcu, gdzie pula nagród do podziału wynosiła 66,5 tys. zł. Rozegrano tego dnia 8 gonitw, w tym dwie najważniejsze, tj. Nagrodę Europy na dystansie 2600 m i gonitwę Al Khalediah Poland Cup. Obie gonitwy były międzynarodowe dla 4-letnich i starszych koni czystej krwi.

W gonitwie o Nagrodę Europy za faworyta uchodził Fazza Al Khalediah, który w ośmiu wyścigach wygrywał jak chciał. Tym razem był na 2. miejscu ulegając ogierowi Ijram, który pokonał ten dystans w czasie 2:59,7, który to czas jest gorszy o 3,3 sekundy od rekordu toru, ustanowionego w 2010 roku przez Muqatila Al Khalediah. Pomimo tej porażki Fazza został zgłoszony do wyścigu G1 Qatar Arbian World Cup na dystansie 2000 m z pulą nagród 1 mln USD, a który zostanie rozegrany podczas meetingu o Nagrodę Łuku Triumfalnego w Paryżu 7 października.

Po raz 5. rozegrano gonitwę Al Khalediah Poland Cup. Tym razem faworytka nie zawiodła – wygrała ją bowiem 4-letnia General Lady, wł. R. Płatka w czasie 1’48,7, który jest gorszy od rekordu toru o 2,1 sekundę, a który ustanowił og. Cakoueta de Bozouls.

Dopisała pogoda, piękne konie, dzielni jeźdźcy, nie brakowało emocji. Dziwi tylko fakt, że na Służewcu było tak niewielu widzów. Onegdaj Polak rodził się do konia i do szabli. Teraz chyba do smartfona. A może zawinił brak informacji na miejscu, w miejscowej prasie czy telewizji? Może czas podjąć działania promocyjne dla naszych koni, aby koń nadal był częścią naszej tożsamości i naszej kultury? Pomimo wszystkich sporów zawsze budził on pozytywne emocje.

Zakończył się kolejny koński festiwal – jego organizacja to wzór dla innych. Może decydenci zechcą brać przykład ze sprawdzonych wzorców, aby odbudować prestiż polskiej hodowli – polskiego konia arabskiego czystej krwi, a także innych ras. Niech polscy hodowcy nie tracą głowy. Może życie będzie chciało kiedyś ich po niej pogłaskać.

Tekst: Jerzy Dudała
Zdjęcia: Barbara Zalewska

Print Friendly, PDF & Email

Więcej w Hodowla

W ostatnim numerze

HiJ nr 70 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XIX Nr 3 (70) Lato 2021

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Pets Diag
Smulders
nuba equi
Unipasz
FizjoFit Animal - rehabilitacja zwierząt
eHorses

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Mateusz Kiempa (POL) i Lassban Radovix

Sport i wyścigi

Triumf Polaka w czterech gwiazdkach w Baborówku

By 4 października 2021
PP WKKW Finał 2021: Młodzi jeźdźcy

Sport i wyścigi

Finały w Baborówku

By 4 października 2021
Baborówko Autumn Show 2021 - Paweł Warszawski

Sport i wyścigi

250 koni i 180 zawodników w Baborówku

By 25 września 2021
Na górę