Connect with us

Reportaż

Tytany na start!

W dniach 23-25 czerwca br. w niemieckim Brück odbyła się kolejna 16 już, edycja wielkiego święta hodowców i użytkowników koni zimnokrwistych „Titanen der Rennbahn”.

Trzydniowe pokazy konne, zawody oraz przegląd hodowlany jest określany jako „Aachen koni zimnokrwistych”.

Tegoroczne wydarzenie zgromadziło 20.000 widzów, 124 zespoły oraz 380 koni z 9 krajów. 24 czerwca br. przy współudziale Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej pokazy odwiedzili także hodowcy – przedstawiciele Warmińsko-Mazurskiego Związku Hodowców Koni. Sobotnią odsłonę święta tytanów rozpoczęły się paradą uczestników. W ciągu dnia na przemian odbywały się zawody w powożeniu i wyścigi zaprzęgów dwu-, cztero- i sześcio- konnych oraz rydwanów.

Wielkie emocje towarzyszyły także wyścigom koni zimnokrwistych na oklep. Oprócz sportowych zmagań przepięknych i niezwykle dzielnych koni wielkiej wagi publiczność miała okazję przenieść się w świat baśni. „Wróżka Marielle i ostatni jednorożec” to wspaniałe widowisko, teatr przepięknych i świetnie wyszkolonych koni, ciekawych kostiumów, pokazów kaskaderskich przedstawione przez grupę Excalibur Horse Shows. Podczas sobotniej i niedzielnej imprezy można było sprawdzić swoje szczęście w loterii fantowej Tombola, w której głównymi nagrodami były źrebaki, oczywiście zimnokrwiste.

Polska miała także swój akcent podczas święta tytanów, a był nim pokaz działania ponad 100-letniego zabytkowego strażackiego wozu konnego, który przyjechał do Brück spod Warszawy. Kulminacyjnym punktem dnia była tradycyjna parada korowodu zaprzęgów oraz jeźdźców ulicami miasteczka, a po nim szampański bal dla zawodników i publiczności.

Przepiękne konie zimnokrwiste, fantastyczne zawody sportowe oraz niezwykłe widowisko artystyczne to coś, co z pewnością na długo zostanie w pamięci widzów. Należy podkreślić, że legendarne wyścigi koni zimnokrwistych „Titanen der Rennbahn” są imprezą doskonale zorganizowaną pod każdym względem, i z tzw. niemiecką precyzją. Zaplecze rozrywkowe w postaci wesołego miasteczka, gastronomiczne w postaci licznych ogródków serwujących tradycyjne niemieckie przekąski i dania, zaplecze handlowe ze sprzętem dla koni i jeźdźców, stoiska promocyjne z katalogami i gadżetami z „tytanowymi” logotypami, a przede wszystkim arena z trybunami, na której przez cały dzień odbywają się konkursy i pokazy – to coś co naprawdę warto zobaczyć. Być może pewnego dnia pasjonaci, miłośnicy koni czy hodowcy koni zimnokrwistych w Polsce zorganizują swoisty odpowiednik niemieckiego święta tytanów.

Inną planowaną przez organizatorów „Titanen der Rennbahn” atrakcją dla pasjonatów koni zimnokrwistych ma być rajd wozami konnymi z  Brück do Nowogrodu, m.in. przez Polskę.

Ma to być nawiązanie do tradycji szlaku handlowego sprzed wieków, kiedy to konie pociągowe były wykorzystywane do przewozu towarów ze wschodu na zachód i z zachodu na wschód. Być może z czasem rajd stanie się wspaniałym transgranicznym przedsięwzięciem łączącym hodowców, czy użytkowników koni pociągowych z różnych krajów Europy.

Póki co, wszystkim miłośnikom koni zimnokrwistych, powożenia oraz pokazów sztuki jeździeckiej polecamy jednak udział w przyszłorocznej edycji „Titanen der Rennbahn”.

Do zobaczenia za rok wśród tytanów!

Aleksandra Kasińska
Biuro Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w Olsztynie

Print Friendly, PDF & Email

Więcej w Reportaż

W ostatnim numerze

HiJ nr 70 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XIX Nr 3 (70) Lato 2021

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Pets Diag
Smulders
nuba equi
Unipasz
FizjoFit Animal - rehabilitacja zwierząt
eHorses

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę