Connect with us

Polski koń szlachetny półkrwi

Hodowla

Polski koń szlachetny półkrwi

Ryszard Pikuła, Janusz Bobik

Narastające w Polsce zapotrzebowanie na konie wierzchowe o wysokich predyspozycjach sportowych, przydatnych do różnych dyscyplin jeździectwa, w okresie, kiedy hodowane konie półkrwi były w typie koni wszechstronnie użytkowym było podstawową przyczyna podjęcia się przez wybrane stadniny pracy hodowlanej nad wytworzeniem nowej rasy koni.

kl. Chwała sp

Początkowo koń szlachetny półkrwi powstał na bazie klaczy wielkopolskich i małopolskich, które były krzyżowane ogierami hanowerskimi. Szczególną rolę w kształtowaniu koni tej rasy odegrała SK Nowielice, w której w okresie powojennym hodowano konia zachodniopomorskiego tzw. „gryfa”. Był to typ konia masywnego, kalibrowego, posiadającego w swoim rodowodzie w dużej mierze krew hanowerską, a częściowo wschodniopruską. Po likwidacji tej hodowli w Nowielicach w 1962 roku cześć klaczy „gryfek” przeszła do SK Moszna, gdzie również stały się założycielkami działu hodowli koni sportowych. W 1971 roku ponownie została oficjalnie reaktywowana hodowla koni sportowych w SK Nowielice. W tym celu powrócono do pierwotnej koncepcji hodowlanej, czyli produkcji koni sportowych z wykorzystaniem klaczy w typie „gryfa” oraz wielkopolskich, pełnej krwi angielskiej i angloarabskich posiadających „sportowe rodowody”. Dla ujednolicenia pogłowia użyto ogierów hanowerskich i pełnej krwi angielskiej. Podobny cel, czyli produkcja koni sportowych z wykorzystaniem krzyżowań międzyrasowych, oprócz Nowielic i Moszny, został w połowie lat 70-tych postawiony również przed SK Iwno, Nowa Wioska i Kadyny, a w późniejszym okresie SK Posadowo, Racot, Prudnik, Ochaby, Walewice czy Kalników. W stadninach tych hodowla koni szlachetnych półkrwi była kontynuowana jako dział wiodący bądź uzupełniający. W pierwszym okresie tworzenia rasy najbardziej zasłużyły się ogiery hanowerskie, między innymi Feiertraum, Saturn, Dido, Genius.

Zaistniała sytuacja wymusiła konieczność stworzenia dla nowo powstałej rasy i hodowanych koni w typie współczesnego konia wierzchowego, odrębnej od dotychczasowych, księgi stadnej. Do powstałej w 1977 roku Księgi Stadnej koni szlachetnych półkrwi wpisano ogiery i klacze pochodzące z krzyżowania koni ras szlachetnych, które pod względem pochodzenia nie odpowiadały warunkom wpisu do prowadzonych rodzimych ksiąg koni półkrwi tj. małopolskiej, wielkopolskiej i śląskiej.

Jest to fragment artykułu, aby przeczytać pełny tekst zapraszamy do zakupu kwartalnika „Hodowca i Jeździec” Rok III nr 2 (7) 2005.
Pismo dostępne jest w Okręgowych / Wojewódzkich Związkach Hodowców Koni, Biurze PZHK, za pośrednictwem prenumeraty oraz w wybranych sklepach jeździeckich.

Print Friendly, PDF & Email

Więcej w Hodowla

W ostatnim numerze

HiJ nr 70 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XIX Nr 3 (70) Lato 2021

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Pets Diag
Smulders
nuba equi
Unipasz
FizjoFit Animal - rehabilitacja zwierząt
eHorses

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Aleksandra Szulc podczas CAVALIADY

Sport i wyścigi

O punkty do Pucharu Świata i nie tylko

By 7 października 2021
Mateusz Kiempa (POL) i Lassban Radovix

Sport i wyścigi

Triumf Polaka w czterech gwiazdkach w Baborówku

By 4 października 2021
Na górę