Connect with us

Letnie remanenty: Krakowski Pokaz i Sportowy Puchar Polskich Koni Arabskich 2019

Reportaż

Letnie remanenty: Krakowski Pokaz i Sportowy Puchar Polskich Koni Arabskich 2019

Po raz czwarty pod Krakowem, a po raz trzeci na terenie Klubu Jazdy Konnej „Szary”, z którego do Krakowa jest zaledwie siedem kilometrów odbył się w dniach 5-8 września 2019 r. pokaz koni arabskich czystej krwi powiązany ze sportowym pucharem Polski dla koni arabskich. Dzięki takiej formie pokazu zgromadzeni mogli nie tylko podziwiać urodę tej rasy koni, ale i przekonać się, że jest to całkowicie realny i przyjazny ludziom wierzchowiec.

5 września, w czwartek rozegrano półfinały tak dla juniorów, jak i seniorów w klasach: ujeżdżenia, classic pleasure, kostiumowa w stroju klasycznym, kostiumowa w stroju polskim, hunter pleasure, type & conformation. W piątek rozegrano finały w wyżej wymienionych konkurencjach. Na pewno widok konia pod strojnym jeźdźcem to chwytające za oko widowisko, które zapada w pamięć oglądającym. Szkoda tylko, że tak niewielu zawodników skorzystało z okazji, aby dać się poznać zgromadzonej publiczności.

Sukces na swoim koncie w kategorii juniorów w ujeżdżeniu w stroju klasycznym zapisała Marta Kulczyńska dosiadająca wałacha Korab hod. SK Michałów, wł. M. Helak-Kulczyńskiej, a także wygrała klasę kostiumową w stroju klasycznym.
W klasie seniorów w ujeżdżeniu zwyciężyła znana zawodniczka Danuta Konończuk na kasztanowatym ogierze Akwadar hod. D. Łuczak, wł. R. Sumiła.
W classic pleasure w kategorii juniorów pierwsze miejsce przypada Zuzannie Rybarczyk na kasztanowatym wałachu Espino hod. P. Podgórny, wł. B. Sobieraj. Wśród seniorów najlepszą w tej klasie została Aleksandra Pustuła na gniadym ogierze Elegir hod. T. Kowalik, wł. M. Pustuła.
W klasie kostiumowej w stroju klasycznym wśród seniorów sukces odnosi Róża Skorupowska na siwym ogierze Gatito hod. SK Sowiniec, wł. Primastella Arabians.
W klasie jeźdźców w stroju polskim dla juniorów zwycięstwo na swoim koncie zapisuje Alicja Jasiak na gniadym wałachu Cyrano hod. i wł. D. Konończyk. Alicja wygrywa też niedzielny poranek w konkurencji skoków.
Najlepszym seniorem w stroju polskim zostaje Krystyna Janowska na siwym ogierze Esar hod. G. Dudek, wł. P. Janowski. Także ta para zwycięża w konkurencji Hunter Pleasure, a w kategorii juniorów w tej konkurencji najlepsza jest para Maria Ramiszewska i wałach Wariograf.
W niedzielny poranek najlepszym skoczkiem wśród seniorów został wałach Walor pod Darią Klimecką, który ma opinię jednego z najlepszych skoczków wśród koni arabskich.

Patrząc na wyniki, gdzie wśród zwycięzców nie ma ani jednego męskiego przedstawiciela, można by zacytować słowa popularnej piosenki „Gdzie ci mężczyźni”. Klasy pod siodłem sędziowali: znany z promocji polskich koni na rynku amerykańskim, hodowca i sędzia międzynarodowy Jerzy Zbyszewski (USA), Helen Hennekens – Van Nes (Belgia), Anna Piasecka (Polska), autor wielu podręczników na temat jazdy konnej i treningów koni, Wacław Pruchniewicz (Polska) oraz znany trener, wychowawca wielu znakomitych jeźdźców, Józef Zagor.
Klasy w ręku były sędziowane przez trzech spośród sześciu sędziów, a byli to: księżniczka Jordanii, H.R.H Princess Alia Hussein, Helen Hennekens (Belgia), Nashaat Hegazy (Egipt), Jaroslav Lacina (Czechy), Fahad Alotaibi (Arabia Saudyjska), Hassan Al-Mannai (Katar).

Pokazy w sobotę rozpoczyna, co na naszych zawodach rzadko jest praktykowane, klasa wałachów, wśród których najlepszy okazał się siwy Korab, który wcześniej tak dobrze pokazał się pod siodłem z Martą Kulczyńską.

Ale pokaz, na który czekano, rozpoczęły ogierki roczne w klasie I, gdzie najlepiej zaprezentował się gniady Kolorado Prince (RFI Farid – Karbona / Ekstern) uzyskując 91,10 pkt. Jego hodowcą i właścicielem jest K. Falba. Tuż za nim uplasował się syn epokowego Eksterna, gniady Petrus PA, uzyskując 90,90 pkt. hod. SK Dąbrówka.

Zaledwie trzy konie rywalizowały w klasie drugiej dla ogierów dwu i trzyletnim, a zwycięzcą okazał się kasztanowaty Muranas Magic (Muranas Jassehr – Muranas Muhtarah / Stival), który uzyskał notę 90,60 pkt. Jego ojciec ma w swoim rodowodzie znanego ogiera Ruminaja Ali. Sam ma bogatą karierę wystawową, z licznych tytułów ma na swoim koncie czempionat Niemiec ogierów młodszych 2008 roku, jest też wiceczempionem pucharu narodów Aachen 2013. U nas dał się poznać jako wiceczempion w 2016 roku na pokazie w Al Khalediah. Użyła go też SK Michałów.

Klaczki roczne podzielone na dwie klasy IVA i IVB, choć w tej pierwszej rywalizowało z sobą pięć koni, a w drugiej tylko trzy. W tej pierwszej IVA siwa Elmona (Medalion – El Medisa / Shanghai) hod. wł. Cz. Gołaszewskiego uzyskuje 91,70 pkt. Medalion syn ogiera QR Marc i wnuk wspaniałego Marwana Al Shaqab miał pecha i złamał lewą przednią nogę. Dzięki staraniom dyrekcji stadniny, jak i znakomitych weterynarzy udało się go uratować, dzięki czemu można używać go w hodowli, gdyż oprócz wspaniałego rodowodu sam doskonale się prezentuje i może bez obaw stanąć obok swoich utytułowanych stajennych kolegów.
W klasie IVB kasztanowata Khalida PA (EKS Alihandro – Kalahari / Ajman Moniscione) hod. SK Dąbrówka uzyskuje 91,30 pkt.

Także klasa V jest podzielona. W VA w stawce czterech koni zwyciężą kasztanowata Nailah SW (Abha Qatar – JV Nerina / Kadar’s Echoo) uzyskując 89,90 pkt. Żadna z uczestniczek nie przekroczyła zaczarowanej bariery 90 pkt. Abha Qatar jest synem ogiera wymienionego wyżej Marwana Al Shaqab, który jest ojcem między innymi takich ogierów, jak QR Marc, Fa El Shawan czy bardziej znanego u nas Kahila Al Shaqab.
Już lepiej jest w klasie VB, gdzie zwycięża z notą 90,90 kasztanowata Wan Diamena (Ascot DD – Warejka / Piaff) hod. wł. J. Chrapkowski. Ojciec Diameny to utytułowany przedstawiciel rodu Padrona, którego potomstwo wyraźnie zaznacza swoją obecność na zagranicznych pokazach.

Sobotni pokaz zamyka też rzadko u nas rozgrywana klasa źrebiąt, gdzie najwyżej ocenianą jest Amaranda RA hod. Cz. Gołaszewskiego. Obecni hodowcy mogli spotkać się, wymienić uwagi na wieczorze hodowców, który odbył się na zakończenie sobotniego dnia.

W niedzielę rywalizację zaczęły klacze sześcioletnie lub starsze w klasie VII. Wygrała ją Wieża Czarów (Vitorio TO – Wieża Marzeń / Ekstern) uzyskując 92,50 pkt. (w tym 1×20 za typ i 5×20 za ruch). Jest ona hodowli SK Michałów, a własności SK Klikowa. Zakupiono ją w 2017 roku za 40 tys. euro. Już w ubiegłym roku na krakowskim pokazie zdobyła srebro w czempionacie klaczy młodszych.

Tylko cztery klacze oglądamy w klasie VIII klaczy siedmioletnich i starszych, a wszystkie, co cieszy, przekroczyły próg 90 pkt. Wygrywa tę klasę siwa Esterna (Ekstern – Escuela / Pesal) hod. Sinus Arabstuteri wł. A. Ochmann. Wyprzedziła ona HS Princess, (właścicielką jest Shirley Watts), która uzyskała 92,20 pkt.

Najwięcej jednak emocji dostarczają klasy ogierów, i choć w klasie IX ogierów cztero-sześcioletnich jest ich tylko trzech, to reprezentują wysoki poziom, a wygrywa znany już El Shaad (FA El Shawan – El Estrada / Justify) z notą 91,70 pkt. hodowli J. Pietrzaka, a właścicielem jego jest A. Lachera. W 2017 roku był czempionem Białki ogierów młodszych.

Ostatnią rozegraną klasą była klasa X dla ogierów siedmioletnich i starszych. Tutaj klasą dla siebie był ogier hodowli Zichy-Thyssen Arabians należący do Shirley Watts, siwy Alfabia Aragon Ex Magnokbey (ZT Magnanimus – ZT Shakbey / El Shaklan), który uzyskał 93,20 pkt (w tym 1×20 za typ, 3×20 za ruch), tym samym odebrał nagrodę za najwyższą notę pokazu. Mało u nas znany ojciec zwycięzcy to kolejny reprezentant rodu Padrona.

Na zakończenie rozegrano klasę C dla amatorów prezenterów, wśród których najlepsza okazała się Karina Prysak z siwym ogierem Gattio.

Teraz czas na czempionaty…

i choć każdy z hodowców wyróżnionych koni chciałby, aby jego wychowanek był posiadaczem prestiżowego tytułu czempiona, to werdykt sędziów jest następujący:

Czempionat klaczek rocznych

  1. Elmona hod. Cz. Gołaszewski, wł. Regina Arabians
  2. Prasada PA hod. PPH Parys, wł. SK Dąbrówka
  3. Khalida PA hod. PPH Parys, wł. SK Dąbrówka

Czempionat klaczy młodszych

  1. Nailah SW hod. i wł. Suweco Stud
  2. El Ella hod. i wł. A. Gloc
  3. Wan Diamena hod. i wł. B. J. Chrapkowscy

Czempionat klaczy starszych

  1. Emiriona hod. SK Michałów, wł. Suweco Stud
  2. Wieża Czarów hod. SK Michałów, wł. SK Klikowa
  3. Esterna hod. Sinus Arabstuteri, wł. A. Ochmann

Czempionat ogierków młodszych

  1. Kolorado Prince hod. i wł. K. Falba
  2. Passar hod. SK Dębno, wł. Abeer Ahmeda Alsaihti
  3. Petrus PA hod. PPH Parys, wł. SK Dąbrówka

Czempionat ogierów młodszych

  1. Pireno hod. i wł. StanRed Arabians
  2. Sinharib Babel hod. i wł. Babel Arabians Horse Stud
  3. Muranas Magic hod. Murana Arabians, wł. Wassan Arabians

Czempionat ogierów starszych

  1. Alfabia Aragon hod. Zichy-Thyssen Arabians, wł. Halsdon Arabians
  2. El Shaad hod. J. Pietrzak, wł. SK Dębno
  3. Elsar hod. G. Dudek, wł. P. Janowski

Nie wybierano najlepszego konia pokazu.

Najlepszym profesjonalnym prezenterem został Paweł Kozikowski, a najlepszym jeźdźcem Maria Raniszewska dosiadająca Wariografa. Nagrodę za najlepszy ruch „odebrała” Wieża Czarów. Na tym zakończyły się emocje. Po zeszłorocznej nieudanej aukcji w tym roku zrezygnowano z jej prowadzenia. Krakowski pokaz zaistniał na południowej mapie Polski, a tym samym dał możliwość mieszkańcom tego regionu na kontakt z końmi owianymi legendą. Organizatorzy Barbara Mazur, Anna Stojanowska, Jerzy Białobok (Marek Trela był tylko gościem) włożyli sporo pracy, aby umożliwić hodowcom porównanie swoich wychowanków z innymi, a także, aby publiczności pozwolić odkryć urok i charyzmę tej rasy koni. Dziwi więc fakt, że na pokazie nieobecni byli przedstawiciele stadnin państwowych, jak i najlepszych stadnin prywatnych. Tym samym pokaz nie pokazał w pełni potencjału polskiej hodowli i był niepełnym obrazem naszej hodowli, zwłaszcza dla zagranicznych gości. Trzeba czekać, aby być może upływający czas ostudzi i wygasi te emocje związane z wydarzeniami lat ubiegłych.

tekst: Jerzy Dudała
zdjęcia: Dominika Świątkowska

Więcej w Reportaż

W ostatnim numerze

HiJ nr 79 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXI Nr 4 (79) Jesień 2023

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

Artykuł sponsorowany

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę