Connect with us

Krajowy czempionat młodzieży śląskiej

Hodowla

Krajowy czempionat młodzieży śląskiej

Janusz Lawin

Już po raz dziesiąty hodowcy, właściciele i miłośnicy koni rasy śląskiej spotkali się w Książu. Okazją ku temu był jubileuszowy X czempionat młodzieży koni tej rasy. Trzeba przyznać, że stawki młodych koni w poszczególnych grupach wiekowych były bardzo dobre i wyrównane. Na wysokości zadania stanęło też Stado Ogierów w Książu, które we właściwy sposób przygotowało obiekt na przyjęcie gości.

Tradycyjnie już rywalizację rozpoczęły roczne ogierki. Do Książa przyjechało ich w tym roku siedem. Komisja wystawiała oceny za pięć cech: typ, pokrój, stęp, kłus oraz kondycję, pielęgnację i przygotowanie do pokazu, w skali od 1 do 10 pkt, czyli maksymalna liczba punktów, jaką mógł uzyskać oceniany koń, wynosiła 50. Bardzo ważna jest forma podawania wyników publiczności i zainteresowanym hodowcom. Otóż komisja oprócz ocen przedstawia też krótki komentarz do nich. Na wielu wystawach każdy z członków komisji podaje swoją ocenę, a suma punktów od wszystkich sędziów dzielona jest przez liczbę oceniających, co daje wynik końcowy. Nie zawsze jednak możliwy jest obiektywny komentarz, jeśli różnice u poszczególnych sędziów dochodzą do 2 punktów. Na czempionatach i wystawach koni rasy śląskiej od dwóch lat stosuje się ten sposób oceny.

Czempion - ogier Luby (Derkos - Łupawa / Palant) fot. Paulina Peckiel

Czempion – ogier Luby (Derkos – Łupawa / Palant)
fot. Paulina Peckiel

W tej grupie zwyciężył i jednocześnie zdobył tytuł czempiona kary ogierek LUBY (Derkos – Łupawa / Palant), hod. Magdy Kapicy z woj. opolskiego, wł. Jacka Bakałarza z Wielkopolski, uzyskując 45,5 pkt. Bardzo urodziwy, a jednocześnie dostatecznie męski, ma poprawna linię grzbietu i dobrze skątowane kończyny. Warto zaznaczyć, że wszystkie cechy można było łatwo ocenić dzięki wzorowej prezentacji, gdzie pokazał się bardzo rozluźniony, doskonale współpracując z prezenterem. Niewiele ustępował mu ciemnogniady DRAGON (Pirat – Damara / Nefryt), hod. i wł. Jarosława Białkowskiego z woj. lubuskiego. To ogierek w starym typie konia śląskiego, o dobrej kościstości, przy czym szczególnie podobał się w kłusie, komisja doceniła doskonały takt tego chodu. Dragon zdobył tytuł wiceczempiona.

Trzynaście klaczek obejrzeliśmy w grupie roczniaków. Warto zaznaczyć, że przyjechały aż z pięciu województw. Najlepsza była siwa LUBA (Lexus – Luna / Santiago), hod. i wł. Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej Brzezina w woj. opolskim. Luba reprezentuje mocny typ konia śląskiego o szerokiej klatce piersiowej. Jej stęp był energiczny i bardzo obszerny – ślady zadnich kopyt o trzy długości przekroczyły ślady przodu. Klacz była wzorowo przygotowana do pokazu, a jej kłus imponował obszernością i wyraźną fazą zawieszenia w powietrzu. Drugie miejsce z tą samą liczbą punktów – 46 – uzyskała gniada ALVA (Lexus – Arletta / Domino), hod. i wł. Olgi Kaczmarczyk z woj. opolskiego. O lepszym miejscu Lubej zadecydowała ocena za typ – u Lubej było to 9,5 pkt, u Alvy 9. Alva to klaczka w pożądanym typie konia śląskiego, bardzo żeńska. Jej budowa kłody była wzorowa, stęp charakteryzował się dużą obszernością, a równie wzorowa pielęgnacja i prezentacja skutkowała maksymalną oceną za tę cechę – 10 pkt.

Nieco mniej, bo tylko dziewięć klaczy konkurowało w kategorii dwulatek. Zwyciężyła ciemnogniada WENECJA (Ametyst – Wiki / Begis), hod. i wł. Henryka Paczkowskiego z woj. dolnośląskiego. O wyrównanym wysokim poziomie stawki świadczy fakt, że trzy klacze uzyskały po 46 pkt, a o kolejności zadecydowała ocena za typ – Wenecja otrzymała maksymalna notę 10 pkt, taką samą ocenę przyznano jej za kondycję i pielęgnację. To klacz bardzo żeńska, reprezentująca doskonały typ rasowy, która została zaprezentowana w idealnej kondycji wystawowej. Kolejne miejsca zajęły Werina i Luboya.
Grupa ośmiu klaczy trzyletnich, wprowadzona na plac przed oceną indywidualną, wywołała na komisji duże wrażenie – była niezwykle wyrównana i doskonale przygotowana do wystawy. Najwyższą ocenę 47,5 pkt uzyskała ALICE (Nefryt – Ariadna / Hutor), hod. Szczęsnego Szymańskiego z woj. opolskiego, wł. Andrzeja Adamczyka z Radlina w woj. śląskim, która otrzymała trzy oceny po 10 pkt – za typ, stęp oraz kondycję, pielęgnację i przygotowanie do wystawy, co świadczy o wspaniałym modelu rasowym i żeńskości oraz wzorowym przygotowaniu. Alice wyprzedziła gniadą kl. RODEZJA (Deport – Raca / Rubin), hod. Kazimierza Byka z Zaręby, wł. Sławomira Grzybowskiego z Wesołówki – obaj z woj. dolnośląskiego, która dostała dziesiątki – za typ oraz kondycję i pielęgnację.
Do porównania, które było konieczne, aby wyłonić tytuł najlepszej klaczy jubileuszowego czempionatu, wyszło sześć klaczy – po dwie najlepsze z każdej grupy wiekowej. Tytuł zdobyła Wenecja, wyprzedzając Alice, a trzecia była trzyletnia Rodezja.

Oprócz emocji związanych z czempionatem hodowlanym stado przygotowało kilka pokazów, które były demonstrowane między ocenami poszczególnych klas wiekowych. I tak nasz najlepszy powożący Bartłomiej Kwiatek zademonstrował w zaprzęgu sześcioletnią kl. LAWENDA (Arabetto – Lokana / Glöckner), półsiostrę og. Lokan, która zajęła I miejsce na ubiegłorocznych MPMK. Oglądaliśmy też kadryl w wykonaniu sześciu hodowlanych klaczy śląskich pod amatorkami jeżdżącymi konno w Książu. Drugi pokaz w zaprzęgu dał młody powożący Tomasz Kociemba, który w bryczce maratonowej powoził og. SONET (Dastin xx – Sorbona / Bojkot). Dowodem na wyczynowe użytkowanie koni śląskich w ujeżdżeniu był występ Andrzeja Horoszki na wał. THOMSON (Eton – Tosca / Tankred xx), który pokazał wszystkie chody i ruchy obowiązujące w programie ujeżdżenia Grand Prix, z piaffem i pasażem włącznie. Końcowym akordem był pokaz hodowlany. Zademonstrowano og. ILUK (Palant – Ihlawa / Centimo old.) oraz pięć klaczy śląskich z tegorocznymi źrebiętami po tym ogierze.

Cieszy fakt, że Stado Ogierów Książ ma nowego właściciela (OHZ Kamieniec Ząbkowicki) i nową panią kierownik – Monikę Słowik. Te zmiany widać było zarówno w przeprowadzonych pracach remontowo-porządkowych na hipodromie, jak i w sprawnej organizacji imprezy.

Więcej w Hodowla

W ostatnim numerze

HiJ nr 80 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXII Nr 1 (80) Zima 2024

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

Artykuł sponsorowany

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę