Connect with us

14 punktów Wilsona z powozami i końmi w tle

Historia i sztuka

14 punktów Wilsona z powozami i końmi w tle

3 lutego warszawski Trakt Królewski jak przed stu laty zapełnił się historycznymi powozami.

Happening w ramach uroczystości związanych z 100 rocznicą odzyskania niepodległości

Polska Grupa Tradycyjnego Powożenia i Pierwszy Program Polskiego Radia w ramach uroczystości związanych z 100 rocznicą odzyskania niepodległości zorganizowała happening. Punktualnie o 15:00 z Łazienek Królewskich wyruszyły powozy, w których zasiedli dziennikarze Polskiego Radia, miłośnicy starych powozów, hodowcy i grupa przypadkowo spotkanych w Łazienkach turystów z Portugalii i Włoch. W pierwszym powozie, którym niegdyś jeździł prezydent Ignacy Mościcki, miejsca zajęli prezydent Stanów Zjednoczonych Thomas W. Wilson (w jego rolę wcielił się aktor Tomasz Marzecki), vice prezes Polskiego Radia, Mariusz Staniszewski i dyrektor Niepodległej, Jan Kowalski.

Trasa wiodła od Alei Ujazdowskich do Placu Zamkowego

Warszawiacy serdecznie pozdrawiali kawalkadę zaprzęgów, machając przyjaźnie, robiąc przy tym niezliczoną ilość zdjęć komórkami. Pokonując trasę przez Aleje Ujazdowskie, Plac Trzech Krzyży, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, Królewską, Plac Teatralny dotarliśmy na Plac Zamkowy. Powozy ustawiły się w jednym rzędzie. Natychmiast zostały otoczone przez ogromną rzeszę Warszawiaków i turystów. Tam też ze specjalnie zbudowanej sceny, powitał nas Ignacy Paderewski (grany przez aktora Marka Barbasiewicza).

Hymn Polski brawurowo zaśpiewany przez Zespół Śląsk

Obydwaj mężowie stanu odegrali krótką scenkę, której założeniem było: jak mogłoby wyglądać spotkanie po 100 latach dwóch przyjaciół, już w wolnej Polsce. Prezydent Wilson odczytał słynny 13 punkt swego orędzia, w którym uznał dążenia Polski do niepodległości. Z głośników na cały Plac Zamkowy usłyszeliśmy hymn Polski brawurowo zaśpiewany przez Zespół Śląsk. O planach dalszych obchodów opowiedzieli Mariusz Staniszewski, Jan Kowalski. A Krzysztof Szuster zaprosił wszystkich zebranych na Placu Zamkowym na wielką paradę z okazji 100-lecia Warszawskiej Straży Pożarnej, która odbędzie się 5 Maja i na IV Międzynarodowy Konkurs Tradycji Powożenia w Koszęcinie, 4-5 sierpnia.

Cały czas Pierwszy Program Polskiego radia prowadził na antenie relację na żywo

Następnie przy dźwiękach muzyki Fryderyka Chopina powozy ruszyły na Rynek Starego Miasta i z powrotem do Łazienek Królewskich. Wszystko zostało zaplanowane tak, aby powrót odbył się już przy zapalonych światłach dekoracji świątecznej, którą w tym roku niezwykle pięknie i bogato przygotowały władze stolicy. Cały czas Pierwszy Program Polskiego radia prowadził na antenie relację na żywo. Sympatyczna impreza mogła się odbyć dzięki zapałowi grupy miłośników tradycyjnego powożenia: Justynie Przyborowskiej, Annie i Monice Sadowskim, Elżbiecie Szajdzie, Rafałowi Andrzejewskiemu-Szuster, Filipowi Andrysiewiczowi, Adrianowi Doleżałowi, Wiesławowi Dymkowi, Hubertowi Cytowskiemu, Krzysztofowi i Marcinowi Idzikowskim, Julianowi Pawlikowskiemu, Wiesławowi Szajdzie oraz hodowcom Wiesławowi Sadowskiemu i Grzegorzowi Jachimiakowi. Mimo srogiego zimna wszyscy uczestnicy byli niebywale zadowoleni, a warszawiacy mieli szansę podziwiać piękne polskie konie, ubrane w piękne rzędy, a zaprzężone do zabytkowych powozów.

A całość wymyślił, poprowadził i zorganizował Krzysztof Szuster.

Specjalne podziękowania należą się Dyrekcji Łazienek Królewskich i Zarządowi Dróg Miejskich Warszawy.

Więcej w Historia i sztuka

W ostatnim numerze

HiJ nr 79 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXI Nr 4 (79) Jesień 2023

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

Artykuł sponsorowany

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę