Connect with us

Wystawy – sprzedaże ogierów zimnokrwistych w 2009 roku

Hodowla

Wystawy – sprzedaże ogierów zimnokrwistych w 2009 roku

członkowie Komisji Księgi Stadnej Rasy Polski Koń Zimnokrwisty
pod przewodnictwem Wiesława Niewińskiego

W 2009 roku wystawy-sprzedaże ogierów rasy polski koń zimnokrwisty, popularnie zwane aukcjami, zostały zorganizowane przez 12 okręgowych związków.

Do komisyjnej oceny przedstawiono znacznie mniej ogierów niż w poprzednich latach, w związku z czym mniej ogierów zakwalifikowano do wpisu do księgi. Trzeba jednak przyznać, że ogiery były staranniej wybierane przez pracowników związku, lepiej wstępnie bonitowane i lepiej prezentowane przez hodowców podczas wystaw.
Na większości wystaw ogiery przed oceną zdawały wstępne próby użytkowe przewidziane programem hodowlanym dla tej rasy. W części związków próby były zorganizowane wcześniej w gospodarstwach hodowców, a ich wynik odnotowany był w katalogu dostępnym dla komisji. Przed oceną na płycie wszystkie konie były mierzone. Niestety, liczby ogierów sprzedawanych bezpośrednio w czasie wystaw systematycznie maleją.
Za bardzo dobry wynik trzeba uznać sprzedaż połowy prezentowanych ogierów np. na aukcji w Mońkach, gdzie 5-6 lat temu sprzedawano ponad 90% prezentowanej stawki. Spadły też ceny i są obecnie zaledwie na granicy opłacalności odchowu.
Najwcześniej swoje wystawy zorganizował Związek Mazowiecki: w Kozienicach dla hodowców zrzeszonych w oddziale radomskim i w Łącku dla pozostałych.

Na aukcji w Kozienicach zaprezentowano mniej liczną stawkę niż w poprzednich latach i jakościowo trochę słabszą. Średnia bonitacja całości wyniosła 79,9 pkt, w przedziale 81 i więcej punktów, a więc ogierów dobrych było 13 sztuk, a pozostałych zakwalifikowanych 16. Nie zakwalifikowano 5 ogierów, w tym jednego importa rasy niemieckiej zimnokrwistej.
Czempionem wystawy został spośród trzech 84-punktowych ogierów kasztanowaty ATLANTYK, własności Jana Gawina z miejscowości Maków. Ogier urodzony na Pomorzu, o rodowodzie sztumskim, wymiarach: 161 – 232 – 29, w bardzo dobrym typie, na dobrym spodzie i bardzo dobry w ruchu. Jako pierwszego wiceczempiona wytypowano gniadego GOKARTA urodzonego na Mazowszu, a prezentowanego przez Jakuba Jaworskiego z Cychrowskiej Woli.
Do najmilszej części wystawy, tj. dekoracji koni i nagradzania właścicieli, przedstawiono 10 najlepszych ogierów. Ceremonia trwała dosyć długo, ponieważ jak co roku organizatorzy postarali się o sponsorów i fundatorów nagród. Łączna liczba tych nagród mogłaby wystarczyć na kilka innych wystaw.

Na aukcji w Łącku do oceny przedstawiono 30 ogierów, z których 29 otrzymało prawo wpisu do księgi. Tym razem mniej liczna stawka niż w latach poprzednich, ale za to znacznie lepsza ze średnią oceną 80,5 pkt. Całą stawkę należy podzielić na dwie grupy, w której 13 ogierów było bardzo dobrych, reszta – znacznie słabszych.
Czempionem został kasztanowaty EL PASO o wymiarach: 163 – 223 – 27,5 i bonitacji 84 pkt, którego prezentował Adam Winnicki z Młodzieszyna. Ogier charakteryzował się bardzo harmonijną budową oraz bardzo dobrym ruchem.
Pierwszym wiceczempionem został również 84-punktowy, także kasztanowaty, ASTERIX wyhodowany przez Waldemara Dąbkowskiego z Budziszewa. O tytule wiceczempiona zdecydował bardzo dobry ruch i doskonała prezentacja.
Wystawa była bardzo dobrze zorganizowana, sprawnie przeprowadzona i zaczyna funkcjonować jako prawdziwe święto hodowców koni zimnokrwistych.

W Starogardzie Gdańskim odbyła się największa w roku 2009 aukcja dla hodowców ze związku pomorskiego. Do oceny przedstawiono 61 ogierów, w tym: 60 polskiej hodowli i 1 rasy belgijskiej. Wszystkie ogiery polskiej hodowli otrzymały 77 i więcej punktów bonitacyjnych, a tym samym spełniły minimalne wymogi wpisu do ksiąg. Ogier belgijski tych warunków nie spełnił. Ogólnie stawka w bardzo dobrym typie, jak przystało na region o najdłuższej tradycji hodowli koni rasy zimnokrwistej ze średnią oceną 80,2 pkt. Duża była też liczba koni dobrych i bardzo dobrych z oceną 81 i więcej punktów, łącznie 27 sztuk.
Czempionem został gniady BETNER o wymiarach: 168 – 225 – 28 hodowli Rafała Rojewskiego z miejscowości Sadłuki. Typ rasowy tego ogiera został oceniony jako idealny, co w połączeniu z bardzo dobrą kłodą oraz głową i szyją dawało idealną sylwetkę młodego ogiera zimnokrwistego. Wyróżnił się też poprawnym suchym spodem. To sprawiło, że wygrał z innym bardzo dobrym ogierem JUTRON hodowli Romana Szultka z Sąpolna, któremu przypadł tytuł I wiceczempiona. Jutron jest również maści gniadej o wymiarach: 163 – 220 – 31, nieco niższy, ale bardziej kalibrowy i nieco bardziej limfatyczny. Czempion i I wice- otrzymały równą ocenę 84 pkt, podobnie jak II wiceczempion, zdobywca IV miejsca.
Wystawa w Starogardzie przebiegła – w odróżnieniu od ubiegłego roku – w dobrej, sympatycznej atmosferze pomimo fatalnej, wręcz ekstremalnej pogody. Ogiery były staranniej dobrane i dobrze wstępnie zbonitowane przez pracowników związku oraz dobrze pokazywane przez hodowców.
Duża liczba ogierów spowodowała, że ceny, jakie uzyskiwali hodowcy, były niestety nieatrakcyjne, a niekiedy wręcz bardzo niskie. Na tak dużą wystawę przydałoby się pozyskać większą liczbę sponsorów i uhonorować hodowców atrakcyjniejszymi nagrodami.

Hodowcy z Podlasia spotkali się już po raz 53. na aukcji w Mońkach. Komisja dokonała oceny 60 ogierów, z których do hodowli zakwalifikowała 56 sztuk. Oprócz ogierów polskich przedstawiono 2 importy, z których jeden rasy ardeńskiej, uzyskując 85 pkt, otrzymał polską licencję. Drugi zimnokrwisty niemiecki warunków nie spełnił. Stawka mniej wyrównana niż w latach poprzednich uzyskała średnią ocenę 80,1 pkt.
Czempionem został 84-punktowy kasztanowaty IKAR, o wymiarach: 160 – 225 – 27. Wystawcą czempiona jest wieloletni hodowca Stanisław Krahel z Miedzianowa. Ogier Ikar jest w bardzo dobrym typie, na poprawnym spodzie, dobrze ruszający się, uczestnik czempionatu młodzieżowego w Kętrzynie, na którym zajął III miejsce.
Tytuł I wiceczempiona przypadł gniademu ogierowi WIZENTAL, synowi ardena szwedzkiego Jeneralena, urodzonemu w woj. warmińsko-mazurskim, którego właścicielem jest Marek Murawski ze Sztabina. Ten bardzo harmonijny i dobrze prezentujący się ogier uzyskał 83 pkt.
Na podkreślenie zasługuje dobra organizacja aukcji i jak zwykle duże zainteresowanie władz wojewódzkich oraz powiatowych, których przedstawiciele ufundowali i wręczali nagrody hodowcom ze swoich regionów.
Obserwując aukcję w Starogardzie i Mońkach, nasuwa się refleksja, czy nie czas, aby zwiększyć wymagania dla ogierów kwalifikowanych do hodowli. Zapotrzebowanie terenu na ogiery spada i konieczne wydaje się zaostrzenie kryteriów i zmniejszenie liczby ogierów dopuszczonych do hodowli. To powinno skutkować również wzrostem cen.

W Szarnosiu k. Łasina, tj. oddziale SK Nowe Jankowice, odbyła się wystawa-sprzedaż ogierów z tej stadniny oraz hodowli terenowej Związku Kujawsko-Pomorskiego. Zaprezentowano 15 ogierów, w tym 11 hodowli SK oraz 4 z hodowli, terenowej. Wystawa zgromadziła dużą liczbę publiczności z terenu całego kraju. Jako pierwsze zostały poddane ocenie ogiery wyhodowane w stadninie. Konie zostały profesjonalnie przygotowane pod względem pielęgnacji, jak również doskonale zaprezentowane przez pracowników SK. Stawka w bardzo dobrym typie polskiego konia zimnokrwistego, dobrej kondycji i bardzo dobrym ruchu uzyskała średnią ocenę 82 pkt.
Czempionem wystawy został kasztanowaty RAFAEL o wymiarach: 164 – 220 – 27,5 po ogierze Betowen, oceniony na 85 pkt, w tym za typ 15. Urodziwy ogier, z dobrą, głęboką kłodą, dobrymi kopytami i ruchem ocenionym na 16 pkt. Rafael jest również zwycięzcą Krajowego Czempionatu Koni Zimnokrwistych w Kętrzynie.
Tytuł wiceczempiona uzyskał półbrat Rafaela, ogier BOWEN, oceniony na 84 pkt i o wymiarach: 162 – 240 – 29,5. Jest w bardzo dobrym typie z ładną samczą głową, głęboką, dobrze związaną kłodą i dobrym ruchem.
Hodowla terenowa nie wystawiła zbyt mocnej stawki ogierów, uzyskując średnią ocenę zaledwie 77,3 pkt. Na 4 pokazywane ogiery zakwalifikowano 3. W porównaniu z ubiegłymi latami trzeba przyznać, że były lepiej przygotowane i prezentowane, szczególnie w ruchu.
Hodowcy zrzeszeni w związku lubelskim przedstawili komisji znacznie mniejszą i słabszą stawkę ogierów niż w poprzednim roku ze średnią oceną 79,5 pkt. Oceniono 19 ogierów polskiej hodowli i 1 importowanego rasy ardeńskiej. Wszystkie te ogiery łącznie z importem spełniły minimalne wymogi wpisu do ksiąg. Ogólnie można powiedzieć, że w stawce był jeden ogier wybitny, jeden bardzo dobry i reszta przeciętnej jakości.
Najlepszy, a tym samym został czempionem, okazał się wyhodowany w SK Nowe Jankowce, a zakupiony na miesiąc przed aukcją przez Ryszarda Pietrzaka gniady WAHO. Ogier w idealnym typie, z bardzo dobra kłodą, dobry na spodzie i w ruchu. Wymiary: 163 – 229 – 28. Otrzymał 84 pkt.
Wiceczempionem z bonitacją 82 pkt został również gniady ROMEO wyhodowany na terenie Lubelszczyzny, a zaprezentowany przez Stanisława Kaluźniaka z Kol. Orłów Murowany.

Na aukcji w Białce tradycyjnie już było bardzo dużo publiczności pomimo fatalnej pogody. Silne opady deszczu kilkakrotnie przerywały pracę komisji i dezorganizowały przebieg całej imprezy. Należy jednak podkreślić dobrą organizację, dobrą wstępną bonitację ogierów i dowcipne komentarze kierownika związku Jacka Kozika, które znakomicie rozładowywały stresy związane z fatalną pogodą.

Na aukcji w Kętrzynie zaprezentowano mniejszą, bo liczącą 19 ogierów stawkę, w tym 17 polskiej hodowli i dwa ogiery importowane. Do hodowli zakwalifikowano 16 polskich ogierów ze średnią oceną 80,1 pkt. Ogiery importowane ras perszerońskiej i belgijskiej nie spełniły wymogów polskiego programu hodowlanego. Ogólnie stawka w dobrym typie, a hodowcy mieli bardzo dobre warunki uczestnictwa w obiektach Stada Ogierów.
Czempionem z bonitacją 83 pkt został gniady BOS o wymiarach: 169 – 225 – 29, hodowli Henryka Kuhna z Wilczkowa. Ogier w dobrym typie, posiadający dobre kopyta i ruch. Urodzony w Polsce, lecz pochodzący po importowanych rodzicach: matka rasy arden francuski, ojciec belg. Wiceczempion to 82-punktowy, gniady WIATR, o wymiarach: 161 – 230 – 26,5, hodowli Mieczysława Janczewskiego ze Stręgielka. Jest to również syn ardena szwedzkiego Jeneralena, po którym pokazało się kilka bardzo dobrych i wysoko zbonitowanych ogierów na innych aukcjach.
Wystawa dobrze zorganizowana, szybko i sprawnie przeprowadzona. Jednak należy wspomnieć, że były bardzo mocne protesty właścicieli ogierów importowanych, które nie uzyskały polskiej licencji.
Hodowcy z Podkarpacia zaprezentowali ogiery na wystawie w Zabajce. Niestety, tutaj również stawka była słabsza i mniej liczna niż poprzednio. Oceniono 17 ogierów, które uzyskały średnią 79,4 pkt. Jakość stawki została zdecydowanie poprawiona szczególnie w typie przez udział 5 ogierów zakupionych w SK Nowe Jankowice.
Czempionem został syn jankowickiego Listopada kasztanowaty FALUN z 83 punktami bonitacyjnymi, o wymiarach: 162 – 222 – 28, 5 zaprezentowany przez Wiktora Janusza z Kamionki. Bardzo dobry typ, dobra kłoda, kopyta i ruch.
Wiceczempion to także jankowicki SALTO, również syn ogiera Listopad, zbonitowany na 82 pkt, o wymiarach: 160 – 218 – 28. Ogiera zaprezentował Andrzej Pelc z Czarnej.
Na tej wystawie tradycyjnie już było mnóstwo publiczności zainteresowanej końmi tej rasy. Odbyły się także zawody w powożeniu zaprzęgami parokonnymi, a występ lokalnej kapeli uświetnił to święto hodowców.
Okręgowy Związek Hodowców Koni w Kielcach zorganizował swoją wystawę w malowniczo położonym Bałtowie. W katalogu znalazło się 25 ogierów, oceniane były 22, w tym 1 z woj. śląskiego i 1 z woj. mazowieckiego. Nie uzyskały wymaganej kwalifikacji 2 ogiery. Średnia bonitacja wyniosła 79,1 punktu.
Zwycięzcą wystawy został, oceniony na 83 pkt, ogier SZWED, gniady, o wymiarach: 164 – 230 – 28 po szwedzkim ardenie Jeneralen. Hodowcą ogiera jest Stanisław Procajło z woj. warmińsko-mazurskiego, właścicielem i wystawcą Wiesław Bełczowski z woj. świętokrzyskiego. Szwed jest ogierem proporcjonalnie zbudowanym z bardzo dobrą głową i kodą, lekkim i bardzo wydajnym ruchem.
Drugie miejsce zajął ogier AMIL, gniady, o wymiarach: 162 – 220 – 27,7. Ogier został wyhodowany w woj. pomorskim. Właścicielem i wystawcą jest Wiesław Bełczowski zamieszkały w miejscowości Jałowęsy. Mamy tu przykład sprowadzania dobrych ogierów na teren o mniejszej tradycji hodowlanej celem poprawy pogłowia koni zimnokrwistych.
Spośród 6 ogierów ocenionych na 80 punktów 4 pochodziły z woj. świętokrzyskiego, a 2 były z innych rejonów. Wystawa została bardzo dobrze zorganizowana w pięknym ośrodku rekreacyjnym w Bałtowie, przy słonecznej pogodzie i w miłej, sympatycznej atmosferze.

Na terenie Stada Ogierów w Bogusławicach odbyła się jubileuszowa XXXV wystawa zorganizowana przez Okręgowy Związek Hodowców Koni w Łodzi. W katalogu znalazło się 18 koni, w tym jeden z woj. śląskiego, dowiezionych zostało 17 koni, ocenionych 16. Ocenę 80 i więcej punktów bonitacyjnych uzyskało 5 ogierów, 79 i mniej punktów – 11. Wszystkie zdały próbę dzielności i otrzymały prawa wpisu do ksiąg zarodowych. Średnia bonitacja wyniosła 78,6 punktu.
Zwycięzcą wystawy został zbonitowany na 82 punkty gniady ogier o niefortunnej nazwie GŁUPEK o wymiarach: 161 – 213 – 26,5. Hodowcą ogiera jest Krystian Kitel z woj. śląskiego, właścicielem Andrzej Klimaczak z Kraszew, woj. łódzkie. Jest to proporcjonalnie zbudowany, urodziwy, świetnie ruszający się ogier, z bardzo dobrymi kopytami.
Drugie miejsce zajął zbonitowany na 81 pkt ALEX o wymiarach: 160 – 225 – 22,5. Jest to ładny ogier z nieco słabą kłodą, dużej urody z bardzo dobrymi kopytami. Hodowcą i właścicielem ogiera jest Klemens Gajda ze Złakowa.
Wystawa została sprawnie zorganizowana, przy dobrej pogodzie w sympatycznej atmosferze stworzonej przez pracowników i prezesa Okręgowego Związku Hodowców Koni w Łodzi.
Na koniec tegorocznego sezonu odbyły się dwie małe wystawy w rejonach o niewielkiej tradycji hodowli koni zimnokrwistych.

Pierwsza w Stadzie Ogierów Gniezno dla hodowców z Wielkopolski i druga w godzinach popołudniowych w Gorzowie Wielkopolskim dla województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego. W SO Gniezno przedstawiono do komisyjnej oceny 6 ogierów. Brak dobrego materiału żeńskiego i tradycji hodowli odbił się na jakości prezentowanych ogierów.
Z 6 poddanych ocenie ogierów do hodowli zakwalifikowano 3. Najlepszy okazał się kary CUKIEREK o mieszanym sztumsko-sokólskim rodowodzie i wymiarach: 165 – 220 – 28,5 oceniony na 79 pkt. Ogiera zaprezentował Jan Sobczak z miejscowości Ciążeń.

W Gorzowie Wielkopolskim hodowcy z ziemi lubuskiej wystawili do oceny 9 ogierów, w tym 8 hodowli krajowej i 1 importowanego z Niemiec. Województwo lubuskie to także rejon o słabym materiale hodowlanym rasy zimnokrwistej, stąd ogiery słabszej, jakości. Z 9 wystawionych sztuk uznano do hodowli 3. Najlepszy okazał się ogier w typie sztumskim kasztanowaty EZYR o wymiarach: 161 – 225 – 28. Oceniony również na 79 pkt. Wyhodowany przez Jerzego Tomaszewskiego z miejscowości Kargowa.
Ogier importowany nie spełnił wymogów eksterierowych przewidzianych dla koni sprowadzonych z zagranicy.
Hodowcy z województwa zachodniopomorskiego wystawili 3 ogiery polskiej hodowli oraz importowanego ardena francuskiego. Najlepszy z tej stawki okazał się ŁAN II. Ogier o wymiarach: 159 – 222 – 28, został oceniony na 80 pkt, prezentowany był przez Stanisława Martyka zamieszkałego w Żelichowie. Ogier importowany oceniony na 82 pkt również uzyskał polską licencję.
Podczas wystawy zostało zorganizowane szkolenie dla hodowców z zakresu rozczyszczania kopyt i podkownictwa, a także oprzęgania koni. Jest to godna polecenia forma połączenia małej wystawy ze szkoleniami szczególnie w rejonach, gdzie hodowla koni zimnokrwistych dopiero zaczyna się rozwijać.

Więcej w Hodowla

W ostatnim numerze

HiJ nr 79 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXI Nr 4 (79) Jesień 2023

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

Artykuł sponsorowany

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę