Connect with us

W cieniu pandemii

Od Redakcji

W cieniu pandemii

Są zapobiegliwi i gospodarni. Ich konie mają zapewnioną codzienną opiekę, udało się również zabezpieczyć dostawy paszy na najbliższy czas oraz ograniczono wszelkie wydatki do niezbędnego minimum. Wolontariusze, którzy są siłą, motorem i oparciem tej organizacji, na dobre i na złe, jak zwykle nie zawiedli. Ale wiemy, że w związku z ograniczeniami, które nakłada na wszystkich walka z koronawirusem, posiadane przez nich środki w końcu się wyczerpią. Dlatego zachęcamy Was do przeczytania tego artykułu i pomocy.

Redakcja

Konie SJ „Szarża” w potrzebie.
Pomóż nam przetrwać pandemię!

Stowarzyszenie Jeździeckie „Szarża” powstało z inicjatywy pasjonatów jeździectwa. Jest organizacją ze statusem OPP, której działalność opiera się na wolontariacie.

Wyjątkowe miejsce

Na pierwszy rzut oka, działalność SJ „Szarża” może przypominać jedną z prywatnych stajni oferujących lekcje jazdy konnej, bo faktycznie: na co dzień prowadzone są pojedyncze jazdy rekreacyjne, latem obozy jeździeckie i letnie warsztaty jeździeckie, rajdy konne czy też regionalne zawody w skokach przez przeszkody.

Jednakże, wszystko to jest jedynie środkiem do realizacji nadrzędnej misji i celu statutowego, jakim jest umożliwianie dostępu do kontaktu z końmi jak największej grupie odbiorców, a w szczególności – osobom w trudnej sytuacji życiowej.

Ludzie z pasją

Działalność Stowarzyszenia opiera się całkowicie na pracy wolontariuszy – zapaleńców, którzy w zdrowiu i w chorobie, podczas sesji i w Sylwestra (a także pomimo urodzin cioci) – przyjeżdżają do ośrodka, aby opiekować się końmi i dzielić swoją pasją. W SJ „Szarża” swoją pracę świadczą społecznie nie tylko opiekunowie koni (wachmistrzowie) czy instruktorzy prowadzący kursy jazdy konnej, ale również władze stowarzyszenia (Zarząd).

SJ "Szarża"

Szacunek dla koni

Jedną z najważniejszych wartości SJ „Szarża”, będącą bezpośrednią kontynuacją tradycji polskiej kawalerii, jest szacunek dla koni. Stowarzyszenie posiada 30 własnych koni i to na ich utrzymanie przeznacza dochody ze swej działalności. Konie, które pracują w Stowarzyszeniu, mogą godnie dożyć swoich dni – nigdy nie były i nie są oddawane na rzeź. Ogromną wagę przykłada się również do ich dobrostanu na co dzień: komfortu życia (czystość w boksach, dobre wyżywienie, dużo czasu na wyhasanie się na łące), bezpieczeństwa oraz prawidłowego użytkowania (unikanie nadmiernego obciążania pracą). W „Szarży” nie ma miejsca na eksploatację koni ponad siły czy przemoc.

„Szarżoterapia”

Dotychczas Stowarzyszenie samo zarabiało na swoje utrzymanie, jednocześnie działając charytatywnie na rzecz potrzebujących poprzez realizację projektów takich, jak bezpłatna hipoterapia dla osób niepełnosprawnych. W 2019 roku od maja do grudnia zrealizowane zostały aż 3 takie projekty, dofinansowane przez Stowarzyszenie „Europa i my” oraz program Tesco „Decydujesz – pomagamy”, z których skorzystało łącznie 30 osób z niepełnosprawnościami z terenu gminy Brwinów i powiatu pruszkowskiego, w tym podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Czubinie. Zajęcia odbywały się raz w tygodniu, w oparciu o pracę 45 wolontariuszy, w tym 7 wykwalifikowanych instruktorów hipoterapii.

Szarża w obliczu koronawirusa

Niestety, z uwagi na pandemię koronawirusa, zarówno tego typu działania, jak i również los „Szarży” jako takiej, z dnia na dzień znalazły się pod znakiem zapytania. Ze względów bezpieczeństwa, na czas kwarantanny narodowej, konieczne było zawieszenie wszystkich regularnych zajęć grupowych. Dzięki ogromnemu poświęceniu wolontariuszy, konie wciąż mają zapewnioną codzienną opiekę, udało się również zabezpieczyć dostawy paszy na najbliższy czas oraz ograniczono wszelkie wydatki do niezbędnego minimum.

Jednakże, pomimo zapobiegliwości Zarządu SJ „Szarża”, posiadane środki w końcu się wyczerpią. Same koszty wyżywienia takiej liczby koni to kwota minimum 10.000 zł miesięcznie. Oprócz tego organizacja ponosi również koszty opieki weterynaryjnej (stałej oraz w sytuacjach kryzysowych, takich jak kolka, wymagających nierzadko ratowania konia w klinice koni Służewiec), a także bieżące opłaty na utrzymanie ośrodka. Łącznie jest to kwota rzędu 20.000 zł miesięcznie.

Sprawdź, jak możesz pomóc:

1. Pomoc finansowa

1% dla SJ "Szarża"
 • przekazanie w tym roku 1% podatku na Szarżę (nr KRS: 0000219302)
 • darowizna rzeczowa w formie owsa, słomy, siana, leków i suplementów dla koni, a także marchewek
 • wpłata choćby i niewielkiej darowizny na konto „Szarży” nr 10 1050 1924 1000 0022 8888 5375 z dopiskiem DAROWIZNA bądź z użyciem PayPal z użyciem adresu mailowego: szarza@szarza.pl – już za 20 zł możemy zakupić kostkę siana, która zaspokaja dzienne wyżywienie 1 konia
 • wpłat można także wygodnie dokonywać za pośrednictwem serwisu zrzutka.pl – wystarczy kliknąć w ten link: zrzutka.pl

2. Pomoc pozafinansowa

Równie mocno jak środków do przetrwania, Szarża potrzebuje każdej dobrej duszy z odrobiną wolnego czasu, która mogłaby wesprzeć zdobywanie tychże środków poprzez swoje know how, m.in.:

 • osób znających się na wnioskach o dotacje,
 • informatyków,
 • copywriterów,
 • grafików,
 • specjalistów w zakresie social media,
 • osób znających się na przeprowadzaniu akcji crowdfundingowych,
 • rękodzielników, którzy chcieliby przekazać swoje prace na aukcje.

Ponadto: każde udostępnienie i przekazanie dalej informacji o Szarży jest bezcenne, gdyż poszerza krąg potencjalnego wsparcia!

Kontakt z SJ „Szarża”:

Więcej w Od Redakcji

W ostatnim numerze

HiJ nr 80 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXII Nr 1 (80) Zima 2024

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

Artykuł sponsorowany

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę