Connect with us

Tajemna moc akupunktury

Zdrowie i weterynaria

Tajemna moc akupunktury

Karolina Kącka

Leczenie ze znajomością zasady yin-yang, a także teorii pięciu przemian z uwzględnieniem energii życiowej qi… czy po prostu działanie igłami na punkty spustowe zgodnie z tradycyjną medycyną chińską…?

Te wszystkie enigmatyczne teorie w połączeniu z czysto fizycznym działaniem igłami – w zgodzie z tradycyjną medycyną chińską – składają się na jedną z naturalnych, jakże niezwykłą metodę leczenia – akupunkturę (z łac. acus – igła, punctura – (u)kłucie).
Choć dopiero od kilkudziesięciu lat można zauważyć znaczny wzrost zainteresowania akupunkturą w środowisku weterynaryjnym, metoda ta jest znana i ceniona na świecie od dawna. Jej historia sięga 3000 lat p.n.e., kiedy to zamiast igieł używano zaostrzonych odłamków skał. Dopiero ok. 300 r. p.n.e. zaczęto używać srebrnych igieł.

W czym tkwi sekret

Akupunktura polega na umieszczaniu bardzo cienkich igieł w konkretnych punktach na ciele w celu osiągnięcia efektu terapeutycznego. Owe punkty uaktywniają neuroprzekaźniki i hormony, które mogą stymulować lub hamować funkcje ciała.

Działanie igłami na ciało w odpowiednich punktach uaktywnia funkcje samoleczenia organizmu fot. Karolina Kącka

Działanie igłami na ciało w odpowiednich punktach uaktywnia funkcje samoleczenia organizmu
fot. Karolina Kącka

Współcześnie akupunktura jest traktowana przez weterynarzy i zoofizjoterapeutów jako zabieg wspomagający. Igła wbita w punkt spustowy (ból mięśniowo-powięziowy powstały na skutek napięcia pasma włókien mięśniowych wewnątrz chorego mięśnia) powoduje, że bolący mięsień zaczyna się sam rozluźniać. Jednorazowe wbicie igły jest dla konia mniej uciążliwe i – co najważniejsze – przynosi szybszy efekt niż powolne uciskanie bolącego mięśnia (punktu spustowego) do momentu, aż się rozluźni.
Jeżeli chcielibyśmy zrozumieć działanie akupunktury od jej drugiej strony – energetycznej, należy sobie wyobrazić, że w organizmie konia (jak każdej istoty żywej) krąży energia życiowa qi. Płynie przez tzw. kanały energetyczne, które docierają do każdego narządu i każdej komórki w ciele zwierzęcia. Jeżeli któryś z tych kanałów zostanie zablokowany, np. przez infekcję czy stres, ciało zaczyna chorować. Aby wyleczyć chorobę, należy odblokować kanał energetyczny, stosując akupunkturę, co przywróci prawidłowy przepływ energii qi, a tym samym równowagę w organizmie.
Współczesne metody badawcze pozwalają wytłumaczyć i udowodnić dobroczynne działanie akupunktury. Dowiedziono również, że punkty spustowe pokrywają się z punktami akupunkturowymi. Leczenie za pomocą igieł było kiedyś zagadnieniem empirycznym i tylko naukowo obserwowanym. Dziś natomiast zostało naukowo potwierdzone, że akupunktura wraz ze swoją energetyczną otoczką przynosi spektakularne efekty w leczeniu chorób zarówno u ludzi, jak i u zwierząt.

Czy jest bezpieczna?

Igła, która spowoduje rozluźnienie mięśnia, natychmiast staje się luźna fot. Karolina Kącka

Igła, która spowoduje rozluźnienie mięśnia, natychmiast staje się luźna
fot. Karolina Kącka

Jest to zabieg sterylny i bezpieczny. Igły wykorzystywane w akupunkturze są jednorazowe i bardzo elastyczne. Między innymi dlatego mało prawdopodobne jest, aby doszło do zakażenia czy do pęknięcia igły. Może się jedynie pojawić minimalna ilość krwi w miejscu iniekcji, ale dotyczy to głównie mięśni bardzo przetrenowanych, z których krew nie jest poprawnie odprowadzana. Panuje przekonanie, że akupunkturą nie można koniowi zrobić krzywdy, w najgorszym wypadku po prostu w ogóle nie zadziała na organizm zwierzęcia.
Z reguły zwierzęta znoszą ten zabieg bardzo dobrze. Zdarza się, że podczas akupunktury natychmiast się relaksują. Jednak dla koni, które mają bardzo usztywnione mięśnie, jest to nieprzyjemne doświadczenie. Koń może źle zareagować na uczucie mrowienia (inaczej nazywając – na wibracje qi) odczuwane podczas wbijania igły. Mrowienie w cięższych przypadkach może się zamienić w silny skurcz.

Zastosowania i przeciwwskazania

Akupunktura stosowana jest w leczeniu schorzeń urologicznych, w bólach stawów i grzbietu, w schorzeniach układu oddechowego, jak np. astma, kaszel, oraz w gastroenterologii przy wrzodach żołądka i kolkach. Niezbędna jest także w zwalczaniu schorzeń neurologicznych, układu krążenia czy ortopedycznych, takich jak: dysplazja, zapalenia kości i stawów, schorzenia kręgosłupa. Dodatkowo akupunktura ma właściwości stymulujące układ odpornościowy, powoduje znaczny wzrost liczby immunoglobulin (przeciwciał). Stosuje się ją także do trudno gojących się ran i do zmniejszania blizn.
Nie wolno poddawać zwierzęcia zabiegowi akupunktury, gdy występują u niego problemy z krzepliwością krwi i stany gorączkowe.

Jednorazowe igły do akupunktury fot. Karolina Kącka

Jednorazowe igły do akupunktury
fot. Karolina Kącka

W Polsce, podobnie jak na całym świecie, jest to kontrowersyjny temat. W niektórych państwach, np. we Francji, akupunkturzystą może zostać tylko lekarz medycyny lub weterynarii, zaś np. w Polsce i Niemczech prawo wykonywania takich zabiegów ma każdy, kto pozytywnie ukończy kurs akupunktury.
Wielu zoofizjoterapeutów i lekarzy weterynarii stosuje akupunkturę do działania czysto fizycznego na mięśnie, w wyniku czego efekty są szybkie, ale i krótkotrwałe. Jednakże bardzo zastanawiający jest fakt, ilu akupunkturzystów zwierzęcych wykonuje zabiegi z uwzględnieniem np. teorii pięciu przemian… Działanie na organizm zwierzęcia akupunkturą według tych tajemniczych zasad na pierwszy rzut oka może nie przynieść od razu efektu zdrowotnego, natomiast podczas dłuższego stosowania może się okazać, że np. u konia podatnego na choroby gastrologiczne udało się zapobiec wystąpieniu wrzodów żołądka.
Akupunktura jest niezwykle fascynującą metodą leczenia ze względu na jej korzystne – również w wymiarze energetycznym – działanie na organizm zwierzęcia.

Magdalena Saracyn

Magdalena Saracyn

„Jeżeli długo trzeba pracować nad rozluźnieniem danego mięśnia lub koń nie daje się dotknąć z powodu jakiejś przeczulicy, łatwiej jest wbić igłę i poczekać, aż problematyczne miejsce samo „odpuści”.
Zabieg zaczynam od znalezienia miejsc bolesnych u konia. Jeżeli są to mięśnie usytuowane bardzo głęboko, wtedy do zabiegu akupunktury wybieram dłuższe igły, które wbijam w najszersze miejsce, czyli w brzusiec mięśniowy.
Do zabiegu akupunktury u koni stosuje się specjalne igły, które są bardzo elastyczne. Nie wolno stosować zwykłych igieł iniekcyjnych, gdyż mogłyby spowodować u konia uszczerbek na zdrowiu, np. łamiąc się w momencie, kiedy koń zacząłby wierzgać.
Ciekawostką jest fakt, że akupunktura jest uznawana przez FEI za doping z powodu szybkiego działania przeciwbólowego.
Moim zdaniem aby być dobrym akupunkturzystą, trzeba mieć niezwykle szeroką wiedzę na temat tej metody leczenia. Należy też wiedzieć, którą drogą chce się pójść w swoim rozwoju: czy chce się posiąść wiedzę o działaniu akupunktury jako metody czysto fizycznej, czy może pokusić się o pójście w kierunku energii.”

MAGDALENA SARACYN – zoofizjoterapeuta, www.rehabilitacjazwierzat24.pl

Więcej w Zdrowie i weterynaria

W ostatnim numerze

HiJ nr 81 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXII Nr 2 (81) Wiosna 2024

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Na górę