Connect with us

Śląska nadzieja na przyszłość, czyli Sadów 2020

Reportaż

Śląska nadzieja na przyszłość, czyli Sadów 2020

Za nami rok trudny i nieprzewidywalny, którym niepodzielnie rządziła pandemia koronawirusa. Nowa sytuacja wymusiła weryfikację wielu planów, w tym także zmianę terminu tegorocznego czempionatu źrebiąt rasy śląskiej pod matkami w Sadowie.

Print Friendly, PDF & Email

Tekst: Sebastian Kwoczała
Zdjęcia: Katarzyna Komandera

Mimo wielu trudności i konieczności dostosowania się do obostrzeń udało się zorganizować wydarzenie 18. 10. 2020 r., oczywiście z uwzględnieniem reżimu sanitarnego. Czempionaty w Sadowie mają już wieloletnią tradycję i nadal cieszą się sporym zainteresowaniem hodowców, o czym świadczy ilość zgłoszonych koni w tym roku. Czempionat ten to doskonała okazja dla hodowców koni rasy śląskiej związanych z Śląsko-Opolskim Związkiem Hodowców Koni do porównania potomstwa z rocznika 2020. Zaprezentowano źrebięta po takich ogierach, jak: Alvaro, Basior, Bavento, Eckermann, Lans, Lego, Lider, Narwik, Trojan Ś., Palermo, Porto Alegre, Rodan, Rotmistrz. Komisja miała twardy orzech do zgryzienie, ponieważ większość koni była utrzymana w bardzo dobrym typie, świetnie się ruszała i była bardzo dobrze zaprezentowana. Czempionką wystawy została klaczka ARISA JD (Rodan – Alegra / Lexus) hodowli Jacka Dobisa z Komprachcic. Wiceczempionką została klaczka ARALIA (Porto Alegre – Aroma / Fallstart) hodowli Rafała Freja z Moskorzewa. Trzecie miejsce wywalczył ogierek LEGUS „Bakaria” (Lego – Bakaria / Arsenał) Szymona Kampki z Kornowaca.

Dodatkowo odbyła się również Polowa Próba Dzielności klaczy rasy śląskiej, do której przystąpiły klacze:

  • BAJKA (Biegun – Betula / Rotmistrz) hod. i wł. Sylwii Kitel;
  • PALOMA (Basior – Pija / Deport) hod. Dominika Janczaka, wł. Łukasza Kosa;
  • LIBERTA (Berta – Lina / Lena) hod. Stefana Sosinka, wł. Janusza Sosinka;
  • RUFINA (Libero – Ruta / Subiekt) hod. i wł. Jacka Zauski.

Wszystkie klacze ukończyły próbę z wynikiem pozytywnym.

Organizatorem wydarzenia był Urząd Gminy Koszęcin, Stowarzyszenie „Hippika” z Sadowa pod przewodnictwem Andrzeja Skorupy oraz Śląsko – Opolski Związek Hodowców Koni.

Cieszy ilość i jakość zaprezentowanych klaczy i źrebiąt, co zdaje się być śląską nadzieją dla populacji koni tej rasy. Właścicielom koni śląskich pozostaje życzyć sukcesów hodowlanych i sportowych, a zawodnikom, hodowcom i właścicielom koni wszystkich ras, a także po prostu nam wszystkim, powrotu do normalności bez koronowirusa w 2021 roku.

Print Friendly, PDF & Email

Więcej w Reportaż

W ostatnim numerze

HiJ nr 73 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XX Nr 2 (73) Wiosna 2022

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Smulders
Tofi Horses
nuba equi
Unipasz
FizjoFit Animal - rehabilitacja zwierząt
eHorses

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę