Connect with us

Śląska nadzieja na przyszłość, czyli Sadów 2020

Reportaż

Śląska nadzieja na przyszłość, czyli Sadów 2020

Za nami rok trudny i nieprzewidywalny, którym niepodzielnie rządziła pandemia koronawirusa. Nowa sytuacja wymusiła weryfikację wielu planów, w tym także zmianę terminu tegorocznego czempionatu źrebiąt rasy śląskiej pod matkami w Sadowie.

Tekst: Sebastian Kwoczała
Zdjęcia: Katarzyna Komandera

Mimo wielu trudności i konieczności dostosowania się do obostrzeń udało się zorganizować wydarzenie 18. 10. 2020 r., oczywiście z uwzględnieniem reżimu sanitarnego. Czempionaty w Sadowie mają już wieloletnią tradycję i nadal cieszą się sporym zainteresowaniem hodowców, o czym świadczy ilość zgłoszonych koni w tym roku. Czempionat ten to doskonała okazja dla hodowców koni rasy śląskiej związanych z Śląsko-Opolskim Związkiem Hodowców Koni do porównania potomstwa z rocznika 2020. Zaprezentowano źrebięta po takich ogierach, jak: Alvaro, Basior, Bavento, Eckermann, Lans, Lego, Lider, Narwik, Trojan Ś., Palermo, Porto Alegre, Rodan, Rotmistrz. Komisja miała twardy orzech do zgryzienie, ponieważ większość koni była utrzymana w bardzo dobrym typie, świetnie się ruszała i była bardzo dobrze zaprezentowana. Czempionką wystawy została klaczka ARISA JD (Rodan – Alegra / Lexus) hodowli Jacka Dobisa z Komprachcic. Wiceczempionką została klaczka ARALIA (Porto Alegre – Aroma / Fallstart) hodowli Rafała Freja z Moskorzewa. Trzecie miejsce wywalczył ogierek LEGUS „Bakaria” (Lego – Bakaria / Arsenał) Szymona Kampki z Kornowaca.

Dodatkowo odbyła się również Polowa Próba Dzielności klaczy rasy śląskiej, do której przystąpiły klacze:

  • BAJKA (Biegun – Betula / Rotmistrz) hod. i wł. Sylwii Kitel;
  • PALOMA (Basior – Pija / Deport) hod. Dominika Janczaka, wł. Łukasza Kosa;
  • LIBERTA (Berta – Lina / Lena) hod. Stefana Sosinka, wł. Janusza Sosinka;
  • RUFINA (Libero – Ruta / Subiekt) hod. i wł. Jacka Zauski.

Wszystkie klacze ukończyły próbę z wynikiem pozytywnym.

Organizatorem wydarzenia był Urząd Gminy Koszęcin, Stowarzyszenie „Hippika” z Sadowa pod przewodnictwem Andrzeja Skorupy oraz Śląsko – Opolski Związek Hodowców Koni.

Cieszy ilość i jakość zaprezentowanych klaczy i źrebiąt, co zdaje się być śląską nadzieją dla populacji koni tej rasy. Właścicielom koni śląskich pozostaje życzyć sukcesów hodowlanych i sportowych, a zawodnikom, hodowcom i właścicielom koni wszystkich ras, a także po prostu nam wszystkim, powrotu do normalności bez koronowirusa w 2021 roku.

Więcej w Reportaż

W ostatnim numerze

HiJ nr 80 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXII Nr 1 (80) Zima 2024

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

Artykuł sponsorowany

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę