Connect with us

Reminiscencje po zapoznaniu się z podległym terenem młodego stażem inspektora

Od Redakcji

Reminiscencje po zapoznaniu się z podległym terenem młodego stażem inspektora

Małgorzata Czabańska, inspektor ZZHK w Szczecinie

Drodzy Hodowcy, zwracam się do Was w formie listu, przeczytaj­cie go i jeśli będziecie chcieli podyskutować odpiszcie. Odpowiem na łamach Biuletynu, który w bólach się rodzi i ożywa. Czy to będzie to o co nam i Wam chodzi dziś tego jeszcze razie nie wiemy. To się okaże za jakiś czas.. Dziś chciałabym podzielić się z Wami wrażeniami z moich wiosen­nych i jesiennych wizyt u Was.

Przeglądy zaczynam co roku pod koniec maja, od najdalej położonych miejscowości. I tu moja prośba – zadzwońcie w maju gdzie i komu urodził się źrebak, będzie mi łatwiej opracować trasę tak, żeby mój wyjazd był jak najmniej kosztowny i jak najbardziej produktywny. Do kogo nie trafię wiosną, na pewno zrobię to jesienią – wszystkie źrebaki zostaną opisane a klacze dostaną licencje jeśli będziecie ze mną współpracować i przekazywać na bieżąco informacje o tym co dzieje się w terenie. Was jest ponad trzystu, a ja jestem jedna. Z roku na rok wzrasta liczba Hodowców to prawda, że część z Was się wykrusza z wielu powodów, jednak po przeanalizowaniu zjawiska trzeba powiedzieć o tendencjach wyraźnie zwyżkowych. Niestety nie idzie to zjawisko w parze ze zwiększającą się świadomością hodowlaną i wiadomościami dotyczącymi chowu i hodowli koni. Szczególnie źle jest z codzienną pielęgnacją, z zadbaniem kopyt, z obłaskawieniem przygotowaniem do przeglądu źrebiąt. Omówię te problemy mając nadzieję że w przyszłym roku będzie dużo lepiej pod tymi względami.

Przyjmijcie Drodzy Hodowcy taką zasadę: jeśli trzymacie konie, dbajcie o nie jak najlepiej, jeśli macie problemy dzwońcie do Związku, pytajcie, róbcie wszystko tak, żeby konie służyły Wam jak najdłużej w pełnym zdro­wiu i w pełni, sił. Chcemy wyjść naprzeciw potrzebą terenu organizując praktyczny kurs pielęgnacji, żywienia i użytkowania koni na terenie Stada Ogierów Skarbu Państwa w Łobzie.

Jako wieloletni nie tylko teoretyk ale i praktyk przekonałam się już nie raz jak ważna jest codzienna pielęgnacja dla zdrowia i samopoczucia konia. codziennych zabiegów pot­rzebne są dobra, szczotka, zgrzebło, kopystka, szczotka lub grzebień do grzywy i ogona lub co jest dużo bardziej pożądane własne palce, które w sposób umiejętny umieją rozdzielić pojedyncze włosy ogona i grzywy bez niewskazanego wyrywania włosia szczególnie ogona, płat wełnianego sukna do wygładzenia i zebrania resztek kurzu po czyszczeniu szczotką konia, czysta ściereczka do wytarcia nozdrzy i oczu. Zwierzę powinno być czyszczone co najmniej raz dziennie i obowiązkowo przed pracą, czy to jest użytkowany zaprzęgu, czy też pod siodłem. Koń to eleganckie zwierzę nie może iść do pracy brudny z zaniedbanymi i nie wyczyszczonymi kopytami.

To samo dotyczy koni, które przedstawiacie podczas przeglądu. Zwierzęta, zarówno dorosłe jak i źrebaki muszą być czyste, z umytymi kopytami i nogami. Prawidłowość opisu polega na dokładnym zaobserwowaniu szczegółów budowy i umaszczenia a jest to możliwe na koniu czystym i nie zabłoconym i nie upapranym w gnoju. Źrebaki przedstawiane do opisu bezwzględnie muszą występować w kantarkach i nie bać się człowieka. Wystarczy, aby je tego nauczyć, dziennie poświęcić im kilka minut. Codzienne podnoszenie nogi, przetarcie szczotką, poklepanie, przyzwyczajenie do głosu człowieka zaowocuje ze strony źrebaka karnością, spokojem i dużo mniejszymi problemami w przyszłości, kiedy wdrażać będziecie młodego konia do pracy. Podczas mojej pracy spotykam się w wielu przypadkach z zupełnym nieoswojeniem źrebaków z człowiekiem, opis takiego zwierzęcia jest niemalże niemożliwy.. Zastosowanie się do powyższej rady nie tylko ułat­wi pracę inspektorowi Związku, ale i Wam uczyni pracę z końmi przyjemniej­szą i bezpieczniejszą.

Kolejna moja prośba dotyczy uporządkowania dokumentów, i szczególnie skierowana jest do tych, którzy mają kilka koni. Inwestycja nie będzie duża w segregator i kilka koszulek. Każdy koń będzie miał swoją koszulkę a w niej wszystko co go dotyczy. Nie będziemy szukać bezustannie potrzebnych dokumen­tów one będą po prostu zawsze na miejscu.

Kiedy wprowadzicie w Życie powyższe rady nasza współpraca stanie się na pewno owocniejsza czego Wam i sobie życzę.

Więcej w Od Redakcji

W ostatnim numerze

HiJ nr 80 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXII Nr 1 (80) Zima 2024

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

Artykuł sponsorowany

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę