Connect with us

Niemcy wygrywają Puchar Narodów w Strzegomiu, Polacy z piątą lokatą

Foto: Leszek Wójcik / LOTTO Strzegom Horse Trials

Sport i wyścigi

Niemcy wygrywają Puchar Narodów w Strzegomiu, Polacy z piątą lokatą

Reprezentacja Niemiec zdeklasowała rywali w rozegranej w Strzegomiu trzeciej rundzie Pucharu Narodów w WKKW wygrywając konkurencję zarówno w klasyfikacji drużynowej, jak i indywidualnej. Na drugim miejscu są Brytyjczycy, na trzecim Holendrzy.

Niemiecki team prowadzenie objął już po ujeżdżeniu i utrzymał je do końca rywalizacji. Najlepszy wynik w drużynie i zwycięstwo w klasyfikacji indywidualnej wywalczył Michael Jung na 11-letnim fischerChipmunk FRH. Druga lokata po ujeżdżeniu, a następnie czysty cross z niewielkim spóźnieniem i bezbłędny parkur zagwarantowały mu pierwsze miejsce na podium.

Jestem bardzo zadowolony z mojego przejazdu. fisherChipmunk to świetny koń.
Pogoda nie sprzyjała, ale na parkurze był skoncentrowany i świetny do jazdy, jak zwykle.

Michael Jung

Na drugie, z trzeciego miejsca po crossie awansował Brytyjczyk Ben Hobday na Shadow Man.

Trzecią lokatę objął zawodnik z Niemiec Andreas Dibowski na klaczy FRH Corrida. Lidera konkursu po ujeżdżeniu, Tima Lipsa dosiadającego konia Bayro, 6 sekundowe spóźnienie na crossie kosztowało utratę pierwszej pozycji, a jedna zrzutka na parkurze pozbawiła go miejsca na podium. Holender ostatecznie zakończył rywalizację na czwartym miejscu.  

Polacy po niezbyt udanych występach podczas ujeżdżenia, po crossie awansowali z ósmej na piątą pozycję i utrzymali ją do końca rozgrywki. Najlepszy wynik w drużynie uzyskał Jan Kamiński na Seniorze, koniu polskiej hodowli. Zawodnik zaliczył trzy zrzutki na parkurze i z 22. miejsca po crossie ukończył konkurs z 25. lokatą w stawce 55 zawodników w klasyfikacji indywidualnej.

W konkursie rywalizowało osiem reprezentacji narodowych. Dla wielu z nich stawka była bardzo wysoka. Uzyskanie dobrej lokaty w klasyfikacji całego cyklu pucharowego, to szansa na awans do Igrzysk Olimpijskich w Tokio dla ekip, które nie mają jeszcze kwalifikacji.

Niedzielna konkurencja skoków przez przeszkody wyłoniła także zwycięzców konkursów w długim formacie. W CCI4*-L, najtrudniejszej rywalizacji rozgrywanej na hipodromie w Morawie, podczas której zawodnicy walczyli o kwalifikacje na sierpniowe Mistrzostwa Europy w Luhmühlen oraz przyszłoroczne Igrzyska w Tokio, wygrał Yoshiaki Oiwa dosiadający konia Bart L JRA. Japończyk po czysto przejechanym crossie awansował z drugiego miejsca po ujeżdżeniu na pozycję lidera, i nawet niewielkie przekroczenie normy czasu na parkurze nie pozbawiło go najwyższego miejsca na podium.

Mój koń, mimo że jest zmęczony pogodą, skakał dziś bardzo dobrze. Parkur skończyliśmy tylko z  punktami karnymi za czas. Jestem z niego bardzo zadowolony.

Yoshiaki Oiwa

Drugą i trzecią lokatę objęły reprezentantki Szwecji, kolejno Jonna Britse na klaczy Quattrino oraz Ebba Adnervik na koniu Chippieh.

W „trzech długich gwiazdkach” najlepsza była zawodniczka ze Szwajcarii Brigitte Peterhans na Grecvol de Lully, a konkurs „dwóch długich gwiazdek” wygrała Karin Donckers z Belgii na koniu Ludique du Cœur des Collines.

W niedzielę rozegrano także próby terenowe konkursów w krótkim formacie i w konkursach krajowych.

Oto zwycięzcy konkursów międzynarodowych w „krótkich gwiazdkach” i klasie Intro:  

 • CCI3*-S: Michael Jung i Wild Wave, Niemcy
 • CCI2*-S: Dirk Schrade i Dajara 4, Niemcy
 • CCI1* Intro: Clemens Croy i Sarah Bernhardt K, Austria

Zwycięzcy klas krajowych:

 • CNC2*: Mariusz Kleniuk i Soplica, Polska
 • CNC1*: Lisa Hopster i Rousseaus Mademoiselle, Niemcy
 • CNC L: Weronika Król i Greenline, Polska
 • CNC LL: Milena Pelc i Enjoy, Polska

Podczas czterech dni zawodów LOTTO Strzegom Horse Trials rozegrano łącznie 12 międzynarodowych i krajowych i konkursów, w których startowało ponad 400 koni w barwach 22 krajów.

Puchar Narodów klasyfikacja:

 1. Niemcy – 90,40 pkt
 2. Wielka Brytania – 122,50 pkt
 3. Holandia – 146,70 pkt
 4. Polska – 195,10 pkt

Info: Press Centre
LOTTO Strzegom Horse Trials

Zdjęcia: Leszek Wójcik / LOTTO Strzegom Horse Trials

Więcej w Sport i wyścigi

W ostatnim numerze

HiJ nr 80 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXII Nr 1 (80) Zima 2024

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

Artykuł sponsorowany

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę