Connect with us

Młodzieżowy czempionat koni rasy polski koń zimnokrwisty w Kętrzynie – zmiany w 2014

Hodowla

Młodzieżowy czempionat koni rasy polski koń zimnokrwisty w Kętrzynie – zmiany w 2014

Andrzej Stasiowski

Na posiedzeniu Komisji Księgi Stadnej polskiego konia zimnokrwistego w dniu 14 stycznia br. zatwierdzono zmiany w regulaminie rozgrywania czempionatu młodzieżowego w Kętrzynie.

Przede wszystkim, zgodnie ze znowelizowanym przez Komisję Księgi Stadnej Programem hodowli koni ras zimnokrwistych, równolegle z czempionatem polskiego konia zimnokrwistego (ok. 40–50 koni) zostaną rozegrane wystawy młodzieżowe koni sokólskich, sztumskich oraz ardena polskiego. W każdym z typów przewidziany jest udział ok. 20 koni, w klasach ogierków i klaczy, rocznych i dwuletnich.
Grupy te będą oceniane przez cztery trzyosobowe komisje. W komisji oceny ardena polskiego przewidziany jest udział sędziego z Francji.
Ocenie będą podlegać następujące elementy:

  • typ – do 10 pkt
  • pokrój (głowa, szyja, kłoda) – do 10 pkt
  • nogi i kopyta – do 10 pkt
  • stęp – do 10 pkt
  • kłus – do 10 pkt
  • wrażenie ogólne – do 5 pkt.

W elemencie wrażenie ogólne, oceniając kondycję, pielęgnację i sposób prezentacji, komisja będzie zwracać szczególną uwagę na następujące wady:

  • brak pielęgnacji (brudna sierść i/lub ogon, niewłaściwa korekcja kopyt, wytarta grzywa i/lub ogon),
  • otłuszczenie, słaba kondycja, zarobaczenie,
  • limfatyczność (wypryski, opoje).

W każdej grupie wiekowej liczącej minimum 5 osobników po ocenie indywidualnej nastąpi wybór czempiona i wiceczempiona spośród 3 najwyżej ocenionych koni, po czym komisja krótko scharakteryzuje zwycięzcę grupy. W przypadku grupy liczącej poniżej 5 osobników wybrany zostanie tylko czempion.

Spotkanie z przedstawicielami ksiąg koni ardeńskich z Francji i Belgii

W dniu 13 lutego br. odbyło się w Warszawie spotkanie z przedstawicielami księgi ardenów francuskich i belgijskich. Wynika to z umowy podpisanej w 2012 r. między PZHK oraz Związkiem Hodowców Koni Ardeńskich we Francji i Francuskim Instytutem Hodowli Koni i Jeździectwa. Po pierwszym roku funkcjonowania w Polsce księgi ardena polskiego przedstawiciele zagranicznych ksiąg zapoznali się z rodowodami klaczy i ogierów zakwalifikowanych do tej księgi oraz pierwszym przychówkiem.

Poręcz ogierów zimnokrwistych - niezmiennie najciekawszy punkt pokazów w Kętrzynie fot. Marzena Woźbińska

Poręcz ogierów zimnokrwistych – niezmiennie najciekawszy punkt pokazów w Kętrzynie
fot. Marzena Woźbińska

W trakcie technicznego, bardzo intensywnego spotkania zweryfikowano oznaczenia rasowe w rodowodach polskich koni zimnokrwistych z udziałem zagranicznych koni ardeńskich, co z pewnością ułatwi kwalifikację nowych koni do księgi ardena polskiego przez inspektorów OZHK/WZHK.

Nasi goście poinformowali, że w przyszłym roku czempionat koni ardeńskich w ostatni weekend lipca w Libramont (Belgia) ma się odbyć w formule międzynarodowej. Tym samym możliwy jest udział w nim polskich ardenów.
Przedstawiciele zagranicznych ksiąg zostali zaproszeni na pierwszą wystawę ardena polskiego w dniach 19-20 lipca w Kętrzynie oraz tradycyjnie na uznawanie ogierów do księgi ardena polskiego – 10 października, również w Kętrzynie.

Rok 2014 bez dopłat zwierzęcych

Polski Związek Hodowców Koni w lutym br. skierował na ręce ministra Stanisława Kalemby protest przeciwko zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Podobnie jak hodowcy bydła, owiec i kóz, dowiedzieliśmy się, że konsultowany z organizacjami rolników we wrześniu 2013 r. projekt tej ustawy trafił do sejmu w wersji, która nie przewiduje tzw. dopłat zwierzęcych, mimo że w pierwotnej wersji zmian takie dopłaty były przewidziane. Ustawa przeszła przez sejm i senat w ekspresowym tempie i niestety została podpisana przez Prezydenta RP.
Polski Związek Hodowców Koni, wspólnie ze związkami zwierząt gospodarskich i innymi organizacjami rolniczymi, podjął działania mające na celu przywrócenie dopłat od 2015 r.

Print Friendly, PDF & Email

Więcej w Hodowla

W ostatnim numerze

HiJ nr 70 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XIX Nr 3 (70) Lato 2021

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Pets Diag
Smulders
nuba equi
Unipasz
FizjoFit Animal - rehabilitacja zwierząt
eHorses

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Strzegom October Festival 2021

Od Redakcji

Strzegom October Festival: czas start!

By 12 października 2021
Aleksandra Szulc podczas CAVALIADY

Sport i wyścigi

O punkty do Pucharu Świata i nie tylko

By 7 października 2021
Na górę