Connect with us

Kształtowanie się i pielęgnacja kopyt u źrebiąt

Zdrowie i weterynaria

Kształtowanie się i pielęgnacja kopyt u źrebiąt

Ryszard Kolstrung, zdj. Joanna Kolstrung

Rozwój źrebięcia mający swój początek w okresie prenatalnym (płodowym) odbywa się bez obciążeń fizycznych. Źrebię „pływa” w wodach płodowych. Dopiero po narodzinach układ podporowy konia zaczyna być obciążany i kształtuje się równowaga pomiędzy siłą mięśni kończyn a naciskiem niewielkiego jeszcze ciężaru ciała na podłoże. Kości, stawy, mięśnie i ścięgna muszą nabrać odpowiedniej tężyzny, która jest wyrabiana poprzez trening związany z ruchem. W warunkach hodowlanych ruch odbywa się początkowo w niewielkiej przestrzeni boksu, a następnie na pastwisku i wybiegu. Elementy te mają kardynalne znaczenie dla prawidłowego rozwoju i kształtowania się kopyt młodych koni.

W momencie porodu kopytko źrebięcia jest od strony przyziemnej wypełnione tkanką o dość luźnej strukturze, ukształtowaną w strzępki. Brzegi kopytka są mocno zaokrąglone, a czasami kopytko noworodka jest całkowicie zamknięte dość grubą błoną. Ma to znaczenie ochronne dla klaczy w okresie ciąży, by poruszający kończynami płód nie przebił kopytkiem błon płodowych. Gdy koński noworodek stanie na ziemi (podłożu), twory te ulegają wyschnięciu i wykruszeniu lub wytarciu o podłoże. Wtedy kształtuje się brzeg podstawowy kopytka. Świadomy hodowca powinien sprawdzić stan kopytek i w razie potrzeby wykruszyć zbędne elementy, aby wcześniej i jak najlepiej ukształtować przyziemną stronę kopytka. Nie można przy tym używać noża kopytowego i ingerować w kształt strzałki, gdyż łatwo może dojść do skaleczenia i infekcji.

Jest to fragment artykułu, aby przeczytać pełny tekst zapraszamy do zakupu kwartalnika „Hodowca i Jeździec” Rok IV nr 3 (10) 2006.
Pismo dostępne jest w Okręgowych / Wojewódzkich Związkach Hodowców Koni, Biurze PZHK, za pośrednictwem prenumeraty oraz w wybranych sklepach jeździeckich.

Więcej w Zdrowie i weterynaria

W ostatnim numerze

HiJ nr 80 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXII Nr 1 (80) Zima 2024

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

Artykuł sponsorowany

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę