Connect with us

Europejski skład na Finał LONGINES EEF Series

WARSAW JUMPING

Sport i wyścigi

Europejski skład na Finał LONGINES EEF Series

Znany jest już skład 11 ekip, które wezmą udział w finale Europejskiego Pucharu Narodów EEF Series w Warszawie. Przypomnijmy, że po kwalifikacjach, które w całej Europie odbywały się od kwietnia, awans do startu w konkursie drużynowym podczas Warsaw Jumping wywalczyły ekipy: Austrii, Czech, Danii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Włoch, Norwegii, Hiszpanii i Szwajcarii. Drużyna Polski wystąpi w roli gospodarzy.

Najsilniejsza wydaje się być ekipa Włoch. W jej składzie zobaczymy, między innymi, dwójkę bardzo doświadczonych jeźdźców: drużynowego wicemistrza Europy z 2009 Piergiorgia Bucci oraz Giulię Martinengo Marquet. Oboje mają na swoim koncie wiele zwycięstw w konkursach Grand Prix, ale co ważniejsze, wiele sukcesów w Pucharach Narodów. Bucci w ostatnich latach zerowymi przejazdami przyczyniał się do wygranych Włochów w Rzymie, Dublinie i Falsterbo. Martinengo Marquet była członkinią zwycięskiej ekipy w Piazza di Siena w 2018.

W ekipie Irlandii najmocniejszym punktem będzie Alexander Butler, który w 2019 wygrał Grand Prix na CSI3* w Villamourze, a niespełna miesiąc temu zajął pierwsze miejsce ex aequo z Jarosławem Skrzyczyńskim w konkursie zaliczanym do LR na CSIO5* w Sopocie. Podczas CSIO w Kronenbergu podwójnym zerowym przejazdem na Athene przyczynił się do awansu Irlandii do finału EEF Series.

Liderką Brytyjczyków wydaje się być Georgia Tame – drużynowa srebrna medalistka mistrzostw Europy młodych jeźdźców z 2018, która w ostatnich trzech latach wygrywała konkursy zaliczane do światowego rankingu na pięciogwiazdkowych zawodach w Dubaju i Abu Dhabi. Swoim doświadczeniem ten zespół może wesprzeć uczestnik Mistrzostw Świata w Tryon – William Whitaker.

Jedną z większych gwiazd warszawskich zawodów będzie reprezentujący Szwajcarię drużynowy brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Pekinie – Niklaus Schurtenberger. Miesiąc temu zawodnik zaprezentował świetną formę, wygrywając Grand Prix CSI w Lier.

W ekipie Hiszpanii wystartuje, między innymi, uczestnik ostatnich Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Świata Manuel Fernandez Saro. On dwa tygodnie temu zajął drugie miejsce w czterogwiazdkowym Grand Prix zawodów w St Tropez.

Niemcy, zgodnie z wcześniejszą deklaracją, wystawiają młody zespół, który w Budapeszcie wygrał półfinał EEF Series. Przypomnijmy, że w skład tej drużyny wchodzą: aktualny indywidualny mistrz Europy młodych jeźdźców Philipp Schulze Topphoff, Cedric Wolf – podwójny złoty medalista mistrzostw Europy juniorów z 2018 i brązowy medalista tej imprezy w kategorii młodych jeźdźców z 2019, Jana Wargers oraz Sophie Hinners.

Swój pierwszy skład wystawiają Austriacy, spośród których najlepsze rezultaty osiąga ostatnio Christoph Obernauer – on w czerwcu na koniu Kleons Cocario zajął drugie miejsce w Grand Prix czterogwiazdkowych zawodów 4Foulee w Poznaniu.

W ekipie Danii z najlepszych brakuje tylko Andreasa Schou, który przygotowuje się do startu w IO w Tokio.

Z racji tego, że jesteśmy gospodarzami, Polska oprócz drużyny może wystawić większą grupę zawodników indywidualnych. O prawo startu w drugim co do ważności konkursie zawodów – Grand Prix – powalczą, między innymi, zawodnicy z Top Ten polskiego rankingu: Kamil Grzelczyk, Michał Kaźmierczak, Dawid Kubiak i Maksymilian Wechta.

Z niecierpliwością czekaliśmy na to, jaki skład na te najważniejsze zmagania wybierze nowy trener polskiej reprezentacji Jan Vinckier. Ostatecznie będą w nim bardzo doświadczeni mistrzowie Polski ostatnich kilku lat, zawodnicy, którzy jako jedyni z Polaków mają na swoim koncie zwycięstwa w czterogwiazdkowych Grand Prix – Wojciech Wojcianiec i Jarosław Skrzyczyński. U ich boku doświadczenie w rywalizacji drużynowej będą mogli zdobyć Przemysław Konopacki i Natalia Czernik. Dla nich będzie to odpowiednio dopiero trzeci i drugi start w Pucharze Narodów w karierze. Ponieważ regulamin rozgrywek EEF zakłada, że piąty w ekipie może być tylko zawodnik U25, miejsce to dla biało-czerwonych zajmie Aleksandra Kierznowska, która wygrała już sześć konkursów zaliczanych do światowego rankingu. Czy ta młoda i zdolna amazonka znajdzie się w czwórce w niedzielnym Pucharze Narodów? Przekonamy się dopiero w trakcie trwania zawodów.

Więcej w Sport i wyścigi

W ostatnim numerze

HiJ nr 80 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXII Nr 1 (80) Zima 2024

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

Artykuł sponsorowany

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę