Connect with us

Ciąża bliźniacza – podwójny zysk?

Hodowla

Ciąża bliźniacza – podwójny zysk?

tłumaczenie: Ewa Szadyn

Bliźnięta w hodowli koni są  niepożądane z wielu powodów. Organizm klaczy prawdopodobnie jest tego świadomy, ponieważ układ rozrodczy tych zwierząt posiada mechanizmy, aby wyeliminować jeden z zarodków we wczesnym stadium rozwoju.

Dlaczego ciąża bliźniacza jest niepożądana?

Macica klaczy nie jest fizjologicznie przystosowana dla dwóch płodów. Dwa embriony znajdują jeszcze dostateczną ilość miejsca i pożywienia, ale od 40. dnia ciąży, kiedy mówi się już o płodzie, a nie o embrionie, miejsca staje się za mało. Łożysko powinno przylegać wszędzie bardzo blisko do macicy. Tylko wtedy, kiedy każdy centymetr łożyska ma kontakt ze ścianą macicy, płód otrzymuje dostateczną ilość pokarmu, aby rozwijać się prawidłowo, bez problemów przejść poród i dopasować się do nowego życia poza macicą klaczy. W przypadku ciąży bliźniaczej miejscem na ścianie macicy muszą podzielić się dwa łożyska. Macica klaczy jest tak zbudowana, że w przypadku ciąży bliźniaczej ten całkowity kontakt dwóch łożysk nie jest możliwy.

Niedostatek pożywienia

W ostatnim trymestrze ciąży płód szybko rośnie i potraja swój ciężar. Aby tak się stało, płód potrzebuje wiele pożywienia. W przypadku ciąży bliźniaczej nie jest to możliwe, gdyż łożysko nie wszędzie przylega do ściany macicy, lecz także do łożyska bliźniaczego. Obydwa płody w związku z tym głodują i nie mogą rozwijać się dalej normalnie. Płody są za małe lub wręcz obumierają, a w niektórych przypadkach dochodzi do poronienia. Kiedy przeżywają, przychodzą na świat za małe i niedojrzałe źrebaki. Normalne i zdrowe bliźnięta rodzą się bardzo rzadko.

Jest to fragment artykułu, aby przeczytać pełny tekst zapraszamy do zakupu kwartalnika „Hodowca i Jeździec” Rok V nr 1 (12) 2006.
Pismo dostępne jest w Okręgowych / Wojewódzkich Związkach Hodowców Koni, Biurze PZHK, za pośrednictwem prenumeraty oraz w wybranych sklepach jeździeckich.

Więcej w Hodowla

W ostatnim numerze

HiJ nr 79 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXI Nr 4 (79) Jesień 2023

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

Artykuł sponsorowany

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę