Connect with us

Białko w żywieniu koni wyczynowych

Zdrowie i weterynaria

Białko w żywieniu koni wyczynowych

Agnieszka Kowalska

Żywienie konia jest jednym z najważniejszych czynników determinujących wydolność konia wyczynowego. Właściciele i trenerzy koni polegają na doświadczeniu pokoleń, próbach i testach sposobów żywienia, uwzględniając indywidualność konia w tym zakresie. Połączenie najlepszych tradycyjnych sposobów żywienia z aktualnymi osiągnięciami naukowymi pozwala nie tylko na kontrolę kondycji i zdrowia koni wyczynowych, ale również na poprawę ich wyników sportowych. W poprzednim artykule omówiona została rola tłuszczów w diecie koni wyczynowych, natomiast w poniższym skupimy się na innym podstawowym składniku pokarmowym, jakim jest białko.

Rola białka

Białko potrzebne jest do budowy nowych tkanek u zwierząt rosnących i klaczy źrebnych oraz do produkcji mleka u klaczy karmiących. U pozostałych koni służy do renowacji komórek w tkankach, syntezy enzymów i hormonów.

Funkcje białek:

  • są podstawowym materiałem do budowy nowych i odbudowy zużytych tkanek;
  • mogą być źródłem energii;
  • są podstawowym składnikiem płynów ustrojowych: krwi, płynu śródtkankowego, mleka;
  • organizm tworzy z nich białkowe części enzymów trawiennych i tkankowych;
  • są materiałem do biosyntezy hormonów białkowych;
  • są materiałem do biosyntezy ciał odpornościowych;
  • biorą udział w odtruwaniu organizmu.

Białko odgrywa istotną rolę przy uzupełnianiu tkanki mięśniowej utraconej w naturalnych procesach zużycia i przy tworzeniu się nowych tkanek ciała. Jest to główny materiał budulcowy. Potrzeby białkowe rosną w niewielkim stopniu wraz ze wzrostem aktywności mięśni. Jego zawartość w dawce pokarmowej koni pracujących powinna wynosić od 300 do 960 g dziennie.
Konie sportowe otrzymują średnio od 2,9 do 3,5 surowego białka na kg masy ciała na dzień, czyli od 2,3 do 3,4 g białka strawnego.

Tab. 1. Dzienne zapotrzebowanie dorosłego konia (500 kg) na białko

Jest to fragment artykułu, aby przeczytać pełny tekst zapraszamy do zakupu kwartalnika „Hodowca i Jeździec” Rok VI nr 2 (17) 2006.
Pismo dostępne jest w Okręgowych / Wojewódzkich Związkach Hodowców Koni, Biurze PZHK, za pośrednictwem prenumeraty oraz w wybranych sklepach jeździeckich.

Print Friendly, PDF & Email

Więcej w Zdrowie i weterynaria

W ostatnim numerze

HiJ nr 70 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XIX Nr 3 (70) Lato 2021

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Pets Diag
Smulders
nuba equi
Unipasz
FizjoFit Animal - rehabilitacja zwierząt
eHorses

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę