Connect with us

Arabska Białka 2020

Falset
Falset, fot. Karolina Misztal

Reportaż

Arabska Białka 2020

Pomimo epidemii i odwołania czerwcowego Wiosennego Pokazu, kiedy to już myślano, że tegoroczny pokaz należy skreślić z kalendarza, gospodarze białeckiego stada dołożyli starań, by zorganizować jednak Młodzieżowy Pokaz Koni Arabskich. Odbył się on 4-5 lipca 2020 r.

tekst: Jerzy Dudała

Niezależnie od organizatora pokazu tzn. dyrekcji białeckiego stada, pokaz został zamknięty dla publiczności. Na teren stadniny mogli wejść tylko właściciele koni i trenerzy. Wpuszczono jedynie paru fotografów, a nie znaleziono miejsca dla osób relacjonujących pokazy. Lepiej znaleźć drzwi z napisem „Wstęp wzbroniony”, niż takie, na których jest napisane: „Wyjścia nie ma”.

Pokazy dla koni arabskich są tym, czym wyścigi dla folblutów. Tym bardziej, że nie ustaje karuzela stanowisk we wszystkich trzech państwowych stadninach – co na pewno przekłada się na poziom hodowlany. Uwidoczniło się to zwłaszcza w obrazie i zmarnowanym potencjale janowskiego stada. Wobec mistrza wymagania rosną. Tym razem stadnina ta była tłem dla pozostałych. Dla przypomnienia w 2019 roku stadnina janowska wygrała między innymi trzy z czterech czempionatów. Kto w tym roku wybrał konie do Białki i kto je trenował? Dlaczego w Białce nie było nowego dyrektora janowskiego stada czy też przedstawiciela dyrekcji?

Obecność przełożonych zawsze mobilizuje załogę. W 2019 roku tutaj w Białce janowska Aplia wygrała Czempionat Klaczy Rocznych, Erantis Czempionat Ogierków Młodszych, Encarina, przed swoją stajenną koleżanką Pascualą, Czempionat Klaczy Młodszych. Także Najlepszym Koniem Pokazu została Encarina.

Tym razem trofeum dla Janowa pozyskała tylko Efidenia, która została Wiceczempionką Klaczy Młodszych i Brodnica – zajmując piąte miejsce w Czempionacie Klaczek Rocznych. Ten wynik źle rokuje na przyszłość.

Ale tegoroczna Białka to sukces michałowskiej stadniny. Widać, że Monice Słowik udało się zachować stan posiadania. W klaczach rocznych wychowanka Michałowa, El Medida zdobywa Czempionat Klaczy Rocznych z notą 93,67, a jej stajenna koleżanka Pustynna Lilia jest trzecia. Ponowny sukces stadnina ta odnosi, wygrywając Czempionat Klaczy Młodszych, gdzie złoto wywalczyła Pasalina (92,83 pkt.). Sukces ten powtórzył jej stajenny kolega w klasie ogierków rocznych – Ferrum, zdobywając 92,83 punkty.

Nieco gorzej wypadli wychowankowie Michałowa w klasie ogierków młodszych. Tutaj duży sukces odniósł wychowanek Wojciecha Parczewskiego, Star Farid uzyskując 93,61 pkt. i zostając wybranym Najlepszym Koniem Pokazu. W ubiegłym roku wygrał tutaj swą klasę z notą 90,67 i został srebrnym Wiceczempionem Ogierków Rocznych. Tuż za nim jednak ponownie uplasowali się wychowankowie michałowskiego stada, zajmując drugie i trzecie miejsce, a byli to: Ptolemeusz i Pointer.

Rozczarował występ białeckiej młodzieży, to jest znanych ogierków Bel Mari i Parillus – ten ostatni to Najlepszy Koń Pokazu z 2018 roku i Wiceczempion z 2019, teraz dopiero piąty w czempionacie. A Bel Mari – drugi Wiceczempion z 2018 roku uplasował się na 4 pozycji.

Nagrody specjalne ufundowane przez PZHKA dla najwyżej ocenionych w swojej grupie wiekowej koni, należących do członków PZHKA, otrzymały: Chicago, Gratella, Eskahila, Star Farid, Pasota, Pireno.

Nie można też nie wspomnieć, że stadnina białecka odniosła duży sukces w USA, gdzie jej wychowanka – siwa Perfinka zdobyła Trójkoronę, wygrywając Czempionat Pucharu Hodowców Las Vegas, Czempionat Narodowy USA Klaczy Starszych w Tulsa, a także została Czempionką w Scottsdale. Tym samym trafiła na listę sław, na której są już Pogrom i Wieża Mocy. Perfinkę wystawiono na tegoroczną aukcję „Pride of Poland”. Trudna to decyzja, ale jest to najlepszy moment, aby ją korzystnie sprzedać.

W tym roku stadnina białecka obchodzi jubileusz 90-lecia istnienia. Wielu ludziom z nią związanych leży na sercu jej dalsze istnienie i rozwój. Należy więc życzyć całemu zespołowi pogodnych lat i sukcesów w hodowli koni. Aby w następnych latach poszerzali listę czempionów, a ich konie zapisały się na kartach historii.

fot. Karolina Misztal

Więcej w Reportaż

W ostatnim numerze

HiJ nr 80 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXII Nr 1 (80) Zima 2024

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

Artykuł sponsorowany

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę