Connect with us

Andreas Dibowski został nowym trenerem kadry seniorów WKKW do 2024 roku

Jan Kamiński
Jan Kamiński

Sport i wyścigi

Andreas Dibowski został nowym trenerem kadry seniorów WKKW do 2024 roku

Utytułowany zawodnik niemiecki, medalista olimpijski Andreas Dibowski, będzie trenerem kadry seniorów we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego (WKKW) do 2024 roku. Polski Związek Jeździecki (PZJ) podpisał właśnie trzyletni kontrakt z Dibowskim. Głównym celem polskich zawodników w trójboju jeździeckim (ujeżdżenie, skoki, kross) będzie uzyskanie kwalifikacji i start na Olimpiadzie w Paryżu w 2024 roku.

Źródło: PZJ

O prawo startu podczas najbliższych Igrzysk we Francji powalczą też skoczkowie i ujeżdżeniowcy.

Za nami udany rok, podczas którego polska drużyna WKKW startowała na Olimpiadzie w Tokio, a Jan Kamiński skończył rywalizację indywidualną na 29 miejscu. Wojciech Wojcianiec uplasował się na 17 miejscu, najwyższym z dotychczasowych startów Polaków, podczas Mistrzostw Europy w Skokach, Weronika Kwiatek zdobyła złoty i brązowy medal w Mistrzostwach Świata Młodych Koni, Beata Stremler brązowy medal w Mistrzostwach Świata Koniu 6-letnich, a Jakub Rogulski zajął 6 miejsce w Mistrzostwach Świata Juniorów w Woltyżerce. Mam nadzieję, że rok 2022 przyniesie kolejne sukcesy polskim zawodnikom. Aby zwiększyć szanse na coraz lepsze miejsca naszych kadrowiczów w głównych startach międzynarodowych zmieniamy częściowo lub poszerzamy sztaby szkoleniowe w niektórych konkurencjach.

Powiedział prezes PZJ Oskar Szrajer.

Bardzo się cieszę, że będę mógł trenować polskich zawodników do 2024 roku. Głównym celem będzie ich start podczas Olimpiady w Paryżu. W międzyczasie, w 2022 roku, najważniejszą imprezą będzie udział w Mistrzostwach Świata w Pratoni del Vivaro.

Powiedział Andreas Dibowski.

Mam nadzieję, że stabilna, wieloletnia współpraca z doświadczonym zawodnikiem niemieckim, jakim jest Andreas Dibowski, zaprocentuje dalszym rozwojem sportowym naszych zawodników oraz udanymi startami na arenie międzynarodowej i podczas Olimpiady w Paryżu w 2024 roku.

Powiedział Marcin Kamiński, wiceprezes PZJ.
Andreas Dibowski
Andreas Dibowski

We wtorek 7 grudnia w siedzibie Stowarzyszenia Jeździeckiego Baborówko odbyło się spotkanie robocze trenera z zawodnikami kadry narodowej seniorów WKKW, na którym ustalono plany zgrupowań oraz startów w 2022 roku. Wzięli w nim udział zawodnicy: Małgorzata Cybulska, Małgorzata Korycka, Wiktoria Knap, Joanna Pawlak, Michał Hycki, Jan Kamiński, Mateusz Kiempa, Mariusz Kleniuk, Paweł Warszawski, Kamil Rajnert.

Andreas Dibowski zastąpi na stanowisku trenera kadry Marcina Konarskiego, który latem złożył rezygnację. W sztabie szkoleniowym kadry seniorów będzie też Artur Społowicz i Bogdan Jarecki.

Zmiany na stanowisku trenera objęły również kadrę młodzieżową. Nowym trenerem kadry juniorów i młodych jeźdźców WKKW został Artur Społowicz, który zastąpił na tym stanowisku Katarzynę Kokowską. Jego asystentem będzie Mateusz Kiempa.

W dyscyplinie skoków trenerem kadry narodowej nadal będzie Jan Vinckier – doświadczony trener i zawodnik belgijski.

W kategorii seniorów trenerem pozostaje Jan Vinckier, który poprowadził Wojciecha Wojciańca po najlepszy wynik w tym wieku podczas Mistrzostw Europy w Risenbeck w Niemczech, gdzie w finale zajął 14 miejsce indywidualnie. W klasyfikacji generalnej – 17 miejsce, czyli najlepszy wynik od czasów Jana Kowalczyka. Wojciech Wojcianiec sięgnął też po zwycięstwo w Grand Prix podczas 4 gwiazdkowych zawodów w Poznaniu.

Powiedział Huber Kierznowski, członek zarządu PZJ ds. sportu wyczynowego.

Ekipa skoczków powalczy w przyszłym roku o kwalifikacje do EEF Dywizji z finałem w Warszawie oraz planuje start w Mistrzostwach Świata w Herning w Danii.

W kategoriach młodzieżowych w 2021 roku na wyróżnienie zasługują juniorzy za drugie miejsce podczas CSIO Hagen w Niemczech oraz pierwsze miejsce w Finale B podczas finału Pucharu Narodów w Kronenberg w Holandii. W planach na 2022 rok mamy udział w Mistrzostwach Europy w pełnych składach w kategorii dzieci, juniorzy oraz młodzi jeźdźcy. Chcielibyśmy ponownie zaznaczyć dość mocną pozycję Polski w tych grupach wiekowych.

Dodał Kierznowski.

W kategoriach młodzieżowych selekcjonerem jest Grzegorz Kubiak – wielokrotny Mistrz Polski, uczestnik Mistrzostw Europy, Finałów Pucharu Świata oraz Igrzysk Olimpijskich. Trenerem będzie Tomasz Włodarski, który w kategorii dzieci zdobył brązowy medal Mistrzostw Europy w 2017 roku. Zastąpi on na stanowisku Kajetana Wałeckiego.

W ujeżdżeniu trenerem kadry pozostanie doświadczony zawodnik i trener Andrzej Sałacki.

To był zdecydowanie dobry rok dla polskiego ujeżdżenia. Obfitował w sukcesy, z których największym był zdecydowanie brązowy medal Mistrzostw Świata Młodych Koni, zdobyty przez Beatę Stremler na wspaniałym For Magic Equesta należącym do Sylwii Ruty. Świetnie zaprezentowała się polska drużyna na Mistrzostwach Europy Kucy w Strzegomiu. Aż dwie zawodniczki zakwalifikowały się do ścisłego finału. W finale świetny wyniki 76,87% i 8 miejsce wywalczyła Veronika Pawluk na koniu D’Artagnan. Druga finalistka Weronika Lewandowska i Hojvejs Casmir, również uzyskała wynik powyżej 70%. W kategorii dzieci rok należał do Zosi Kaczmarek, zawodniczka zwyciężyła zarówno w halowych i otwartych Mistrzostwach Polski oraz w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, zaliczyła również bardzo udany start w Mistrzostwach Europy.

Ocenia Kaja Koczurowska-Wawrzkiewicz, wiceprezes PZJ.

Dodała, że w tej chwili jest w Polsce 8 par na poziomie Grand Prix, które marzą o starcie na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu i w kolejnych latach będą walczyły o kwalifikacje. Wspaniała stawka koni u polskiej młodzieży pozwala liczyć na dobre rezultaty i starty w finałach Mistrzostw Europy.

Więcej w Sport i wyścigi

W ostatnim numerze

HiJ nr 80 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXII Nr 1 (80) Zima 2024

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

Artykuł sponsorowany

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę