Connect with us

Amatorskie jeździectwo

Sport i wyścigi

Amatorskie jeździectwo

Anna Nowicka-Posłuszna, Magdalena Rusiecka, Katarzyna Balińska

Jazda konna jest jedną z najbardziej interesujących i dających najwięcej satysfakcji formą aktywności sportowo-rekreacyjnej człowieka.

Styl życia Polaków się zmienia – mamy coraz więcej czasu i pieniędzy, stąd wzrasta zainteresowanie atrakcyjnymi formami spędzania wolnych chwil czy chęć odpoczynku i ucieczki od świata komputerów i wszechobecnej mechanizacji. Wokół dużych aglomeracji miejskich powstaje wiele klubów i ośrodków, które zajmują się rekreacją konną i sportem jeździeckim. Notuje się zwiększenie liczby koni w gospodarstwach agroturystycznych, wzrasta oferta wczasów w siodle, zwiększa się liczba miejsc pensjonatowych dla koni w ośrodkach podmiejskich i na terenach atrakcyjnych turystycznie.
W efekcie coraz więcej ludzi utrzymuje się z działalności związanej z końmi – rozwija się szereg dziedzin gospodarczych określanych jako „przemysł koński”. Sprzyja temu dość duże pogłowie koni w Polsce, niezłe warunki przyrodnicze oraz tradycje hodowlane i jeździeckie, a także coraz większe zainteresowanie tą sferą działalności organizacji samorządowych.
Notuje się wzrost liczby zawodników uprawiających jeździectwo w klubach sportowych, a zwłaszcza jeźdźców amatorów
Wzrasta liczba imprez jeździeckich, dynamicznie wzrasta popularność kuców będąca efektem rozwoju jeździectwa rekreacyjnego i sportowego dzieci i młodzieży. Jak wiadomo sport dzieci i młodzieży ma niezwykłe walory wychowawcze, daje możliwość łagodnego i naturalnego wejścia młodego jeźdźca w świat „dorosłego” sportu.
Według ustawy o kulturze fizycznej „sport jest formą aktywności człowieka mającą na celu doskonalenie jego sił psychofizycznych, indywidualnie lub zbiorowo, według reguł umownych”, sport wyczynowy „jest formą działalności człowieka podejmowaną dobrowolnie, w drodze rywalizacji, dla uzyskania maksymalnych wyników sportowych”. Według tej ustawy „zawodnikiem jest osoba uprawiająca amatorsko lub profesjonalnie określoną dyscyplinę sportu i uczestnicząca we współzawodnictwie sportowym”.
Zawodnikiem „profesjonalnym jest osoba uprawiająca sport na podstawie umowy o pracę i otrzymująca za to wynagrodzenie, natomiast zawodnik posiadający status amatora może otrzymywać wyłącznie stypendium sportowe”.
Wynika z tego, że nie jest istotne czy ktoś „żyje” z koni – jeżeli nie zajmuje się końmi i nie startuje w zawodach na podstawie umowy o pracę i nie otrzymuje za to wynagrodzenia, jest amatorem.
Zgodnie z ustawą „szczegółowe prawa i obowiązki zawodnika, w tym status zawodnika amatora i zawodnika posiadającego status zawodnika profesjonalnego, określa właściwy polski związek sportowy”.
Polski Związek Jeździecki w przepisach ogólnych uwzględnia pojęcie „zawodnik – amator”.
W Polsce od około 10 lat prężnie rozwijają się tzw. zawody amatorskie.
Polski Związek Jeździecki nie uznaje wyników tych zawodów, które są nieoficjalne, gdyż zawodnicy amatorzy nie uczestniczą w sporcie kwalifikowanym. Wg regulaminów jazdy w stylu western i rodeo amatorem jest osoba, która nie jest trenerem i nie osiągnęła jeszcze znaczących sukcesów sportowych.
Organizatorzy Mistrzostw Polski Amatorów w Skokach przez Przeszkody oraz Mistrzostw Polski Amatorów w Ujeżdżeniu uważają, że amatorem jest osoba, która nigdy nie posiadała licencji zawodnika (zarówno OZJ, jak i PZJ); amator nie musi należeć do klubu ani stowarzyszenia.

Jest to fragment artykułu, aby przeczytać pełny tekst zapraszamy do zakupu kwartalnika „Hodowca i Jeździec” Rok VI nr 2 (17) 2006.
Pismo dostępne jest w Okręgowych / Wojewódzkich Związkach Hodowców Koni, Biurze PZHK, za pośrednictwem prenumeraty oraz w wybranych sklepach jeździeckich.

Więcej w Sport i wyścigi

W ostatnim numerze

HiJ nr 80 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXII Nr 1 (80) Zima 2024

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

Artykuł sponsorowany

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę