Connect with us

Żywienie ogierów użytkowanych w hodowli i sporcie

Porady Żywieniowe

Żywienie ogierów użytkowanych w hodowli i sporcie

W sezonie rozrodczym ciągle mówimy o potrzebach klaczy – źrebnych, w kryciu, karmiących – jakich dodatków potrzebują w poszczególnych okresach, na co zwrócić uwagę przy ich żywieniu, jak postępować w sytuacjach szczególnych. Chwilę później koncentrujemy się już na ich potomstwie, sprawnie przeprowadzonej akcji porodowej, potrzebach sysaków, źrebiąt, odsadów, młodzieży. Dużą wagę przywiązujemy do pokrycia ich potrzeb pokarmowych, właściwej opieki, zadbania o właściwe warunki utrzymania itd. Ale sezon rozrodczy to nie tylko klacz i źrebię, to również ogier, bez którego kontynuacja linii hodowlanej byłaby niemożliwa. Ogiery użytkowane w rozrodzie również wymagają troskliwej opieki, musimy pamiętać o ich wysokich potrzebach pokarmowych i właściwym użytkowaniu dokładając wszelkich starań, aby odpowiednio zadbać o ich kondycję i zdrowie.

Dzisiaj ogiery użytkowane w rozrodzie to już nie tylko „konie płytowe”. To najczęściej konie wyczynowe, które są intensywnie użytkowane w sporcie. Aby uzyskać i utrzymać w kolejnych sezonach licencję do krycia, ogier musi udowodnić swoją wartość użytkową i uzyskać wymagane wyniki sportowe. Aby hodowcy zdecydowali się kryć swoje klacze danym ogierem, reproduktor musi więc „przekonać ich do siebie” już nie tylko swoim rodowodem, prawidłowym pokrojem i zdrowiem, lecz przede wszystkim osiągnięciami sportowymi. Aby zatem sprostać zarówno obowiązkom rozpłodowym jak i pozostałym stawianym mu wymaganiom, ogier musi być w doskonałej formie fizycznej i kondycji.

Nie zapominajmy też oczywiście o grupie młodych 3-4 letnich ogierów, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem i hodowlą – muszą być odpowiednio przygotowane do czempionatów, prób dzielności, wystaw i pokazów. Tutaj – u tak młodych koni – obok obciążeń fizycznych związanych z treningiem, dochodzi również obciążenie psychiczne. Wzmożona praca, dodatkowy stres, nowe sytuacje, które napotykają i którym muszą podołać odbijają się często na ich wyglądzie, kondycji i formie. Dlatego młode ogiery oraz ogiery użytkowane intensywnie w rozrodzie i sporcie muszą być właściwie przygotowane do czekających je obciążeń i stawianych im wymagań. Nie tylko poprzez odpowiednie dawkowanie pracy czyli rozważny trening i dokładanie obciążeń adekwatnych do ich wieku, stopnia rozwoju zarówno psychicznego jak i fizycznego, lecz również poprzez właściwą opieką żywieniową. W końcu wreszcie – również poprzez umiejętne rozłożenie obowiązków związanych z rozrodem i sportem.

Żywienie pracującego reproduktora to jak zawsze zdroworozsądkowy umiar – pamiętajmy, aby dawki paszy treściwej były objętościowo niewielkie (ok. 1,5 kg na dawkę), aby nie doszło do przeładowania żołądka, ale często zadawane (3 do 4 razy dziennie). Ogier musi mieć też do dyspozycji bardzo dobrej jakości siano, ale w określonych dawkach, nie do woli. Należy zadbać o podaż bardzo dobrej jakości białka z pełnym składem aminokwasów egzogennych, ze szczególnym uwzględnieniem lizyny i metiony z cystyną. Choć dorosłe konie pobierają znaczną ilość białka z siana i trawy, to dla obciążonego zarówno obowiązkami rozpłodowymi jak i treningami sportowymi oraz startami w zawodach ogiera to zdecydowanie za mało. Pamiętajmy więc, aby również pasza treściwa była bogata w dobrej jakości białko (na przykład poprzez dodatek sieczki z lucerny czy nasion roślin strączkowych). Musimy również zadbać o dobrą suplementację, zarówno pod względem elementów mających wpływ na prawidłową pracę układu rozrodczego oraz jakość i żywotność nasienia jak i składników istotnie wpływających na wydolność organizmu, kondycję, na budowę masy mięśniowej oraz regenerację powysiłkową.

Pierwsza grupa elementów, związanych z rozrodem, to kwasy tłuszczowe, karnityna, cynk, mangan, selen z witaminą E oraz antyoksydanty (oprócz wymienionej już witaminy E, również witamina A i C). Składniki te, podane w dawkach pokarmowych w sezonie rozrodczym w pożądanych ilościach, wzmocnione odpowiednią relacją kwasów Omega-3/-6, mają szanse na to, by pozytywnie wpłynąć na jakość i żywotność nasienia. Natomiast składniki odpowiedzialne za „sportowe” wspomaganie organizmu to na pewno kompleks witaminy E z selenem, witamina C, żelazo i miedź – elementy wpływające na odbudowę tkanek, włókien mięśniowych, wpływające na prawidłową wydolność organizmu, pracę układu krążenia, na ogólną kondycję, witalność i żywotność. Oczywiście niezależnie od powyższego zadbać też musimy o pokrycie potrzeb energetycznych użytkowanego ogiera. Dla codziennej, regularnej pracy warto pomyśleć o paszach, które zawierają źródła wolno uwalnianej energii, aby zapewnić rezerwę energetyczną i aby ogier„nie spalał” się za szybko.

Żywienie ogierów powinno być podporządkowane zarówno intensywności pracy pod siodłem, treningom i startom w zawodach jak i częstotliwości krycia. W tych najbardziej intensywnych (sportowo i rozpłodowo) okresach, pożądana jest właściwa suplementacja i podaż najistotniejszych mikroelementów i witamin. Prawidłowo zbilansowana dawka pokarmowa ogiera i umiejętny podział jego całorocznej aktywności na „prokreację” i „sport”, a także okresy odpoczynku od obowiązków mają pozytywny wpływ na jego dobrą kondycję, zarówno fizyczną jak i psychiczną, odpowiednią regenerację organizmu oraz na produkcję wartościowego nasienia. Tym samym mogą zwiększyć skuteczność zaźrebienia klaczy.

Tekst: Anna Pięta

WSZYSTKIE PORADY ZNAJDZIESZ TU!

Equine NutriPlan

Więcej w Porady Żywieniowe

W ostatnim numerze

HiJ nr 80 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXII Nr 1 (80) Zima 2024

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

Artykuł sponsorowany

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę