Connect with us

Wystawy-sprzedaże ogierów zimnokrwistych w 2007 roku

Hodowla

Wystawy-sprzedaże ogierów zimnokrwistych w 2007 roku

Wiesław Niewiński, Wojciech Ganowicz, Andrzej Stasiowski, Dorota Müller

Okręgowy Związek Hodowców Koni w Rzeszowie zorganizował VII Wystawę-Aukcję 06.10.2007 r. w Zabajce. Do oceny przedstawiono 22 ogiery, które wcześniej zdały próbę dzielności. Dwa ogiery nie uzyskały wymaganych 77 punktów bonitacyjnych i nie zostały zakwalifikowane do hodowli.

Średnie wymiary to 157,9 cm wzrostu, 215,75 cm obwodu klatki piersiowej i 28,85 cm obwodu nadpęcia, średnia bonitacja to 78,95 punkta. Dziesięć najlepszych ogierów uzyskało średnią bonitację 80,3 punkta. Należy podkreślić świetne przygotowanie całej stawki ogierów do Wystawy. Były bardzo dobrze wyczyszczone, często z zaplecionymi grzywami i ogonami, dobrze zaprezentowane w stępie i kłusie na trójkącie.
Czempionem wystawy został ogier Borys ciemnokasztanowaty ur. 03.01.2005 r. o wymiarach 161-230-26, bonitacja 83 punkty po Grek od Bielawa po Botal. Hodowcą ogiera jest Tadeusz Frątczak z Przymiarek, woj. lubelskie, właścicielem i wystawcą jest Henryk Staroń z Brzyskiej Woli, woj. podkarpackie. Ogier Borys to koń mocnej budowy ciała, niezbyt kościsty z bardzo dobrym ruchem w kłusie, dobrymi kopytami, mocną, zwartą kłodą, w bardzo dobrym typie polskiego konia zimnokrwistego. Dobrze przygotowany do wystawy, zasłużył na pierwsze miejsce.
Cztery ogiery uzyskały po 81 punktów, w tym jeden z woj. podkarpackiego. Jest to ogier Orbis, którego hodowcą jest Andrzej Pelc z Czarnej, wystawiony przez Jana Rumaka z Widełki. Koń bardzo dobrze ruszający się, z nieco słabszymi kończynami. Pozostałe ogiery z bonitacją 81 pkt to Girlando hodowli Zygmunta Suchodolskiego (Warmińsko-Mazurskie) wystawiony przez Wojciecha Mistrzyka, Frodo wyhodowany przez Elżbietę Szyc (Podlaskie) wystawiony przez Andrzeja Pelca, oraz Zen hodowli Mariana Marszałka (Zachodniopomorskie) wystawiony przez Wiesława Koniecznego. Wszystkie te ogiery były w dobrym i bardzo dobrym typie, z bardzo dobrym ruchem w kłusie. Niewątpliwie przyczynią się do poprawy jakości koni zimnokrwistych w woj. podkarpackim.
Aż 15 z 20 zakwalifikowanych ogierów pochodziło z innych województw, co świadczy o tym, że hodowcy poszukują najlepszego materiału hodowlanego. Nie należy jednak zapominać o dobrych klaczach – bez nich nie będzie znaczącego postępu hodowlanego. Jedną z atrakcji Wystawy są rozgrywane od kilku lat konkursy powożenia. Są rozgrywane w dwóch etapach: z oceną stylu zaprzęgu i jazda z przeszkodami. Poziom zaprzęgów jest z roku na rok wyższy, jazda z przeszkodami wywołuje wiele emocji wśród licznie zgromadzonej publiczności. Jak zwykle wśród gości nie brakuje władz samorządowych, ich lista jest co roku dłuższa. Ośrodek Zabajka znakomicie spełnia swoją rolę podczas Wystawy: jest miejsce na rozprężalnię, stadion z trybuną, miejsce na stoiska ze sprzętem, restauracja. Przy organizacji Wystawy widać duże zaangażowanie prezesa, zarządu i kierownictwa Związku Hodowców Koni.
Hodowcy z województwa warmińsko-mazurskiego
przedstawili na aukcji w Stadzie Ogierów w Kętrzynie stawkę 31 ogierów, a więc znacznie liczniejszą niż w poprzednich latach. Ogiery wyrównane w typie, bardzo dobrze wstępnie zbonitowane przez Kierownika Marka Morawca. Po ocenie komisyjnej wszystkie otrzymały minimum kwalifikacyjne do wpisu do ksiąg. Z oceną 81-83 punkty, a więc bardzo dobrą było 12 ogierów, czyli 30% całości. Średnie wymiary stawki to: 160,5 – 216,7 – 27,6, bonitacja 79,8 punkta, a dziesiątka najlepszych 81,9 pkt.
Trzy najlepsze ogiery zostały ocenione na 83 pkt.
Jako czempiona komisja wskazała ogiera PORANEK maści kasztanowatej o wymiarach: 160 – 215 – 29 wyhodowanego przez Urszulę i Annę Pniewskie z Zabrowa. Ogier w bardzo dobrym typie, z ładną głową i szyją, harmonijny, wyróżniający się na tle pozostałych koni.
Drugie miejsce i tytuł wiceczempiona otrzymał również kasztanowaty TRAK. Wymiary tego konia to: 163 – 215 – 28. Koń poprawny w każdym elemencie, dobrze ruszający się, chociaż mniej urodziwy od czempiona. Ogiera wyhodował i zaprezentował na aukcji Kazimierz Biadań z miejscowości Kąp koło Giżycka.
Jako trzeci z bonitacją równą dwóm pierwszym został sklasyfikowany karogniady RUBIN hodowli SK Nowe Jankowice, prezentowany przez Feliksa Kołakowskiego. Jednakże ze względu na trudny charakter tego konia nie był wyprowadzony do nagradzania.
Jego miejsce zajął 82-punktowy jasnokasztanowaty BACHMAT Bogdana Tomaszewskiego z miejscowości Awajki. Właściciel tego ogiera otrzymał również nagrodę za najlepiej zdaną wstępną próbę dzielności.
Czwartym nagrodzonym ogierem został WANG znanego hodowcy Mieczysława Janczewskiego ze Stręgielka.
Warto podkreślić, że wszystkie nagrodzone konie, a tym samym najlepsze na aukcji, urodziły się i zostały wyhodowane przez te same osoby, które doskonale prowadząc proces, odchowu sprawiły, że ogiery prezentowały się na aukcji wyjątkowo dobrze.
Aukcję w Kętrzynie należy uznać za udaną, dobrze zorganizowaną i przeprowadzoną we właściwych warunkach stworzonych przez Stado Ogierów.

Jest to fragment artykułu, aby przeczytać pełny tekst zapraszamy do zakupu kwartalnika „Hodowca i Jeździec” Rok VI nr 2 (17) 2006.
Pismo dostępne jest w Okręgowych / Wojewódzkich Związkach Hodowców Koni, Biurze PZHK, za pośrednictwem prenumeraty oraz w wybranych sklepach jeździeckich.

Więcej w Hodowla

W ostatnim numerze

HiJ nr 80 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXII Nr 1 (80) Zima 2024

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

Artykuł sponsorowany

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę