Connect with us

Skokowe MPMK 2017 w nowej-starej sukni

Regulaminy

Skokowe MPMK 2017 w nowej-starej sukni

W roku ubiegłym wśród naszych hodowców wiele emocji wzbudziło oficjalne połączenie w jedną grupę koni z polskimi paszportami oraz tymi, które nazywamy zagranicznymi startującymi w MPMK. Do 2015 r. konie ze wszystkich ksiąg stadnych wspólnie rywalizowały w konkursach półfinałowych, aby już w finale wystartować oddzielnie i zostać sklasyfikowane w dwóch grupach – polskiej oraz zagranicznej.

W zeszłorocznym sezonie Zarząd PZHK podjął próbę połączenia w całość wszystkich koni biorących udział w MPMK, bez względu na kolor paszportu, skoro i tak razem wspólnie startują w konkursach kwalifikacyjnych oraz półfinałowych. Ostatecznie ruch ten, mimo pozytywnych opinii zawodników, nie znalazł uznania w oczach polskich hodowców. Dlatego w tym roku MPMK wracają do nowej – starej sukni – oddzielnych klasyfikacji dla koni polskiej hodowli (zielone paszporty) oraz koni zarejestrowanych w zagranicznych związkach hodowlanych.

Pierwszymi MPMK są najliczniej obsadzone mistrzostwa skokowe. Tradycyjnie na styl konia będą oceniane konie 4- i 5-letnie (przez wszystkie dni). Tegorocznymi sędziami będą: znany w  środowisku Huber Szaszkiewicz, który jest jednym z współtwórców tych zawodów oraz także znany szerokiej publiczności z działalności hodowlano-sportowej dyrektor Stada Ogierów Gniezno – Andrzej Matławski. W loży sędziowskiej zasiadać będzie także sędzia niemiecki – Peter Schmerling.  Ten były zawodnik (jeździł i startował w stajni Paula Schockemöhle oraz Franke Sloothaaka) od ponad 10 lat ocenia konie młode, czy to pod siodłem czy w skokach luzem. Jest sędzią podczas Bundeschampionatu i uznanym komentatorem. Sędziuje również próby dzielności ogierów, opracowuje metody oceny koni, a także organizuje głównie seminaria związane z młodymi końmi.  Na co dzień kieruje dużą stajnią w miejscowości Damme, gdzie w sezonie organizuje 18 zawodów, w tym międzynarodowe. Jak sam podpisał swój „koński” życiorys – „mam nadzieję, że te rekomendacje są wystarczające. Do zobaczenia w Polsce”. Jest ciekaw poziomu i jakości koni polskiej hodowli.

Ale MPMK w Drzonkowie to nie tylko rywalizacja koni 4-, 5-, 6- i 7-letnich. Podczas tych zawodów od kilu lat można oglądać zarówno konie bardzo młode, jak i te startujące w konkursach Grand Prix.

Czwarty już raz zostanie rozegrany Ogólnopolski Czempionat Porównawczy koni ras: małopolskiej, wielkopolskiej oraz polskiego konia szlachetnego półkrwi w skokach luzem. W tym roku będzie można oglądać zarówno konie 2, jak i 3 letnie według płci – klacze i ogiery. Aby spiąć logiczną klamrą wszystkie końskie kategorie wiekowe to konie najstarsze – ogiery będzie można oglądać w konkursach kwalifikacyjnych (2 x 140 cm) oraz Grand Prix Ogierów pod patronatem PZHK (1 x 145 cm). Bardzo ważną informacją jest fakt, że ogiery te nie muszą być uznane w polskich księgach. Do wygrania w tych konkursach jest niebagatelna kwota – 15.000 tysięcy złotych.

Ponadto Polski Związek Hodowców Koni oraz Lubuski Związek Jeździecki zapraszają hodowców, właścicieli oraz zawodników na uroczysty Wieczór Hodowców i Jeźdźców, który odbędzie się w dniu 11.08.2017 (piątek). Po raz pierwszy uroczystość tę zorganizowaliśmy w ubiegłym roku. Jej celem jest integracja hodowców, właścicieli, zawodników, ale także inspektorów OZHK/WZHK w jedną końską familię.

Warto wiedzieć, że MPMK oraz Ogólnopolski Czempionat Porównawczy koni ras: małopolskiej, wielkopolskiej oraz polskiego konia szlachetnego półkrwi w skokach luzem będą rozgrywane pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W tym miejscu zapraszamy do zapoznania się z propozycjami MPMK w skokach przez przeszkody 2017, a tymczasem DO ZOBACZENIA W PRZYJAZNYM KONIOM I LUDZIOM DRZONKOWIE! :)

Więcej w Regulaminy

W ostatnim numerze

HiJ nr 80 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXII Nr 1 (80) Zima 2024

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

Artykuł sponsorowany

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę