Connect with us

Poznań – tu rodziła się niepodległa

Pokazy

Reportaż

Poznań – tu rodziła się niepodległa

W roku stulecia odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości zaprosiliśmy odwiedzających poznańską Cavaliadę na pokaz Polskiego Związku Hodowców Koni, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Międzynarodowych Targów Poznańskich. Pokaz odbywał się pod znaczącym tytułem: „Tu rodziła się niepodległa”.

Rozpoczęliśmy przy dźwiękach orkiestry dętej, która zaprezentowała swoje umiejętności i talenty na żywo. Stowarzyszenie Orkiestra Dęta Chludowo pochodzi z małej miejscowości liczącej zaledwie około 1.300 mieszkańców. Orkiestra w październiku 2016 roku obchodziła jubileusz 70-lecia powstania, a wraz z nią najstarszy stażem w orkiestrze p. Stanisław Kornaś, który gra w niej nieprzerwanie od 60 lat!

Następnie mogliśmy oglądać oryginalny pojazd, którym 26 grudnia 1918 roku, dzień przed wybuchem Powstania Wielkopolskiego, wracający z wojny Ignacy Paderewski przejechał z dworca do Hotelu Bazar, gdzie wygłosił pamiętne przemówienie, na Cavaliadzie wygłoszone przez aktora Edmunda Dudzińskiego z Poznania. Ten legendarny pojazd jest własnością Stadniny Koni Racot.
Powożący: Łukasz Smoczyk, luzak: Witold Nowakowski, konie: Inkasino oraz Tango.

W paradzie, którą otwierał powóz Paderewskiego, poszli następni aktorzy tej inscenizacji.

Typowy wózek biskupiański z końca 19 wieku, z regionu Krobi zwanego Biskupizną. Biskupka wykorzystywana była na specjalne okazje, takie jak: wesela, rocznice, sumy, ale również pogrzeby. Uroczyste stroje nawiązują do barw szat biskupów poznańskich.
Powożący: Tomasz Jankowiak, luzak: Wiesław Ficek. Zabytkowy pojazd jest własnością Państwowej Stadniny Koni Pępowo, dowodzonej przez Prezesa Pawła Baraniaka, który posiada liczną kolekcję zabytkowych pojazdów konnych. Konie rasy wielkopolskiej hodowli Stadniny Pępowo – Barcelona i Boston.

Za nimi podążali:

  • Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego.
  • Araby ze Stadniny Koni Michałów pod pięknymi niewiastami w kontuszach.
  • Ogiery z Nowych Jankowic w sulkach pod lejcami uroczych i kruchych amazonek.
  • Podczas pokazów zobaczyliśmy także huculski kadryl zaprzęgowy zaprezentowany przez konie i pracowników Stadniny koni huculskich „Gładyszów”. Dziewczęta z grupy Andrzeja Woźniaka z Sierakowa dały wspaniały pokaz akrobatyczny na konikach polskich.
  • Tradycyjnie już pokaz zamykały najmniejsze konie i najmłodsi ludzie z serca Wielkopolski – dzieciaki z Klubu Jeździeckiego Podkowa Gruszczyn spod Poznania.

Cały pokaz w pięknym stylu zakończyła Orkiestra Dęta Chludowo.

Więcej o pokazach w zimowym numerze „Hodowcy i Jeźdźca”.

Więcej w Reportaż

W ostatnim numerze

HiJ nr 80 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXII Nr 1 (80) Zima 2024

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

Artykuł sponsorowany

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę