Connect with us

Polski koń szlachetny półkrwi

Hodowla

Polski koń szlachetny półkrwi

Ryszard Pikuła, Janusz Bobik

Narastające w Polsce zapotrzebowanie na konie wierzchowe o wysokich predyspozycjach sportowych, przydatnych do różnych dyscyplin jeździectwa, w okresie, kiedy hodowane konie półkrwi były w typie koni wszechstronnie użytkowym było podstawową przyczyna podjęcia się przez wybrane stadniny pracy hodowlanej nad wytworzeniem nowej rasy koni.

kl. Chwała sp

Początkowo koń szlachetny półkrwi powstał na bazie klaczy wielkopolskich i małopolskich, które były krzyżowane ogierami hanowerskimi. Szczególną rolę w kształtowaniu koni tej rasy odegrała SK Nowielice, w której w okresie powojennym hodowano konia zachodniopomorskiego tzw. „gryfa”. Był to typ konia masywnego, kalibrowego, posiadającego w swoim rodowodzie w dużej mierze krew hanowerską, a częściowo wschodniopruską. Po likwidacji tej hodowli w Nowielicach w 1962 roku cześć klaczy „gryfek” przeszła do SK Moszna, gdzie również stały się założycielkami działu hodowli koni sportowych. W 1971 roku ponownie została oficjalnie reaktywowana hodowla koni sportowych w SK Nowielice. W tym celu powrócono do pierwotnej koncepcji hodowlanej, czyli produkcji koni sportowych z wykorzystaniem klaczy w typie „gryfa” oraz wielkopolskich, pełnej krwi angielskiej i angloarabskich posiadających „sportowe rodowody”. Dla ujednolicenia pogłowia użyto ogierów hanowerskich i pełnej krwi angielskiej. Podobny cel, czyli produkcja koni sportowych z wykorzystaniem krzyżowań międzyrasowych, oprócz Nowielic i Moszny, został w połowie lat 70-tych postawiony również przed SK Iwno, Nowa Wioska i Kadyny, a w późniejszym okresie SK Posadowo, Racot, Prudnik, Ochaby, Walewice czy Kalników. W stadninach tych hodowla koni szlachetnych półkrwi była kontynuowana jako dział wiodący bądź uzupełniający. W pierwszym okresie tworzenia rasy najbardziej zasłużyły się ogiery hanowerskie, między innymi Feiertraum, Saturn, Dido, Genius.

Zaistniała sytuacja wymusiła konieczność stworzenia dla nowo powstałej rasy i hodowanych koni w typie współczesnego konia wierzchowego, odrębnej od dotychczasowych, księgi stadnej. Do powstałej w 1977 roku Księgi Stadnej koni szlachetnych półkrwi wpisano ogiery i klacze pochodzące z krzyżowania koni ras szlachetnych, które pod względem pochodzenia nie odpowiadały warunkom wpisu do prowadzonych rodzimych ksiąg koni półkrwi tj. małopolskiej, wielkopolskiej i śląskiej.

Jest to fragment artykułu, aby przeczytać pełny tekst zapraszamy do zakupu kwartalnika „Hodowca i Jeździec” Rok III nr 2 (7) 2005.
Pismo dostępne jest w Okręgowych / Wojewódzkich Związkach Hodowców Koni, Biurze PZHK, za pośrednictwem prenumeraty oraz w wybranych sklepach jeździeckich.

Więcej w Hodowla

W ostatnim numerze

HiJ nr 80 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXII Nr 1 (80) Zima 2024

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

Artykuł sponsorowany

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę