Connect with us

Kwalifikacja ogierów – sierpień 2003

Hodowla

Kwalifikacja ogierów – sierpień 2003

Kolejna letnia kwalifikacja ogierów ras wierzchowych do treningu 100 dniowego w Zakładach Treningowych za nami. W ZT Biały Bór i Bogusławice przed Komisją przedstawiono 64 ogiery (jeden został zakwalifikowany rok wcześniej i wycofany treningu ze względu na kontuzję) w tym 8 ogierów wyhodowanych za granicą. Ogiery jak co roku prezentowane były w pozycji stój oraz w ruchu w stępie i kłusie. Komisja odrzuciła 18 ogierów. Pierwszy raz miał przypadek odrzucenia ogiera pokrojowo spełniającego warunki stawiane ogierom na kwalifikacji, ale kompletnie nie przygotowanego do pokazywania w ręku. Po nawet krótkiej analizie rodowodów daje się zauważyć (już kolejny rok) duży rozrzut genetyczny wśród ogierów kwalifikowanych do ZT. Znów dominowały ogiery importowane i ogiery szlachetne półkrwi. Ogiery kwalifikowane są do treningu w ZT na podstawie ilości punktów bonitacyjnych wystawionych przez Komisję. Minimum jakie ogier musi uzyskać to 78 punktów.

Najwyższą bonitację, bo 82 punkty w ZT Biały Bór Komisja w składzie: Janusz Lawin (przewodniczący), Andrzej Goraus i Antoni Pacyński, przyznała karemu ogierowi ROTMISTRZ (Ramirado – Hyazinthe II / Carthago hol). Natura obdarzyła tego ogiera bardzo dobrym ruchem zarówno w stępie i kłusie. Rotmistrz ma bardzo ładną głowę, ale trochę za krótką szyję co nieco razi przy tak długiej partii grzbietu. Został on wyhodowany w Niemczech (Ute Lill – Bonnhoff) do Polski zakupił go Jerzy Cerba z Piły.

Gniady syn ogiera Czynel xx i klaczy Merta po Hipovit, ogier METEOR sp, uzyskał 80 punktów bonitacyjnych. Hodowcą jego jest Stadnina Koni Racot a właścicielem Jan Ludwiczak ze Śremu. Meteor jest ogierem bardzo urodziwym, o bardzo dobrej partii głowy, szyi i kłody. Niestety nie pokazał swych wszystkich możliwości ruchowych zarówno w stępie jak i kłusie, ale miejmy nadzieję, że odpowiedni trening pokaże to czym obdarzyła go natura.

MISTER SUPREME sp, wyhodowany w stajni swego właściciela – Krzysztofa Terela z Pisza, jest potomkiem championa testu 100-dniowego w Kwidzynie, ogiera Vittorio. Matka ogiera Mister’a, klacz Miss Supreme została wyhodowana w SK Golejewko, jest bliską kuzynką utalentowanej sportowo klaczy Madera i jest córką ogiera Chef Supreme xx (ojciec Oaksistki’2002 – klaczy Czarusia) oraz hanowerskiego ogiera Dakar. Mister Supreme jest bez wątpienia koniem urodziwym, ale brakuje mu jeszcze „wierzchowych” linii. Pokazał na kwalifikacji dobry stęp ale nieco mało obszerny kłus.

Cieszy obecność w grupie ogierów 80-punktowych ogiera rasy wielkopolskiej. A jest nim kary, nietuzinkowej urody ogier AWERS, syn równie pięknego ogiera Agar wlkp. Awers jest synem klaczy Agfa, która niesie w sobie krew koni zarówno urodziwych co i dzielnych – ogiera Cardiff xx i Poprad poprzez cudownego ogiera Aspirant wlkp. Awers poszczycić się może ładną głową, szyją, dobrą partią łopatki i zadu oraz górnej linii, czyli krótko mówiąc jest to ogier w dobrym gatunku. Hodowcą i właścicielem Awersa jest słynna z hodowli koni wielkopolskich, szczególnie tych w pochodzeniu trakeńsko-wschodniopruskim, Stadnina Koni Liski.

Importowany z Niemiec, wyhodowany przez Pana Gerharda Damm’a, ogier LANDOR (Lacatraz – Phantagiro / Pablo) został wystawiony przez właściciela Ireneusza Ćwika z Górek Zagaje. Jest to koń w starszym typie, mocnej kości, głęboki, obdarzony mocną partią łopatki, ale nieco słabszą partią zadu. W ruchu w stępie prezentował się szczególnie dobrze, ale jego kłus był zbyt mało obszerny i energiczny. Uzyskał on również 80 punktów bonitacyjnych.

W ZT Bogusławice aż 13 ogierów uzyskało bonitację 80 i więcej. Najwyższą może poszczycić się Saratow sp (Le Voltaire sp (KWPN) – Sangara sp / Genius han.), pochodzący z bardzo cennej rodziny angloarabskiej klaczy Sauge, hodowli i własności Stadniny Koni Moszna. Ten rosły kasztanowaty ogier jest półbratem słynnego, odnoszącego duże sukcesy w ujeżdżeniu, ogiera Sofix sp. Saratow otrzymał najwyższą notę za typ (15), bardzo wysoką ocenę za kopyta co należy do rzadkości w Polsce. Jest mało podobny typem do swego ojca i swą urodę zawdzięcza zapewne stronie żeńskiej. Kolejny 82-punktowy ogier KWAZAR sp (Carbano sp (hol.) – Kwarta wlkp / Tamaryn wlkp) został wyhodowany w SK Posadowo a stanowi własność Pawła Drobnika z Kalisza.

Wyhodowany i stanowiący własność Państwa Urszuli i Adama Zawiślok ogier KORAL (Nobody sp (KWPN) – Komedia wlkp / Dukat xo) zyskał również 82 punkty imponując dobrym typem, poprawną budową kończyn, bardo dobrym ruchem w stępie i dobrym w kłusie. Ogier ten jako rocznika był Championem regionalnej wystawy w Porębie.

Stadnina Koni Walewice przedstawiła ciekawą stawkę ogierów. Średnia bonitacja wyniosła 80 punktów. Niestety ogiery sporo straciły na wrażeniu z powodu nieco lekkiej kondycji jak na ogiery kwalifikowane do ZT. Najlepiej wypadł FLAMENCO (Milione xx – Frygia xo / Humor xo), który uzyskał 81 punktów. Prezentuje on typ Schagya, jest koniem o foremnej kłodzie, poprawnych kończynach i prawidłowym ruchu. Tyle samo punktów uzyskał importowany z Niemiec ACORINO (Acorado hol. – Fee Dora / Romino hol) stanowiący własność Jarosława Płatosa z Kozienic. Acorino to rosły, mocnej budowy ogier obdarzony obszernym ruchem w stępie i kłusie.

COLOMBO V (Welt Gang sp (han.) – Cyganka wlkp / Elpar xx) zaprezentował elastyczny, bardzo obszerny ruch w kłusie. Jego hodowcą i właścicielem jest Zbigniew Koperski z Ilina. Syn ogiera Landcapitol i klaczy Korina po Lord Liberty, ciemnogniady LIBERO A został wyhodowany w Niemczech a do Polski zakupił go Adam Kolanowski z Międzychodu. Libero uzyskał 81 punktów. Na kwalifikacji pokazał bardzo dobry ruch zarówno w stępie jak i kłusie.

Niestety nadal w Polsce nie docenia się powagi pokazywania ogierów w ruchu w ręku. Znaczna część ogierów traciła punkty za ruch przez niewłaściwe ich pokazanie, rzuca się w oczy, że nie są one w domu uczone chodzenia w ręku. Do myślenia powinien hodowcą dać fakt iż po raz pierwszy Komisja odrzuciła ogiera za nie przygotowanie go do kwalifikacji pod względem ruchu w ręku. Zauważyć można duży rozrzut genetyczny. Można było wyodrębnić tylko jedna stawkę (minimum 3 ogiery) pod jednym ogierze. Trzej synowie ogiera Nobody sp (KWPN) (Indoctro KWPN – Zinda keur pref / Lucky Boy xx) uzyskali średnią bonitację 80 punktów.

Katarzyna Wiszowaty
hodowca SK Prudnik

Więcej w Hodowla

W ostatnim numerze

HiJ nr 80 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXII Nr 1 (80) Zima 2024

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

Artykuł sponsorowany

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę