Connect with us

Kuce felińskie w zawodach ogólnopolskich w skokach przez przeszkody w latach 1996-2002

Sport i wyścigi

Kuce felińskie w zawodach ogólnopolskich w skokach przez przeszkody w latach 1996-2002

Elżbieta Wnuk, Ryszard Kolstrung

Kuce felińskie to populacja rasowa wyhodowana przez zespół pod kierunkiem profesora Ewalda Sasimowskiego w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym w Felinie – stąd pochodzi ich nazwa. Początkowo ich hodowla opierała się na kojarzeniu klaczy arabskich, koników polskich, koników biłgorajskich oraz kuców różnych ras z ogierami walijskimi, a otrzymane z tych kojarzeń potomstwo to pierwsze kuce felińskie. Później, ze względu na ciekawe maści – srokatą i tarantowatą, użyto do hodowli również ogiery huculskie, pochodne szetlanda oraz mniejsze ogiery małopolskie.

Od połowy lat 80. przez kilkanaście lat Akademia Rolnicza w Lublinie rozpowszechniała kuce felińskie wśród hodowców prywatnych poprzez system dzierżaw. Obecnie występują one na terenie całej Polski, najliczniej oczywiście w okolicach Lublina. Populacja liczy ok. 800 osobników.

Hodowlane (licencjonowane) kuce felińskie zostały wpisane do Rejestru Kuców i Koni Małych (PZHK 2002) w specjalnie dla nich utworzonym dziale III i zgłoszone do Polskiej Księgi Kuców.

Kuce felińskie to konie o dosyć szlachetnej i proporcjonalnej budowie, wykazujące wielką różnorodność maści. Pogłowie jest jeszcze niezbyt wyrównane w typie ze względu na krótki okres hodowli i znaczne zróżnicowanie pokrojowe ras wyjściowych. Preferowana wysokość w kłębie wynosi 125-134 cm, ale zdarzają się osobniki zarówno niższe – 115 cm, jak i wyższe – 140 cm.

Kuce te są bardzo wszechstronne użytkowo. W użytkowaniu wierzchowym sprawdzają się zarówno w rekreacji, hipoterapii, jak i w różnych dyscyplinach sportu jeździeckiego. Są one również doskonałymi końmi do zaprzęgu – do bryczki, lekkich sań, ale też jako konie robocze w gospodarstwach rolniczych i ogrodniczych, w razie potrzeby sprzęgane w zaprzęgi 3- lub 4-konne.

Ogier Gracjan kf-115 (Polaris xo - Gracjanka kf po Szarak wal) pod Martą Smolińską

Sport jeździecki staje się w ostatnich latach bardzo popularny również wśród najmłodszych miłośników koni, w związku z czym wzrasta także zapotrzebowanie na kuce (dla przykładu w latach 2001 i 2002 w zawodach brało udział około 260 kuców). Od początku istnienia zawodów dla kuców w Polsce kuce felińskie stanowią widoczną grupę, zarówno pod względem liczebności, jak i uzyskiwanych wyników.

W roku 1996 w pierwszych ogólnopolskich zawodach dla kuców i małych koni brało udział 41 koni reprezentujących 8 ras, część z tych koni nie miała określonej przynależności rasowej, wystąpiły tu 3 kuce felińskie (7,3%). W roku 2002 na zawodach można było oglądać aż 267 kuców i małych koni, reprezentujących 19 ras (również znaczna część koni nierasowych), kuców felińskich było 25, co stanowiło 9,4%.

Jest to fragment artykułu, aby przeczytać pełny tekst zapraszamy do zakupu kwartalnika „Hodowca i Jeździec” Rok IV nr 4 (11) 2006.
Pismo dostępne jest w Okręgowych / Wojewódzkich Związkach Hodowców Koni, Biurze PZHK, za pośrednictwem prenumeraty oraz w wybranych sklepach jeździeckich.

Więcej w Sport i wyścigi

W ostatnim numerze

HiJ nr 80 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXII Nr 1 (80) Zima 2024

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

Artykuł sponsorowany

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę