Connect with us

Konie sezonu 2006

Sport i wyścigi

Konie sezonu 2006

Paweł Gocłowski

Podczas 34 dni wyścigowych w Warszawie, w naprawdę wyjątkowym i to pod wieloma względami sezonie 2006, najbardziej brakowało… wielkich końskich indywidualności, których występy elektryzowałyby torową atmosferę, a sportowe pojedynki ekscytowały kibiców.

Gonitwy porównawcze pokazały, że konie starszych roczników górują nad trzylatkami i to od nich wypada zacząć prezentację głównych bohaterów służewieckich zmagań. Dla wielu numerem jeden będzie zapewne 4-letni wałach NIGHT EXPRESS (Jape − Nestera po Five Star Camp), hod. Adama Milewskiego, który zwyciężył w Nagrodzie Kozienic, a przede wszystkim rozstrzygnął na swoją korzyść Wielką Warszawską. W dodatku podczas jesiennej aukcji uzyskał najwyższą cenę (210 000 złotych) i już trenuje w Czechach. Swoich sympatyków zawiódł nieco broniący tronu trzy lata starszy SAN LUIS (Dixieland − Santa Monika po Who Knows), hod. SK Widzów, bo wprawdzie wygrana w klasycznym St. Leger i trzy drugie lokaty (Widzowa, Prezesa Rady Ministrów, Wielka Warszawska), to bilans wyśmienity, ale apetyty były przecież daleko większe. Dość niespodziewanie najpoważniejszy dystansowy (2600 m) sprawdzian w tej grupie wiekowej (Nagroda Prezesa Rady Ministrów) zdobyła 5-letnia NITISARA (Don Corleone − Nicoletta po Venecuela), hod. SK Golejewko, ale ten pojedynczy sukces nie wystarczy, by przyznać jej palmę pierwszeństwa. Niepokonaną w 4 występach w sezonie 2006 była rok młodsza kozienicka VEDEA (Jape − Vioda po Dakota), która zwyciężyła w Nagrodzie Golejewka, a ponadto gromiła rywalki w Cenie Arvy LR w Bratysławie i poradziła sobie z konkurencją w austriackim Ebreichsdorfie. Do miana liderki zabrakło jej jedynie spektakularnego triumfu w biegu kategorii A w Warszawie. Pewne miejsce w czołówce zapewnił sobie również rówieśnik i kolega stajenny (Damis) Vedei i Night Expressa – DE FACTO (Beaconsfield − Delonta po Juror), hod. SK Golejewko, który doskonale czuł się na piaskowej bieżni w Austrii (1 x I, 1 x II), a na Służewcu zameldował się pierwszy na mecie w pojedynku o laur Widzowa.

Wymienioną piątkę uszeregowałbym następująco: SAN LUIS, NIGHT EXPRESS, VEDEA, NITISARA, DE FACTO. Przy okazji, szczególną uwagę hodowców koni sportowych chciałbym zwrócić na dzielnego, solidnie wypróbowanego, w ładnych wyścigowych liniach i w pożądanym sportowym typie San Luisa. To ostatni klasowy syn znakomitego Dixielanda (Conor Pass – Dostojna po Dorpat) i mam nadzieję, że mimo trudnego charakteru, dostanie swoją szansę w hodowli.

Sensacyjny zwycięzca Nagrody Dziennika „Życie Warszawy” 5-letni wałach DRAMMEN (Special Power − Doromika po Omen), hod. SK Kozienice, poza tym jednorazowym sukcesem niczym specjalnym się nie wyróżnił, bardzo rzetelny sześcioletni SURINAM (Royal Court − Soja po Revlon Boy), hod. SK Jaroszówka, który zwycięstwo odniósł w czeskim Moście, pożyteczna, legitymująca się interesującym rodowodem 7-letnia MACADEMIA (Hondo Mondo − My Secret po Secreto), hod. SK Ammerland − w dorobku wygrana w Niemczech, czy dzielne, trzykrotnie pierwsze w grupach: szybki pięciolatek SKRAJ (Don Corleone − Stobrawa po Pawiment), hod. SK Iwno, oraz wyścigowy weteran, dziewięcioletni wałach DON MIGUEL (Deploy − Don’t Wary po Lomond) hod. G. i Mrs Middlebrook, to zaplecze czołówki i bezwzględnie zasługują choćby na wzmiankę.

W zmaganiach flyerów (gonitwy do 1600 m) o prymat walczyły tak naprawdę tylko trzy konie. Najlepszym był 5-letni wałach GREEN MAESTRO (Who Knows − Green Fee po Windwurf) hod. Magdaleny Rutkowskiej, pierwszy w pojedynkach o szarfy Jaroszówki i Syreny, a także w handikapie (1600 m) w Szwecji. Jego rówieśnicy i koledzy stajenni (Damis): CONTI POWER (Special Power − Ciekawska po Dakota), hod. Adama Milewskiego − zdobywca Nagrody Criterium, pierwszy w milerskim handikapie w Szwecji, drugi w Rzecznej i Syreny, trzeci w Mosznej oraz niżej oceniany NOWY CORLEONE (Don Corleone − Nowa Zelandia po Dakota), hod. Magdaleny Rutkowskiej, który zanotował trafienie w Nagrodzie Deer Leapa, to solidne konie, więc podium w omawianej specjalności z pewnością im się należy.

Rezultat gonitw porównawczych wskazuje na zdecydowaną przewagę koni starszych, które wygrały 8 pojedynków (w tym jeden walkowerem − Jaroszówki), podczas gdy trzylatki punktowały tylko 4 razy. W biegach kategorii A, czyli tych o największej randze selekcyjnej, wynik brzmi 5 do 2 dla starej gwardii.

Jest to fragment artykułu, aby przeczytać pełny tekst zapraszamy do zakupu kwartalnika „Hodowca i Jeździec” Rok IV nr 4 (11) 2006.
Pismo dostępne jest w Okręgowych / Wojewódzkich Związkach Hodowców Koni, Biurze PZHK, za pośrednictwem prenumeraty oraz w wybranych sklepach jeździeckich.

Więcej w Sport i wyścigi

W ostatnim numerze

HiJ nr 80 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXII Nr 1 (80) Zima 2024

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

Artykuł sponsorowany

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę