Connect with us

Konie polskich krain w Poznaniu

Sport i wyścigi

Konie polskich krain w Poznaniu

Polski Związek Hodowców Koni i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa mieli ogromną przyjemność, jak co roku zaprosić cavaliadową publiczność w Poznaniu na pokaz! Po raz kolejny najważniejszymi bohaterami magicznej opowieści były konie. Konie polskich krain.

Przed publicznością wystąpili:

  • Łukasz Pupczyk, Piotr Tełyczka, Jakub Stec i Julia Marmuźniak oraz konie ze Stadniny Koni Huculskich „Gładyszów”, która od 2013 roku jest częścią Kombinatu Rolnego Kietrz Sp. z o.o., która prowadzi hodowlę zachowawczą koni huculskich. Hodowla prowadzona jest w oparciu o 7 linii męskich i 13 rodzin żeńskich i jest największą na świecie. Utrzymuje stado liczące ok. 300 koni, w tym 70 klaczy matek. Dorobek stadniny to kilkaset medali, wyróżnień, tytuły czempionów i wiceczempionów krajowych, regionalnych i międzynarodowych zawodów i wystaw hodowlanych.
  • Grupa Andrzeja Woźniaka, która działa już od lat 90 XX wieku! Wtedy to dzieciaki i młodzież dla urozmaicenia jazdy konnej zaczęły ćwiczyć figury akrobatyczne i woltyżerskie. I już wkrótce była gotowa do występów w pokazach. Na początku w Sierakowie podczas zawodów, pokazów i wystaw, a potem była zapraszana na imprezy jeździeckie poza Sierakowem. Obecnie jest ozdobą wielu pokazów w całym kraju.
  • Araby z Janowa Podlaskiego, które na pokaz w Poznaniu przyjechały prosto z Paryża.
  • Polskie Konie Zimnokrwiste ze stadniny Nowe Jankowice zaprzęgnięte do sulek. Powożące: Patrycja Dudo, Patrycja Barna, Edyta Brzózka, Aleksandra Anczewka, Wiktoria Dzięgielewska oraz Aneta Rożyńska zaprezentowały potężne „grubasy” w kadrylu.
  • Trzymający w napięciu pokaz kaskaderski na koniach w pełnym cwale zaprezentowali publiczności jeźdźcy z grupy Pawła Apolinarskiego.
  • W tym roku nasz pokaz wzbogacili także hodowcy, członkowie naszego związku. Roman Szultka, z luzakiem, córką Agnieszką, oboje w tradycyjnych regionalnych strojach reprezentowali Kaszuby (czyt. Kaszebe). Prezentowany w bryczce ogier Alve to jeden z 4 ogierów kryjących w Stajni w Dolinie Brdy z Sąpolna. Fundamentem stada liczącego 80 koni jest 40 klaczy rasy Polski Koń Zimnokrwisty i Arden. Największym sukcesem p. Romana jest Jugala – czempionka 2 letnich klaczy ardeńskich na Międzynarodowej Wystawie Koni Ardeńskich w Donchery we Francji.
  • Siwy, hodowli i własności Agnieszki Sućko, to reprezentant rasy polski koń zimnokrwisty. Konie zaprzężone były do bryczki typu spider firmy Aron. Powoził Paweł Zużewicz. A publiczność mogła podziwiać przepiękne stroje krakowskie.
  • W niemal stuletnim zaprzęgu typu lancer wagen firmy Majer Bremen zaprezentował się koń Bulidel, polski koń zimnokrwisty hodowli Stadniny Koni Nowe Jankowice własności Wojciecha Rylewskiego. Prezentujący mieli na sobie strój łowicki.
  • Pokaz już tradycyjnie zakończyły najmniejsze konie i najmłodsi ludzie! Klub Jeździecki Podkowa Gruszczyn spod Poznania, Grupa artystyczna Pony Games, w która zaangażowane są zarówno dzieci, jak i rodzice. Dzieci od 3,5 do 13 lat na kucykach nie tylko uczą się jeździć konno, ale również wciągają w fantastyczną zabawę rodziców. Dzieciaki są dzięki temu pewne siebie, kreatywne i potrafią pracować w zespołach.

Pokaz główny w sobotę zakończyła parada wszystkich uczestników – i proszę uwierzyć – to robiło wrażenie – i na nas, i na poznańskiej publiczności, która dała temu wyraz długimi owacjami!

Więcej w Sport i wyścigi

W ostatnim numerze

HiJ nr 80 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXII Nr 1 (80) Zima 2024

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

Artykuł sponsorowany

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę