Connect with us

Koń na kopytach stoi…

Zdrowie i weterynaria

Koń na kopytach stoi…

Największym problemem z jakim borykają się hodowcy to jakość kopyt. Wydawałoby się, że koń jak marzenie jego budowa, rodowód fantastyczne a okazuje się, że nie chce skakać ma trudności z poruszaniem się… wszystkiemu winne wadliwe kopyta ich kształt i konstytucja. Jakie są tego przyczyny? Najczęściej są wynikiem wadliwej postawy kończyn a co za tym idzie kompensacji ich wad przez takie ukształtowanie kopyta aby zwierze mogło się poruszać i w miarę normalnie funkcjonować. Często również przyczyną są przebyte choroby, zła pielęgnacja lub nieodpowiedni rodzaj użytkowania.

Jedną z najczęściej spotykanych wad są kopyta skośne tzn. takie którego jedna ściana boczna jest zbyt stroma a po przeciwnej zbyt pochyła. Jest to spowodowane najczęściej wadliwą postawą kończyny lub też złą jakością rogu kopytowego jego łamliwością lub gniciem od strony strzałki. Taki stan rzeczy wynika przeważnie z niedbałości hodowcy o stan kopyt już we wczesnym okresie życia konia nie rozczyszczaniem (lub też brakiem ilości ruchu po odpowiednim podłożu).

Wadą, która jest przyczyną wielu schorzeń ścięgien u koni sportowych jest kopyto ścieśnione o prawie zanikającej strzałce, mocno wydłużone w kształcie łyżwy uniemożliwiające prawidłowe rozłożenie ciężaru ciała. Róg takiego kopyta jest kruchy, łamliwy i suchy.

Często słyszymy określenie płaskie kopyto – jest to kopyto, którego ścianki są bardzo skośne a podeszwa mało wysklepiona. Konie o takich kopytach jeżeli chodzą nie okute ulegają częstemu „podbijaniu”.

Są to tylko nieliczne z wad jakie spotykamy u koni spowodowane ich złym „prowadzeniem” od źrebaka Jak postępować aby tego uniknąć? Najprostszą odpowiedzią jest­ Dbać o kopyta… Dbać i to już od momentu kiedy źrebię stanie na nogi i pierwszy raz wychodzi na spacer z matka. Bardzo ważny jest rodzaj podłoża w stajni i dbałość o ściółkę zważając aby była sucha i przewiewna. Luksusem zapewniającym prawidłową strukturę kopyta jest ściółka. z kory dębowej zawierającej wiele substancji potrzebnych do konserwacji tkanki kopyta.

Podłoże padoku na którym przebywa źrebię nie powinno być wilgotne zbyt miękkie i w miarę o jednolitej strukturze bez kamieni i nierówności.

Bardzo ważną rzeczą jest również rozczyszczanie kopyt, tak aby dać kopytu „oddychać”, niepotrzebnie nie wycinając strzałki a zbierając tylko przednią część pazura (oczywiście jeżeli postawa kończyn jest prawidłowa) starając się doprowadzić do równomiernego rozłożenia ciężaru na kopycie. Często zdarza się iż podkuwacze nadmiernie ingerują w wielkość strzałki przesadnie ją wycinając a przecież strzałka jest jak pompa ssąco­tłocząca umożliwiająca prawidłowy dopływ krwi do kopyta.

Jest wiele teorii na temat od kiedy zacząć rozczyszczanie źrebiąt. Najczęściej pierwszy raz podkuwacz wykonuje zabieg w czwartym miesiącu kiedy kopytko źrebięcia jest już w miarę ukształtowane a czynność tę należy powtarzać co około 6-8 tygodni.

Ponieważ koń jest z natury zwierzęciem bardzo płochliwym należy przyzwyczaić go do podnoszenia nóg – jest to zadanie dla hodowcy – dochodzi się do tego poprzez codzienne i systematyczne. ćwiczenia Stres wywołany pierwszymi zabiegami podkuwacza jest bardzo duży a koń „galopujący po plecach kowala”, nie jest uczuciem miłym dla wykonującego zabieg. Rozczyszczanie nieoswojonego źrebaka trwa długo i pozostawia przykre wrażenia… Źrebięta nauczone od wczesnych dni podawania nóg przeważnie nie stwarzają problemów w późniejszym okresie i kucie lub korekta mogą odbywać się bez konieczności używania „środków przymusu”.

Zdarza się jednak, że występują wady postawy, których samym rozczyszczaniem nie usuniemy – konieczna jest wtedy ortopedyczna korekta często połączona z okuciem źrebięcia specjalną podkową lub też (co jest coraz bardziej popularne) użycie podkowy klejonej z tworzywa sztucznego, o kształcie ortopedycznym zależnym od funkcji jaką maja spełniać.

Aby uniknąć konieczności ingerencji ortopedy warto zadbać o stan kopyta naszego wychowanka już od najwcześniejszych dni jego życia pamiętając, że koń na kopytach stoi…

Jacek Kowerski
podkuwacz

Więcej w Zdrowie i weterynaria

W ostatnim numerze

HiJ nr 80 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXII Nr 1 (80) Zima 2024

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

Artykuł sponsorowany

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę