Connect with us

Co przyniesie nam sezon 2010?

Sport i wyścigi

Co przyniesie nam sezon 2010?

Tomasz Mossakowski

Początek roku 2010 okazał się trudny dla jeździectwa. Zaczęło się od znacznego zmniejszenia dotacji Ministerstwa Sportu – blisko 20 proc. Obfite opady śniegu i silny mróz spowodowały, że mimo znacznych wysiłków organizatorów wiele zawodów trzeba było odwołać. Wpływ na frekwencję może też mieć opóźniony efekt zeszłorocznego kryzysu gospodarczego. Jednak sezon się zaczął i spróbujemy, by dobrze się potoczył.

Głównym zadaniem każdego związku sportowego jest organizacja sportu wyczynowego na możliwie najwyższym poziomie. Polski Związek Jeździecki stawia sobie za cel stworzenie systemu, który pozwoliłby na wyselekcjonowanie i szkolenie najlepszych zawodników. Proponujemy stworzenie szerokiej bazy – podstawy piramidy i wdrożenie jednolitego systemu szkolenia opartego na odznakach jeździeckich i licencjach dla instruktorów i trenerów. System ten zakłada konieczność zdobycia pewnej podstawowej wiedzy stanowiącej przepustkę do sportu wyczynowego (brązowa odznaka), a następnie konieczność doszkalania zawodników, instruktorów, trenerów i innych osób tworzących system (sędziowie, gospodarze toru, delegaci techniczni itp.) i wymóg odnawiania licencji na kursach szkoleniowych.

Dla wyselekcjonowanych grup zawodników powołanych do Kadry Narodowej PZJ zatrudnił grupę trenerów – chyba najliczniejszą w swojej historii.

Plany na przyszłość

W 2010 roku największą taką imprezą będą Mistrzostwa Świata w Kentucky rozgrywane od 25 września do 10 października we wszystkich dyscyplinach jeździeckich. Z uwagi na olbrzymie koszty transportu podchodzimy do tej imprezy z dużą ostrożnością. Wiemy, że w mistrzostwach chciałby wystartować Piotr Mazurek w powożeniu zaprzęgami czterokonnymi – ma już kwalifikacje i rozpoczął intensywne poszukiwania sponsorów do sfinansowania tej ambitnej wyprawy. Co do startu w pozostałych dyscyplinach, to wszystko zależy od uzyskania kwalifikacji i aktualnej formy koni i zawodników. Decyzje o ewentualnym starcie będą podejmowane na podstawie wspomnianych kryteriów.
Drugą imprezą o randze globalnej będą Mistrzostwa Świata w powożeniu zaprzęgami jednokonnymi, które odbędą się na przełomie lipca i sierpnia w Pratoni del Vivaro (Włochy). Tutaj mamy ciekawą grupę zawodników, spośród których spróbujemy wybrać reprezentację. Na dziś w grupie tej są Bartek Kwiatek, jego siostra Weronika, Sebastian Bogacz, Adrian Kostrzewa i Maciej Forecki.
W najpopularniejszej dyscyplinie, czyli skokach, mamy prawdziwe wyzwanie – start w tzw. superlidze/toplidze Pucharu Narodów FEI (więcej o superlidze w tekście Łukasza Jankowskiego na stronie 66 – przyp. red.). Dla większości zawodników w 2010 roku najważniejszą imprezą będzie jednak start w mistrzostwach Europy oraz w zawodach, w których będzie można zbierać punkty do kwalifikacji i tzw. zagrania na igrzyska olimpijskie w Londynie w 2012 roku.

W ujeżdżeniu mamy dwie pary na naprawdę dobrym poziomie – Katarzynę Milczarek z Ekwadorem i Michała Rapcewicza z Randonem. Ponieważ nie mamy trenera kadry seniorów, zawodnicy sami zaplanowali sezon i start docelowy. Michał jako docelowy w 2010 roku zaplanował start na MŚ w Lexington (USA). Katarzyna ma obecnie doskonałego konia i dzięki swojej ciężkiej pracy doprowadziła go do światowego poziomu. Nie znam niestety jej planów na bieżący rok. Grupą juniorów i młodych jeśdśców opiekuje się Anna Piasecka. Mistrzostwa Europy dla nich odbędą się w Kronbergu (GER) 20-25 lipca. W składzie kadry młodzieżowej mamy same dziewczyny – Marię Cholewicką, Ewę Iwaszkiewicz, Joannę Miłosz, Aleksandrę Piątkowską i Wiktorię Siergiej. W grupie juniorów mamy dwójkę zawodników w kadrze A – Mateusza Cichonia i Ewę Hemkało oraz szóstkę, która będzie pretendować do pozostałych miejsc w ekipie. Są to Anna Brodowska, Anna Jędrzejczyk, Aleksandra Kozubska, Karolina Poręba, Aleksandra Wójcik i Maciej Skwarek.

W skokach oprócz wspomnianego wyżej startu w superlidze pozostałe grupy wiekowe przygotowują się do startu w ME. I tak pod opieką Bartosza Szymborskiego zawodnicy na kucach przygotowują się do ME w Bishop Burton (GBR), 27 lipca – 1 sierpnia, a dzieci w wieku 12-14 lat na dużych koniach do ME w Jardy (FRA), 13-18 lipca. Z kolei juniorzy i młodzi jeźdźcy pod opieką Rudolfa Mrugały przygotowują się do swoich ME, które odbędą się również w tym samym czasie w Jardy.
Na razie trudno mówić o konkretnych nazwiskach – zawodnicy zostaną wyłonieni po startach kontrolnych, choć zapewne będą się rekrutować z członków kadry narodowej. łącznie w kadrze 
mamy aż 57 osób, więc trudno je tutaj wszystkie wymienić. Zainteresowanych odsyłam na stronę www.pzj.pl.
Na przykładzie dyscypliny skoków chciałbym pokazać, jak wygląda szczegółowy plan przygotowań do mistrzostw Europy:

We Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego grupę seniorów w bieżącym roku koordynuje przewodniczący komisji Marcin Konarski, który ułożył plan startów dla naszych najlepszych koni. Zadanie dla najlepszego obecnie naszego zawodnika Pawła Spisaka to start w MŚ w Kentucky i finale Pucharu Świata na koniach Wag i Weriusz. Pozostali mają przygotować konie i zdobyć kwalifikacje na ME w Luhmühlen w 2011 roku z perspektywą zgrania się ekipą na igrzyska w Londynie. Zawodnicy, na których obecnie najbardziej liczymy, to Łukasz Kaśmierczak z końmi Ostler i Izalco, Paweł Warszawski z Fazerem, Marcin Michałek z Magnolią i Julia Kornaszewska z Efezem. Pozostali w tym czasie mają za zadanie doprowadzić swoje konie do poziomu trzech gwiazdek.
Mamy obiecującą grupę młodzieży w WKKW, dość liczną jak na ostatnie czasy, i na pewno wystawimy ekipy na ME. Mistrzostwa Europy młodych jeźdźców odbędą się od 30 lipca do 1 sierpnia w Pardubicach. Z dziewięcioosobowej grupy powołanej do kadry narodowej najbardziej liczymy na Jerzego Lipkowskiego, Jana Żmójdzina, Kajetana Wałeckiego i Joannę Pawlak. Natomiast ME juniorów odbędą się w Bad Segeberg  (Niemcy) 19-22 sierpnia i tu najbardziej liczymy na członków kadry A, tj. Michała Knapa, Patryka Michalskiego, Jana Mossakowskiego, Jana Piaseckiego, Ksawerego Śnieguckiego i Tomasza Wolskiego. Obie grupy wiekowe są pod opieką trenerską Artura Społowicza.

O powożeniu już pisałem w kontekście MŚ. Zawodnicy powożący zaprzęgami parokonnymi mają swoje mistrzostwa w przyszłym roku i rok obecny jest etapem przygotowań. W kadrze mamy tu niezawodnego Jacka Kozłowskiego, Waldemara Kaczmarka, Sebastiana Bogacza i Adriana Kostrzewę. Naszą wspólną troską jest stworzenie warunków do zwiększenia liczby startujących w dyscyplinie powożenia.

W dyscyplinie woltyżerki mamy niestety kryzys i komisja pod wodzą pani Elżbiety Dolińskiej musi wykonać sporo pracy organicznej, aby dyscyplinę odbudować. Tutaj jako cel określono rozegranie serii zawodów krajowych.

Dyscyplina rajdów długodystansowych. Najważniejsza impreza w tym roku to mistrzostwa Europy w Kreuth (GER) w dniach 2-8 sierpnia. W kadrze mamy sześciu zawodników: seniorów – Olgę Ciesielską, Beatę Dzikowską oraz Kamilę i Marcina Tobiaszów, a w grupie młodzieżowców Maję Kijewską i Marcina Kosickiego.

Reining – po pewnych zawirowaniach związanych z zarejestrowaniem przez Ministerstwo Sportu i Turystyki nowego związku sportowego związanego z jazdą w stylu western wrócił on jednak pod skrzydła PZJ. Powstała nowa komisja pod przewodnictwem Joanny Zwierzchowskiej, która ma sporo pracy, aby zorganizować reining wg zasad obowiązujących w innych dyscyplinach. Mamy dwóch wyróżniających się zawodników – Aleksandra Jarmułę i Bogdana Czarnika. Jako start docelowy komisja założyła MŚ w Lexington aż dla pięciu zawodników, co przy aktualnej dotacji wydaje się jednak nierealne.
Pod opieką PZJ, podobnie jak to ma miejsce w międzynarodowej federacji FEI, jest jeszcze parajeździectwo, gdzie prowadzone jest współzawodnictwo na poziomie międzynarodowym w dyscyplinach ujeżdżenia i powożenia. Komisją kieruje Jagoda Maciaszek – trudno mi dziś coś powiedzieć na temat planów startowych. Wiem, że Międzynarodowe Tragi Poznańskie przed tradycyjnymi zawodami międzynarodowymi w skokach rozgrywanymi w grudniu planują zorganizowanie zawodów dla jeśdśców niepełnosprawnych w ujeżdżeniu.

Jako wiceprezes ds. sportowych PZJ życzę wszystkim naszym zawodnikom i wszystkim właścicielom koni jak największych sukcesów w 2010 roku.

Więcej w Sport i wyścigi

W ostatnim numerze

HiJ nr 80 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXII Nr 1 (80) Zima 2024

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

Artykuł sponsorowany

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę