Connect with us

CAVALIADowa konstelacja gwiazd

Cavaliada

Od Redakcji

CAVALIADowa konstelacja gwiazd

W nowym sezonie CAVALIADA poszerza swój zasięg o czwartą lokalizację – Kraków, natomiast tegoroczna CAVALIADA w Poznaniu dołączyła do elitarnego grona jeździeckich imprez w randze czterech gwiazdek. Obsada CAVALIADY już od kilku lat jest iście gwiazdorska, teraz będzie jeszcze lepsza.

Najważniejszy konkurs – PKO Grand Prix

Podwyższenie rangi to nie tylko wyższa pula nagród (ponad 800 000 PLN), ale przede wszystkim możliwość zdobycia przez zawodników większej liczby punktów do światowego rankingu. W niedzielę najważniejszy konkurs Cavaliady, Grand Prix Poznania o nagrodę Prezesa PKO Banku Polskiego, pod patronatem Prezydenta Miasta Poznania, ma bardzo wysoki poziom, a jego wyniki liczyć się będą do trzech prestiżowych rankingów.

Podczas GP zawodnicy pokonywać będą parkur z przeszkodami na wysokości 150 – 160 cm. Ma on pulę nagród 362 000 PLN i dzięki temu zaliczany będzie w światowym rankingu do tzw. Grupy B, gdzie zwycięzca otrzymuje aż 100 punktów. To powoduje, że w takim konkursie chcą startować zawodnicy ze światowej czołówki, bo tylko takie zdobycze gwarantują im kolejne awanse w zestawieniu FEI. W gronie tych światowych gwiazd kibice z pewnością dopingować będą Polaków, a w szczególności mistrza Polski Jarosława Skrzyczyńskiego (61. miejsce w rankingu FEI). Z kolei o awans do Top 100 walczyć też będą Wojciech Wojcianiec (obecnie 138.) i Krzysztof Ludwiczak (172.). Wśród wielu jeźdźców światowego formatu i najlepszych Polaków trudno jednak typować faworytów. Przypomnijmy, że rok temu w równie doborowej obsadzie triumfował 20-latek – Polak Andrzej Opłatek.

Konkurs ten będzie też przedostatnim w tym sezonie etapem Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata (tu punktowani są tylko zawodnicy naszego regionu). W niedzielę poznamy układ tabeli przed finałem Ligi, który w marcu odbędzie się podczas Cavaliady Warszawa. Ten z kolei wyłoni trzech zawodników, którzy w kwietniu wystartują w Finale Pucharu Świata w Goeteborgu. W tej chwili duże szanse na końcowy sukces w LEC ma aż trzech Polaków: Maksymilian Wechta, Wojciech Wojcianiec i Jarosław Skrzyczyński.

Trzeci, nie mniej ważny ranking, do którego zaliczane będzie poznańskie Grand Prix – to Cavaliada Tour. Tytułu zwycięzcy bronił będzie Jarosław Skrzyczyński.

W ramach CT i LR rozegrany też zostanie konkurs dużej rundy w piątek (150 cm). Bardzo atrakcyjna będzie też dla startujących w niej par średnia runda (140 – 145 cm).
W sobotę zakończy się ona dwoma konkursami Longines Rankings – klasycznym z rozgrywką i ulubionym przez publiczność Speed&Music.
W ramach CSI4*-W rozgrywane będą też konkursy małej rundy (135 cm). Dla mniej zawansowanych zawodników organizator przewidział zawody CSI1* z konkursami od 120 do 135 cm. One odbywać się będą na arenie B. Tam też rywalizować będą młode konie.

Gwiazdy CAVALIADY

Marin Fuchs, Szwajcar, ma 26 lat. We wrześniu podczas WEG w Tryon zdobył indywidualne wicemistrzostwo świata. To, że mimo młodego wieku należy już do ścisłej światowej czołówki, potwierdził na IO w Rio (6 indywidualnie) i podczas dwóch ostatnich Mistrzostw Europy (2015 i 2017), gdzie przyczyniał się do zdobycia przez ekipę Szwajcarii brązowych medali. Ma w swojej kolekcji 9 medali mistrzostw Europy w kategoriach młodzieżowych. Pochodzi z jeździeckiej rodziny. Jego tata i trener Thomas startował na IO w Barcelonie, mama Renata była mistrzem Szwajcarii, a stryj Marcus to pięciokrotny olimpijczyk i zdobywca Pucharu Świata. Martin na co dzień trenuje w rodzinnej stajni Fuchssportpferde w Zurichu. Jego największe tegoroczne osiągniecia, poza srebrem na WEG, to wygranie głównych konkursów na CSI5* w Bazylei i Lyonie.

Rolf-Göran Bengtsson ze Szwecji to dwukrotny wicemistrz olimpijski (w 2004 drużynowo i w 2008 indywidulanie). Nic więc dziwnego, że w 2012 roku został poproszony przez Szwedzki Komitet Olimpijski o poniesienie szwedzkiej flagi podczas ceremonii otwarcia IO w Londynie. W 2011 roku sięgnął po tytuł mistrza Europy, a w roku 2016 wygrał cykl Longines Global Champions Tour. W tym roku triumfował w Grand Prix na CSIO3* Uggerhalne w Danii. Z żoną Evi Bengtsson prowadzi własną stajnię w Niemczech.

Philipp Weishaupt to niemiecki zawodnik, który już 16 sezonów trenuje w stajni Ludgera Beerbauma. W 2009 roku został mistrzem Niemiec. Wielokrotnie reprezentował swój kraj w konkursach o Puchar Narodów (wygrane m.in. w Hickstead i Rotterdamie). Ma w swoim dorobku wygrane w dwóch najtrudniejszych i najwyżej dotowanych konkursach Grand Prix na świecie (oba w ramach cyklu Rolex Grand Slam): w Akwizgranie (2016) i w Spruce Meadows (2017). W tym roku wyrywał konkursy Grand Prix na pięciogwiazdkowych zawodach w Samorinie i Helsinkach.

Marco Kutscher – indywidulany mistrz Europy roku 2005, sięgał też dwa razy z ekipą Niemiec po złoto drużynowe ME (2015 i 2011). Na Igrzyskach olimpijskich w Atenach sięgnął po dwa brązowe medale (indywidualny i drużynowy). Przez większą część swojej kariery był jeźdźcem stajni Ludgera Beerbaum’a. Od 2014 roku wraz z partnerką Evą-Marią Bitter trenuje we własnym ośrodku jeździeckim w Bad Essen. Do tegorocznej Cavaliady w Poznaniu zgłosił m.in. swojego konia numer jeden Van Gogha, na którym wygrywał pięciogwiazdkowe Grand Prix w Valkenswaard i Los Angeles.

Jur Vrieling – Holender doskonale znany już publiczności Cavaliady. Drużynowy mistrz Świata (2014) i Europy (2015), srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Jest właścicielem Stal Vrieling w Holwierde w Holandii, którą prowadzi wraz ze swoją partnerką Suzanne Tepper. Współpracuje też z jedną z najlepszych hodowli koni na świecie – stadniną VDL. W tym sezonie z drużyną Holandii wygrał Puchar Narodów na CSIO5* w Falsterbo.

Danielle Goldstein – urodziła się i trenuje w Stanach Zjednoczonych, ale od 2010 roku reprezentuje Izrael. „Jeżdżę w barwach Izraela, bo to daje mi szansę lepszej sportowej kariery. Ale naprawdę kocham Izrael i wiążę z nim przyszłość” – napisała na swoim FB w 2017 roku. W zeszłym roku zajęła 9 miejsce na Mistrzostwach Europy, w tym sezonie był 20 na Mistrzostwach Świata. W lutym wygrała Grand Prix CSI5* Wellington. Prowadzi własny ośrodek jeździecki Starwyn Farms na Florydzie.

Jarosław Skrzyczyński, reprezentant klubu Agro-Handel Śrem. Prowadzi własny ośrodek treningu koni w Krzepielowie. Od sześciu lat nieprzerwanie lider rankingu Polskiego Związku Jeździeckiego. W tym roku po raz trzeci w swojej karierze sięgnął po tytuł mistrza Polski. Podczas zeszłorocznej Cavaliady w Poznaniu świętowaliśmy jego awans do pierwszej setki światowego rankingu. Teraz jest w tym rankingu 61 i ma olbrzymią szansę wejść do Top 50. W tym roku wygrał już 16 konkursów zaliczanych do rankingu FEI, w tym Grand Prix CSI4* w Samorin. To, że przynależy już do ścisłej światowej czołówki, udowodnił trzecimi miejscami w pięciogwiazdkowych Grand Prix na CSIO w Sopocie i CSI w Waregem. W tym sezonie halowym walczy o czwarty w karierze awans do finału Pucharu Świata.

Andrzej Opłatek – zeszłoroczny zwycięzca Grand Prix Cavaliady w Poznaniu. Ma 21 lat. Reprezentuje KJ HEAA Turek, a obecnie trenuje w stajni rodziny Fuchs w Szwajcarii. W swojej karierze był mistrzem Polski juniorów i młodych jeźdźców. W 2014 roku zajął 8 miejsce na ME juniorów. Jego największym tegorocznym sukcesem jest zajęcie drugiego miejsca w Grand Prix podczas czerwcowego CSI4* w Poznaniu.

Wojciech Wojcianiec – zawodnik KJ Melloni Horses, wicelider rankingu PZJ i obecnie drugi z Polaków w rankingu FEI (138 miejsce). Konkursy zaliczane do światowego rankingu w tym roku wygrywał na CSI2* w Neustadt Dosse i na CSIO5* w Budapeszcie. Był też drugi w Grand Prix Cavaliady w Warszawie i czwarty w Grand Prix CSIO5* w Sopocie. W tegorocznych mistrzostwach Polski zdobył brązowy medal. Dobrze spisuje się w rozgrywkach Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata – jest w tej chwili piąty.

Maksymilian Wechta – zawodnik KJ Wechta Rosnówko. Najwyżej sklasyfikowany (miejsce 4) Polak w Lidze Europy Centralnej Pucharu Świata. W swojej karierze był mistrzem Polski młodych jeźdźców (2013) i brązowym medalistą mistrzostw Polski seniorów (2015). Jego największe tegoroczne osiągnięcia to drugie miejsca w konkursach zaliczanych do rankingu FEI podczas CSI2* w Michałowicach i CSI3*W w Ołomuńcu.

Lotto EVENTING TOUR – Halowy Puchar Polski WKKW

Znana jest już pełna lista uczestników Halowego Pucharu Polski we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Otwierają ją tegoroczny mistrz Polski tej konkurencji Jan Kamiński i zdobywca Pucharu Polski Mateusz Kiempa. Zgodnie z regulaminem w rywalizacji weźmie udział 10 zawodników. Próba crossu w każdym z miast Cavaliady odbywać się będzie w piątek. Nie tylko trudność przeszkód i trasa, ale i specjalne zasady powodują, że rywalizacja będzie bardzo widowiskowa. Konkurs ma charakter dwunawrotowy. Do drugiej części przystępować będzie już tylko pięcioro zawodników i w nim o zwycięstwie decydować będzie szybkość. Ponieważ cykl Cavaliada Tour ma w tym sezonie cztery etapy, to o miejscach na podium HPP decydować będą dwa najlepsze wyniki z trzech pierwszych startów (Poznań, Lublin, Kraków) i rezultat finału, który odbędzie się 8 marca w Warszawie.

Halowy Puchar Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi

Już po raz trzeci podczas Cavaliady o Puchar Polski rywalizować będą powożący zaprzęgami czterokonnymi. O tym jak fascynująca jest walka czwórek przekonali się kibice w dwóch ostatnich edycjach. Kiedy w roku 2016 Komitet Organizacyjny Cavaliady podjął decyzję, że pary zostaną zastąpione przez czwórki, nie było wiadomo czy uda się skompletować w Polsce 5 zespołów. I rzeczywiście w pierwszych zawodach było widać, że mimo iż jeszcze w latach osiemdziesiątych Polska należała do światowej czołówki w tej konkurencji, to teraz powożący musieli się uczyć tego od nowa. Z zawodów na zawody poziom wzrastał, a marcowy finał edycji 2017/18 w Warszawie stał na bardzo dobrym poziomie. Cały cykl wygrał Piotr Mazurek, ale brawami za perfekcję połączoną z szybkością i brawurą nagradzani byli wszyscy uczestnicy.

Wprowadzenie czwórek na Cavaliadzie bez wątpienia przyczyniło się do odrodzenia tej konkurencji w Polsce. W zeszłym roku czwórkowe zespoły ponownie zaczęły rywalizować w Mistrzostwach Polski. Pod koniec września w Książu poznaliśmy nie tylko medalistów Mistrzostw Polski 2018, ale i trzech uczestników Cavaliaday Tour 2018/19. Są to: złoty Bartłomiej Kwiatek z SLKS Książ, srebrny Adrian Kostrzewa z Idmar Krajkowo i brązowy Ireneusz Kozłowski z JKS Jagodne. Czwartego zawodnika wyłoniły zawody Diving Cup w Bogusławicach. Do rywalizacji w ramach HPPP zakwalifikował się Łukasz Hałupka z Ranczo Rubin. Piątym jest zawodnik, Piotr Mazurek, który decyzją Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego CAVALIADA Tomasza Kobierskiego otrzymał dziką kartą przyznaną przez organizatora. Zawodnik nie miał możliwości wystartować w Mistrzostwach Polski, ponieważ uczestniczył w tym czasie w Mistrzostwach Świata w Tryon. Dzięki tej dzikiej karcie będzie mógł powalczyć o obronę tytułu zwycięzcy HPPP z poprzedniego sezonu!

Podobnie, jak w poprzednich sezonach podczas CAVALIADY powożący będą rywalizować w czwartek wieczorem i w sobotę po południu. Na cykl HPPP składać się będzie 7 konkursów kwalifikacyjnych (liczą się 4 najlepsze starty) i konkurs finałowy, po którym 9 marca na warszawskim Torwarze najlepsi odbiorą medale Pucharu Polski.

CAVALIADA Dressage Cup

W tym roku zasady ujeżdżeniowych zmagań na CAVALIADZIE Poznań przeszły gruntowny lifting. Po pierwsze ograniczono rywalizację do dwóch dni w każdym z miast, tak by konie w finale nie były zmęczone i pokazywały się w jak najlepszej formie. Po drugie idąc za światowymi trendami do rankingu końcowego, nie będą się liczyły już wszystkie wyniki, a jedynie najlepsze pięć startów każdego zawodnika.

Miłośnicy ujeżdżenia zmagania dresażystów będą mogli obserwować na arenach CAVALIADY w sobotę i niedzielę podczas konkursów rozgrywanych na poziomie Halowego Pucharu Polski – Intermediate I.

CAVALIADA Future po kwalifikacjach

Zawodami w KJK Szary Michałowice zakończyły się kwalifikacje do CAVALIADY Future 2018/2019. Ostatnie konkursy wygrały: mini Nel Skotarczak z Podkowy Gruszczyn i midi Maria Kiełczewska z Ponylandii Wojciechowice, która dzięki temu zajęła pierwsze miejsce w tabeli. W kategorii mini na pierwszym miejscu kwalifikacje ukończyła Natalia Głowacz z Liljówki Stęszewko.

W rywalizacji o prawo startu w Poznaniu, Lublinie, Krakowie i Warszawie udział wzięło blisko 100 zawodników (49 w kategorii mini, a 46 w midi), nie tylko z Polski, ale i z Czech. Przypomnijmy, że w rozgrywkach weźmie udział po 8 zawodników w każdej kategorii, w tym złoci medaliści Halowego Pucharu Polski w Lesznie, Mistrzostw Polski i Pucharu Polski w Jakubowicach. Wszyscy (zarówno pewni startu, jak i rezerwowi) muszą dokonać teraz zgłoszeń. Dopiero po zamknięciu zgłoszeń zostaną opublikowane listy przyjętych na pierwsze zawody w Poznaniu. Kibice najmłodszych uczestników jeździeckiej rywalizacji będą mogli podziwiać w każdym z cavaliadowych miast w soboty i niedziele.

Międzynarodowe Zawody w Paraujeżdżeniu

Zasady rozgrywania zawodów są bardzo podobne do zasad dyscypliny ujeżdżenia, z tym, że wymagania konkursów są dostosowane do stopnia niepełnosprawności zawodników. Zawodnicy startują na pięciu poziomach, ustalonych przez lekarzy i tzw. Klasyfikatorów – ma to wyrównać szanse pomiędzy zawodnikami o różnym stopniu niepełnosprawności.

Po raz pierwszy w tym roku na Cavaliadzie w Poznaniu odbędą się Międzynarodowe Zawody w Paraujeżdżeniu, w ramach tej rywalizacji zostanie rozegrany także Halowy Puchar Polski w tej konkurencji. Zawodnicy będą rywalizowali przez trzy dni, od środy do piątku, w konkursach: drużynowym, indywidualnym i freestyle.

Zawody w woltyżerce sportowej

Woltyżerka to bardzo dynamiczna dyscyplina, która polega na wykonywaniu zróżnicowanych ćwiczeń na grzbiecie galopującego lub stępującego konia. Jest idealnym treningiem uzupełniającym dla każdego, kto chce rozpocząć przygodę z nauką jazdy konnej, jak również dla zaawansowanych jeźdźców, jako ćwiczenia pozwalające poprawić dosiad, równowagę oraz harmonię z ruchem konia.

Podczas CAVALIADY w Poznaniu będzie można podziwiać zawodników, rywalizujących w konkursach zespołowych, parach oraz indywidualnych. W zawodach wezmą udział woltyżerowie z całej Polski, chcący zaprezentować swoje umiejętności.

Targi Sprzętu Jeździeckiego i Akcesoriów Jeździeckich

CAVALIADZIE towarzyszą Targi Sprzętu Jeździeckiego i Akcesoriów Jeździeckich. Oferta wystawców obejmuje wszystko, co związane jest z jeździectwem, a także zabawki i pamiątki.


8 powodów, dla których warto odwiedzić CAVALIADĘ całą rodziną

W dniach 29.11-2.12.2018 r. na MTP zobaczymy konie w roli głównej podczas Międzynarodowych Zawodów Jeździeckich – CAVALIADA Poznań. Odbędą się nie tylko konkursy sportowych, ale też pokazy i inne atrakcji z koniem w centrum zainteresowania. To dobra okazja, żeby odwiedzić MTP z dziećmi. Dlaczego?

  1. Od czwartku do niedzieli zobaczymy wspaniałe konne show, które przeniosą nas w świat jeździectwa, m.in. Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego zaprezentuje pokaz musztry oraz odbędą się inscenizacje prezentujące historię odzyskania niepodległości przez Polskę oraz dzieje Powstania Wielkopolskiego.
  2. Podczas zawodów w woltyżerce przekonamy się, na własne oczy jak trudne są akrobacje gimnastyczne wykonywane na końskim grzebiecie.
  3. Na dodatek będziemy kibicować zawodnikom biorącym udział w zawodach w skokach przez przeszkody – CSI4*-W, CSI1* oraz CSIYH, czyli tzw. młodych koni, które rozpoczynają udział w zawodach sportowych, a także we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego, powożeniu zaprzęgami czterokonnymi, ujeżdżeniu oraz paraujeżdżeniu.
  4. Będziemy świadkami najprawdziwszego na świecie czempionatu koni w skokach luzem. To znaczy, że konie startujące w tych zmaganiach pokażą swoją potęgę skoku skacząc samodzielnie, bez pomocy zawodnika.
  5. W ramach rozgrywek CAVALIADA Future podziwiać będziemy dzielne dzieciaki na jeszcze dzielniejszych kuchach, które pokonywać będą kolejne przeszkody w drodze do zwycięstwa.
  6. W Pawilonie Polskiej Hodowli poznamy 9 czempionów z dziewięciu polskich ras koni.
  7. Pod okiem doświadczonych instruktorów spróbujemy przejażdżki na kucyku.
  8. W tym samym czasie na Targach Poznańskich, z okazji obchodów 100. rocznicy niepodległości, odbędzie się Narodowa Wystawa Rolnicza, organizowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Obejrzymy tam ekspozycję urządzeń, technologii i maszyn rolniczych. Zostaną nam zaprezentowane także zwierzęta z polskiej hodowli, w tym polskie rasy koni i kuców.

Rozpocznij swoją jeździecką przygodę na CAVALIADZIE

Konie gniade, kare i siwe, skaczące przez przeszkody i tańczące – kilkaset rumaków pojawi się w Poznaniu podczas CAVALIADY. Targi zamienią się w centrum rodzinnej zabawy popularyzującej jeździectwo. Poprzednią edycję wydarzenia odwiedziło ponad 30 000 zwiedzających.

Zmagania sportowe na arenie A i B

Na arenach Cavaliady zawodnicy walczyć będą aż w 6 konkurencjach jeździeckich:

  • skoki przez przeszkody,
  • wszechstronny konkurs konia wierzchowego,
  • powożenie zaprzęgami czterokonnymi,
  • woltyżerka,
  • ujeżdżenie,
  • paraujeżdżenie.

Zawody w skokach przez przeszkody CSI4*-W będą eliminacją do Pucharu Świata Ligi Europy Centralnej.

Konne show na arenie B

Ważną częścią CAVALIADY jest program rozrywkowy, w ramach którego publiczność będzie podziwiać widowiska teatralne i pokazy z udziałem koni. W programie znajdziemy pokazy organizowane przez Polski Związek Hodowców Koni i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Główny punktem programu będzie seria pokazów narodowo-powstańczych prezentujących historię odzyskania niepodległości przez Polskę oraz dzieje Powstania Wielkopolskiego. Cavaliadowa arena będzie gościć także Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego, który jest jednostką reprezentacyjną i kontynuuje tradycje ułańskie. Kawalerzyści zaprezentują pokaz musztry oraz uświetnią ceremonie dekoracji Finału Halowego Pucharu Polski we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego oraz konkursu Grand Prix.

Skoki luzem na Cavaliadzie w Poznaniu!

Już po raz drugi Polski Związek Hodowców Koni przygotował na Cavaliadę doskonałe widowisko – Ogólnopolski Czempionat Koni Ras Szlachetnych w Skokach Luzem! W sobotę, 1 grudnia wszyscy chętni będą mogli obejrzeć stawkę wyselekcjonowanych młodych koni. Na Arenie B zbudowany zostanie specjalny korytarz, w którym konie będą pokonywać przeszkody bez udziału jeźdźców. Po ocenie komisyjnej poznamy najlepsze konie w dwóch kategoriach wiekowych: koni 2-letnich i 3-letnich.

Więcej w Od Redakcji

W ostatnim numerze

HiJ nr 80 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXII Nr 1 (80) Zima 2024

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

Artykuł sponsorowany

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę