Connect with us

Białko w żywieniu koni wyczynowych

Zdrowie i weterynaria

Białko w żywieniu koni wyczynowych

Agnieszka Kowalska

Żywienie konia jest jednym z najważniejszych czynników determinujących wydolność konia wyczynowego. Właściciele i trenerzy koni polegają na doświadczeniu pokoleń, próbach i testach sposobów żywienia, uwzględniając indywidualność konia w tym zakresie. Połączenie najlepszych tradycyjnych sposobów żywienia z aktualnymi osiągnięciami naukowymi pozwala nie tylko na kontrolę kondycji i zdrowia koni wyczynowych, ale również na poprawę ich wyników sportowych. W poprzednim artykule omówiona została rola tłuszczów w diecie koni wyczynowych, natomiast w poniższym skupimy się na innym podstawowym składniku pokarmowym, jakim jest białko.

Rola białka

Białko potrzebne jest do budowy nowych tkanek u zwierząt rosnących i klaczy źrebnych oraz do produkcji mleka u klaczy karmiących. U pozostałych koni służy do renowacji komórek w tkankach, syntezy enzymów i hormonów.

Funkcje białek:

  • są podstawowym materiałem do budowy nowych i odbudowy zużytych tkanek;
  • mogą być źródłem energii;
  • są podstawowym składnikiem płynów ustrojowych: krwi, płynu śródtkankowego, mleka;
  • organizm tworzy z nich białkowe części enzymów trawiennych i tkankowych;
  • są materiałem do biosyntezy hormonów białkowych;
  • są materiałem do biosyntezy ciał odpornościowych;
  • biorą udział w odtruwaniu organizmu.

Białko odgrywa istotną rolę przy uzupełnianiu tkanki mięśniowej utraconej w naturalnych procesach zużycia i przy tworzeniu się nowych tkanek ciała. Jest to główny materiał budulcowy. Potrzeby białkowe rosną w niewielkim stopniu wraz ze wzrostem aktywności mięśni. Jego zawartość w dawce pokarmowej koni pracujących powinna wynosić od 300 do 960 g dziennie.
Konie sportowe otrzymują średnio od 2,9 do 3,5 surowego białka na kg masy ciała na dzień, czyli od 2,3 do 3,4 g białka strawnego.

Tab. 1. Dzienne zapotrzebowanie dorosłego konia (500 kg) na białko

Jest to fragment artykułu, aby przeczytać pełny tekst zapraszamy do zakupu kwartalnika „Hodowca i Jeździec” Rok VI nr 2 (17) 2006.
Pismo dostępne jest w Okręgowych / Wojewódzkich Związkach Hodowców Koni, Biurze PZHK, za pośrednictwem prenumeraty oraz w wybranych sklepach jeździeckich.

Więcej w Zdrowie i weterynaria

W ostatnim numerze

HiJ nr 80 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXII Nr 1 (80) Zima 2024

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

Artykuł sponsorowany

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę