Connect with us

Ardeńskie tournée 2013

Hodowla

Ardeńskie tournée 2013

Andrzej Stasiowski

W 2012 r. Polski Związek Hodowców Koni podpisał porozumienie z Francuskim Związkiem Hodowców Koni Rasy Ardeńskiej (UECRA), które otworzyło nam drogę do współpracy ze związkami hodowców koni tej rasy w innych krajach europejskich. W październiku 2012 r., po raz pierwszy w Polsce, odbyło się międzynarodowe uznawanie ogierów do księgi ardena polskiego, otwartej w listopadzie 2012 r. na podstawie decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W czasie tej wizyty polscy sędziowie zajmujący się oceną koni zimnokrwistych zostali zaproszeni do odbycia szkoleń z zakresu oceny typu i pokroju koni ardeńskich w czasie największych wystaw w Belgii i Francji w 2013 r. Komisja Księgi Stadnej koni zimnokrwistych, widząc potrzebę takich szkoleń ze względu na różnice w ocenie koni ardeńskich i polskich koni zimnokrwistych, wytypowała grupę sędziów spośród pracowników Związku i hodowców koni.
Dodatkowo, podczas międzynarodowego uznawania ardenów szwedzkich do księgi ardena polskiego w marcu 2013 r. w Kwidzynie, otrzymaliśmy zaproszenie na obchody 140-lecia hodowli koni ardeńskich w Szwecji.
Pierwsza z wystaw – Belgijski Czempionat Koni Ardeńskich, odbyła się w Libramont w Belgii w dniach 28-29 lipca w ramach największej w tym kraju wystawy rolniczej. Zgromadziła ponad 250 koni w kategoriach: klaczki roczne oraz 2-letnie, ogierki roczne oraz 2-letnie, klacze 3-letnie (ze źrebiętami lub bez), klacze 4-letnie i starsze (ze źrebiętami lub bez), ogiery 3-letnie, 4-letnie oraz 5-letnie i starsze. Jedynie ogiery miały do dyspozycji boksy, klacze i młodzież zgrupowano pod wielkimi namiotami, na zaimprowizowanych stanowiskach, bez jakichkolwiek przegród.
Ocena została przeprowadzona jednego dnia, równolegle na 3-4 ringach. Dwuosobowe komisje nie przyznawały not za poszczególne cechy. Sędziowie na podstawie wszystkich elementów uwzględnianych w arkuszu oceny koni ardeńskich, po krótkiej dyskusji, szeregowali konie według przyznanej ogólnej liczby punktów. Następnie spośród zwycięzców na poszczególnych ringach 3-osobowe komisje wybierały czempiona danej kategorii (w wypadku ogierów starszych – jednego ze wszystkich ocenianych kategorii). Na podstawie prezentowanego na wystawie potomstwa wybrano dodatkowo najbardziej zasłużone w rasie ardeńskiej ogiera i klacz. Zakończeniem tego dnia wystawy było uroczyste wręczenie nagród honorowych wystawcom najlepszych koni. Polska delegacja nagrodziła hodowców najlepszego ogiera i klaczy starszej.
Drugi dzień stał pod znakiem oceny użytkowości koni ardeńskich – najpierw w konkursach siły uciągu, a następnie w konkursach zręczności powożenia.
To, co zwracało uwagę w czasie oceny na płycie, to przede wszystkim wyrównany typ prezentowanych koni oraz… nierzadko słaba pielęgnacja kopyt. Ten element będzie karany ujemnymi punktami w testowanym obecnie nowym arkuszu oceny koni ardeńskich. W ocenie nie przywiązuje się tak dużej jak w Polsce wagi do wadliwego skątowania tylnych kończyn (szablastość) oraz cofniętego nadgarstka, który jest dosyć poważną wadą z punktu użytkowania koni, natomiast zwraca się uwagę na podsiebną postawę przednich kończyn.
W czasie tego wyjazdu polska delegacja złożyła deklarację organizacji Międzynarodowego Czempionatu Koni Ardeńskich. Nasz wniosek spotkał się z życzliwym przyjęciem przedstawicieli innych ksiąg i jest szansa, że taki czempionat odbędzie się w Polsce za 2-3 lata.

Polska delegacja wręcza prezent Belgijskiemu Związkowi Ardeńskiemu od lewej: prezes WMZHK w Olsztynie Henryk Kuhn, prezes Belgijskiego Związku Ardeńskiego Michel Ectors, dyrektor PZHK Andrzej Stasiowski i prezes Pomorskiego ZHK w Malborku Roman Szultka fot. Andrzej Kopczyk

Polska delegacja wręcza prezent Belgijskiemu Związkowi Ardeńskiemu
od lewej: prezes WMZHK w Olsztynie Henryk Kuhn, prezes Belgijskiego Związku Ardeńskiego Michel Ectors, dyrektor PZHK Andrzej Stasiowski i prezes Pomorskiego ZHK w Malborku Roman Szultka
fot. Andrzej Kopczyk

 

 

Więcej w Hodowla

W ostatnim numerze

HiJ nr 80 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXII Nr 1 (80) Zima 2024

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

Artykuł sponsorowany

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę