Connect with us

Al Khalediah 2019 – „Satisfaction” dla Shirley Watts

Equator

Reportaż

Al Khalediah 2019 – „Satisfaction” dla Shirley Watts

tekst: Jerzy Dudała
zdjęcia: Sylwia Iłenda,
Magdalena Muraszko-Kowalska,
Dominik Dziecinny

Po raz szósty stadnina Al Khalediah Poland zaprosiła i gościła hodowców oraz sympatyków koni arabskich na Międzynarodowym A-klasowym Pokazie Koni Arabskich Czystej Krwi, który odbył się 18 sierpnia 2019 r. Od ubiegłego roku pokaz ten znalazł się na liście najważniejszych i najbardziej prestiżowych pokazów w Europie afiliowanych przez ECAHO. Zajmuje znaczące miejsce, ponieważ są jedynie 3 takie pokazy (tytularne), tylko dwa z nich odbywają się na świeżym powietrzu – w Menton i w Al Khalediah Poland.

Prawie setka koni

Do oceny przystąpiło 96 koni po 56 reproduktorach. Oceniało je 4 spośród 6 sędziów: Maria Annnaratone Ferraroni – Włochy, Helen Hennnekens-van Nes – Holandia, Irina Stigler – Rosja, Klaus G. Beste – Niemcy, Mark Ismer – Niemcy, Tamas Rombauer – Węgry. Ostateczną oceną dla każdego konia była średnia punktów przyznanych przez 4 sędziów po odrzuceniu not skrajnych.

Czempionaty rozegrano według metody otwartej ECAHO z Top Five. Wyrównano także pulę nagród we wszystkich czempionatach. Właściciel każdego konia, który zajął miejsce w klasie od pierwszego do piątego, otrzymał 3.000 złotych, a ten, którego koń zdobył złoty medal – 15.000 złotych, za srebrny – 10.000 złotych, za brązowy – 5.000 złotych. Ponadto, dla właścicieli koni, które uplasowały się w Top Five przyznano nagrodę w wysokości 4.000 złotych. Wszystkie te nagrody ufundował organizator, co zamknęło się sumą 240 tysięcy w klasach i 228 tysięcy w czempionatach.

Potomstwo Fa El Rasheem

Na pokazie najwięcej potomstwa oglądaliśmy po ogierze Fa El Rasheem – 10, co przełożyło się na wygrane w klasach i czempionatach, podobnie jak ma to miejsce na zagranicznych pokazach. Jego potomstwo zwyciężyło w mocnej klasie IB, gdzie wszyscy uczestnicy przekroczyli notę 90 pkt, a kasztanowata D Shamkhah (Fa El Rasheem – Ft Shaella / Sahel Dream Desert) hodowli Dubaj Arabia Horse Stud uzyskała 91,75pkt. Tuż za nią plasowała się jej pełna siostra D Shu`Alah. Równie dobrze wypadł w klasie IVB ogierów trzyletnich D Nayel (Fa El Rasheem – D Nawal / Royal Colours) hodowli Dubaj Arabians, uzyskując 92,13 przed D Mezyan (Fa El Rasheem – D Mazaja / Royal Colours). Na czwartym miejscu w tej klasie znalazła się Estorius F po Fa El Rasheem hodowli Malborek Arabians. W klasie VI kolejne zwycięstwo tego reproduktora, gniady D Kaheel (Fa El Rasheem – D Muwadah / Q R Marc) zwyciężył z notą 91,88.

D Shu`alah
D Shu`alah
D Nayel
D Nayel

Fa El Rasheem to syn ogiera Fa El Shawan i wnuk Marwana Al. Shaquab. W 2014 roku został wiceczempionem świata ogierów młodszych, ulegając jedynie słynnemu ogierowi Excalibur. Niesie krew wielkiego Versace przez jego córkę Virtuosę MLR. Fa El Shawan to m.in. czempion Brazylii, został skojarzony z naszą legendarną Pianissimą. Z tego związku urodził się ogier Prometeusz, który został sprzedany bez wykorzystania go w naszej hodowli. Jak nazywają go nowi właściciele z Haleb Stud jest to „Keeper of the flame” czyli „Strażnik Płomienia”.

Fa El Rasheem to ojciec wielu utytułowanych potomków, w tym ogierka D Seraj, czempiona świata ogierów młodszych w 2016 i w 2018 roku, a także czempionki świata Mai Aljassimya czy czempionki Brazylii Song of Rasheem.

W klasie klaczek rocznych IA sukces zwycięża wychowanka stadniny Fahed Al Hameli FK Arabians Farm, siwa FK Galyah (Fayad Alfayad – Panonia / Eukaliptus) uzyskując 91, 25pkt. Jej ojciec to wnuk legendarnego WH Justice, młodzieżowy czempion Kuwejtu z 2012 roku, który w 2013 i w 2014 został czempionem KAHBS.

W klasie IIA klaczek dwuletnich miły, polski akcent, sukces odniosła siwa wychowanka Lecha Błaszczyka, Paprotnia (Elgast – Peksa / Ekstern). W Białce w 2018 roku była druga w klasie i została drugą wiceczempionką klaczy rocznych. W Janowie została drugą wiceczempionką Polski klaczy młodszych. Jej ojciec Elgast to kolejny syn ogiera WH Justice. Na swoim koncie ma złoty medal ogierów starszych z Nornic Open B International Show w 2017.
Na drugim miejscu uplasowała się córka ogiera Fa El Rasheem, siwa D Nawasy.

W klasie IIB miło odnotować zwycięstwo gniadej michałowskiej Protekcji (Ekstern – Pentra / Poganin). W Białce była druga w klasie i została drugą wiceczempionką klaczy młodszych, aby w Janowie być na czwartym miejscu w czempionacie.

W klasie IIIA, klaczek trzyletnich zwycięstwo na swym koncie zapisuje dubajska stadnina Babel Stud (Poland). Jej wychowanka, Maymoona Babel (S.M.A. Mystery One – Munirah Al. Bidayer / Marajj) uzyskała 91,75 pkt. Jej ojciec to syn znanego Psytadela, a także wielu utytuowanych potomków, m.in. klaczy Aajlah Al Zorbar czy ogierka Mozn Albidayer.

W klasie IIIB kolejny sukces na swoim koncie zapisuje michałowska stadnina. Jej siwa Parantela (Kahil Al. Shaquab – Palanga / Ekstern) wygrała, uzyskując notę 92 pkt. Na Narodowym Pokazie była druga w klasie i zajęła szóste miejsce w czempionacie. Jej ojciec to zasłużony w naszej hodowli multiczempion, a matka to wiceczempionka Polski z 2015 roku.

W klasie VIIB dobrze pokazała się siwa Future (Kahil Al. Shqab – Fortycja / Pegasus), uzyskując 93,13 pkt. Faworytką w tej klasie była Pustynia Kahila, która ma na swoim koncie wiele zwycięstw, m.in. w 2017 roku uzykała tutaj notę 93 pkt i została najlepszym koniem pokazu. Tym razem zajęła drugie miejsce w klasie.

Pustynia Kahila
Pustynia Kahila

W klasie IVA ogierków rocznych ponowne zwycięstwo przypadło przedstawicielowi dunajskiej stadniny. Gniady D Shakhat (D Khataf – D Shireen / Kahil Al Shaquab), uzyskał 91 pkt. Jego ojciec jest synem platynowego czempiona świata z 2016 roku, ogiera Royal Colours. Sam D Khafat to też m.in. czempion ogierów młodszych Pucharu Narodów z Aachen z 2014 roku. Przez swą matkę D Jowan niesie w sobie krew ogiera Marwan Al Shaqab, który jest synem Gazala.

W klasie V ogierów dwuletnich miło zobaczyć syna ogiera, który u nas stworzył swą epokę albowiem w klasie tej zwyciężył Magic Algazal (Gazal Al Shaquab – Ale By Magnifique / Magic Magnificue) z notą 92,13 hodowli Sweden Arabians Stud. Prawdziwą radość obecnym sprawiła jego córka, stateczna Ekspulsja (Gazal Al. Shaquab – Elandra / Monogramm), uzyskując 93,75pkt (3 razy 20 za typ i 2 razy 20 za głowę, szyję i ruch). Charyzmatyczny Gazal to platynowy czempion świata z 2018 roku.

Janowskiej hodowli, siwa Prunella (Abyad AA – Pradera / Hlayyil Ramadan), której właścicielem jest Suweco Stud wygrała klasę VIIA – klacze 4-6-letnie z notą 92,38. Jej ojciec to syn ogiera Nader Al Jamal, wnuk Ansata Sinah, który został w 1995 roku czempionem Europy i wiceczempionem świata ogierów młodszych. Sam Abiat AA zdobył tytuł czempiona Izraela. Prunella jest też wiceczempionką Polski klaczy młodszych z 2105 roku.

Dużo emocji dostarczyła wszystkim obecnym klasa VIIIA klaczy siedmioletnich i starszych. Czekaliśmy na występ Wieży Mocy, która tak dobrze pokazała się w Janowie, zostając czempionką klaczy starszych. Wydawała się faworytką, zaprezentowała się bardzo dobrze, widać było, że powraca do swej wysokiej formy. Zdobyła 92,38 pkt, w tym 1 raz 20 za typ, 1 raz 20 za głowę i szyję i 3 razy 20 za ruch, który w czasie kontuzji nie był jej najmocniejszą stroną. Niestety oddała pole gniadej JV Nerina (Kadar’s Echoo – Nimah / Mambo), która uzyskała 93 pkt. (2 razy 20 za głowę i szyję i 4 razy 20 za ruch). Jej ojciec reprezentuje ród znanego Patrona.

Wieża Mocy
Wieża Mocy

Powody do zadowolenia ma Marek Kondrasiuk. Jego wychowanek, gniady Calateon (Vittorio To – Calatea / Ekstern), który jest własnością Shirley Watts wygrywa klasę IX dla ogierów 4-6 letnich z notą 92,38. Swoją karierę rozpoczął w latach 2014-2015 jako złoty medalista pokazu Arabia – Polska. W Białce w 2015 był wiceczempionem, a na krakowskim pokazie w 2017 roku czempionem ogierów starszych.

Nie zawiódł michałowski Equator (QR Marc – Ekliptyka / Ekstern), który z przewagą wygrał swą klasę X ogierów siedmioletnich i starszych, uzyskując 93,25 pkt. W 2011 roku w Białce był wiceczempionem, aby już w 2012 być czempionem Polski, a w 2014 czempionem Polski ogierów starszych. W 2015 i 2017 został wiceczempionem świata w Paryżu, aby tamże w 2018 zostać czempionem. Świetnie pokazał się w USA, zostając czempionem w Scottsdale, Las Vegas i niestety tylko srebro w Tulsa. Trochę brakło do trzeciej korony.

Equator
Equator
Equator
Equator

Następnie przyszedł czas oczekiwania na wyniki czempionatu.

W tej formule wszystko jest możliwe. A werdykt sędziów jest następujący.

Czempionat klaczek rocznych

  1. D Shu’Alah – hod. Dubai Arabian Horse Stud, wł. Shaikh Saeed bin Maktoum bin Juma Al Maktoum
  2. D Shamkhah – hod./wł. Dubai Arabian Horse Stud
  3. FK Ghalyah – hod./wł. Fahed Al Hameli Arabians Farm
  4. El Farida – hod./wł. Alicja Najmowicz
  5. Al. Sheila – hod./wł. Al Hambra Arabians

Czempionat ogierków rocznych

  1. D Mezyan – hod./wł. Dubai Arabian Horse Stud
  2. D Nayel Shu’Alah – hod. Dubai Arabian Horse Stud, wł. Shaikh Saeed bin Maktoum bin Juma Al Maktoum
  3. D Shakhat Shu’Alah – hod./wł. Dubai Arabian Horse Stud
  4. Star Farid – hod./wł. – W. Parczewski
  5. Muranas Neymar – hod./wł. Murana Stud

Czempionat klaczy młodszych

  1. Priscillla OS – hod. Gestud Oserhof Stoeckle GBR, wł. Abhaa Arabians
  2. Encarina – hod./wł. SK Janów Podlaski
  3. Paprotnia – hod./wł. Lech Błaszczyk
  4. Protekcja – hod./wł. SK Michałów
  5. Parantela – hod./wł. SK Michałów

Czempionat ogierków młodszych

  1. Magic Al Gazal – hod. Sweden Arabian Stud, wł. Shaikh Arahmah Saoud bin Khalid H Alqasse
  2. D Kaheel – hod. Dubai Arabian Horse Stud, wł. Abhaa Arabians
  3. Erantis – hod./wł. SK Janów Podlaski
  4. Pireno – hod./wł. Paweł Redestowicz
  5. Ames JR – hod./wł. Janusz Ryżkowski

Czempionat Klaczy Starszych

  1. Ekspulsja – hod. SK Michałów, wł. Halsdon Arabians
  2. Pustynia Kahila – hod./wł. SK Michałów
  3. Prunella – hod. SK Janów Podlaski, wł. Nina Suskievicova
  4. Wieża Mocy – hod./wł. SK Michałów
  5. Psyche Kreuza – hod./wł. SK Chrcynno – Pałac
Psyche Kreuza
Psyche Kreuza

Czempionat ogierów starszych

  1. Equator – hod./wł. SK Michałów
  2. Shadi Al Khalediah – hod. Al Khalediah Stables PR. Khalid bin Sultan Al Saud, wł. Reza Allahdadi
  3. Calateon – hod. Marek Kondrasiuk, wł. Halsdon Arabians
  4. Empower – hod./wł. Krzysztof Goździałski
  5. Al Picasso – hod./wł. Al Hambra Arabians

Wybór najlepszego konia pokazu

Na ringu same gwiazdy, ale najlepszą okazuje się klacz Ekspulsja, którą Shirley Watts w 2013 roku zakupiła za 400 tysięcy euro. W 2018 roku klacz została brązową medalistką świata. W ubiegłym roku to janowska Etnologia została tutaj czempionką i najlepszym koniem pokazu przed doskonałym ogierem Emerald J. Etnologia również została zakupiona przez Shirley Watts na aukcji w 2012 roku za 370 tysięcy euro. W 2016 roku klacz została czempionką Europy.
Shirley Watts to ambasador polskiej hodowli koni arabskich. Do 2015 roku zawsze była obecna na janowskich aukcjach, które osobiście wspierała, kupując oferowane konie, a które – później godnie reprezentowały naszą hodowlę na światowych pokazach. Jej osoba przyciągała też wielu innych potencjalnych kupców. Jej konie są trenowane w Polsce przez Pawła Kozikowskiego.

Ekspulsja
Ekspulsja
Ekspulsja
Ekspulsja

Atmosfera na pokazie była pogodna, przyjazna tak koniom, jak i przybyłym gościom. Gospodarze dołożyli starań, aby każdy z obecnych mógł podziwiać i cieszyć się pięknem koni arabskich. Nie sposób przecenić prestiżowego znaczenia, jaki ma dla polskiej hodowli ten A-klasowy pokaz. Tutaj „u siebie” krajowi hodowcy mogą zmierzyć się z najlepszymi końmi świata z przodujących stadnin.

Nie trzeba jechać do Werony czy Akwizgranu, aby skonfrontować się ze światową czołówką, tym bardziej, że pokaz jest otwarty i nie ma wcześniejszych kwalifikacji, co ma znaczenie dla mniejszych hodowców.
Nie sposób przecenić też puli nagród, która fundują organizatorzy.

Świetnym pomysłem, znanym z innych, światowych pokazów, ale tylko tutaj realizowanym, było roznoszenie wyników po każdej z rozegranych klas do stolików gości. Ktoś powie – drobny szczegół, ale cieszy.

Jako wyraz wdzięczności od polskich hodowców dla JW Księcia Khaleda bin Sultana bin Abdulaziza al Al Saud na ręce jego syna, JW Księcia Fahada bin Khaleda al Sauda uroczyście przekazano bibliofilskie wydanie manuskryptu Emira Wacława Rzewuskiego: „Sur Les Chevaux Orientaux et provertans des Races Orientales” w podziękowaniu za wybór Polski na organizację Europejskiego Festiwalu Konia Arabskiego – Al Khalediah European arabian horse Festiwal. Przekazania dokonała Dorota Wielopolan z Domu Emisyjnego Manuscriptum – wydawcy tego epokowego dzieła. Sławomir Szereda, który bywa na Festiwalu od lat, ofiarował księciu nowo wydany album „Szereda – konie rysowane”.

W niedzielę, 18 sierpnia, emocji ciąg dalszy nastąpił na służewieckim torze wyścigów konnych.Tutaj można przekonać się, że koń arabski to nie tylko dzieło sztuki do podziwiania, ale też wiatronogi rumak, który pięknie biega.

Rozegrano 11 gonitw, najważniejsze z nich to:

  • gonitwa na 1.600 m HH Sheikha Fatima Bint Mubarak Ladies Word Championship IFAHR dla czteroletnich i starszych koni wyłącznie IV grupy, których dosiadają amazonki. Nie jest stosowana ulga wagi z tytułu kategorii jeździeckiej. Co ciekawe, wszystkie amazonki dosiadają – konia bez bata. Na lekko elastycznym torze wygrał tę gonitwę z pulą nagród 7.857 zł. – wałach Monter Al Khalediah w czasie 1’52,1″. Nagrody dodatkowe do tej gonitwy fundował Sheigh Mansour Bin Zayed Al Nahyan.
  • Następnym ważnym wydarzeniem jest gonitwa międzynarodowa dla koni czteroletnich i starszych z pulą nagród 70.000 zł. W tym roku gonitwa ta uzyskała kategorię – „Listed”, a wygrała ją kasztanowata Anood Al Khalediah pod S. Mazurem w czasie 1’47,0″. Rekord toru to 1’46,6″.
  • Najważniejsza gonitwa dnia to Sheikh Zayed Bin Sultan Al Nahyan Cup – Nagroda Europy. Jak pisze Jan Zabiegli wymyślił ją ówczesny dyrektor PTWK, Jerzy Michałowicz jako gonitwę międzynarodową dla czteroletnich i starszych koni arabskich na dystansie 2.600 m, a rozegrano ją po raz pierwszy w 1985 roku, ale znaczenia nabrała dopiero wtedy, kiedy to zainteresował się nią Jockey Abu Zabi – promujący na świecie wyścigi koni arabskich. Gonitwa ta została włączona do wyścigowego festiwalu pod patronatem wicepremiera ZEA Szeikha Mansoura jako cykl gonitw poświęconych pamięci jego ojca, Szeikha Zayeda Bin Sultana Al Nahyana – twórcy i pierwszego prezydenta ZEA.
    Tym razem Nagroda Europy rozgrywana była po raz 35. i pierwszy raz po 2 latach ponownie pod patronatem ZEA. Stali bywalcy na służewieckim torze jak i pozostała publiczność ciekawi byli jak wypadnie tegoroczny czteroletni derbista – ogier Dragon w rywalizacji ze świetnym, ale starszym Salam Al Khalediah, który dobrze wypadł na zagranicznych torach. I to on tym razem nie zawiódł, wygrywając pewnie pod dżokejem Mazurem, wyprzedzając rywali o 7 długości w czasie 2’58,8″. Dragon był dopiero czwarty. Rekord toru należy do saudyjskiego Muqatil Al Khalediah, który w 2010 roku uzyskał czas 2’56,3″. Pula nagród w tej gonitwie to 148.750 zł.
  • Emocjonujący finisz miała gonitwa Białki na 2.000 m, którą wygrała na ostatnich metrach Tabarak’s Elvira w czasie 2’24,94″.
  • W gonitwie o Memoriał Bogdana Ziemiańskiego wygrał wałach Lazom Al Khalediah.
  • W Nagrodzie Sabelliny na 2.000 m wygrywa pięcioletni, kasztanowaty Special OA hodowli R.A.G. Kolk – van Merveld w czasie 2’16,87″
  • W Nagrodzie Emaela na 1.600m – wygrywa Shamhoot Al Khalediah w czasie 1’50,17″
  • Ostatnią gonitwą była gonitwa handikapowa na 1.600m, którą wygrywa gniady ogier Staccato hod./wł. Z. Górski z czasem 1’51,03″

Raz jeszcze dzięki stworzonemu przez dyrekcję stadniny zespołowi udało się przeprowadzić cały skomplikowany „show” bez najmniejszych potknięć, a w kuluarach można było słyszeć same pozytywne opinie. Nie bez znaczenia są sumy nagród, które w klasach wyniosły w sumie 240 tysięcy złotych, w czempionatach 228 tysięcy złotych, a całkowita suma nagród to 538 tysięcy złotych. Dziwi tylko, że popularne media w głównych kanałach informacyjnych nie były skłonne do zamieszczania relacji z tak wyjątkowego wydarzenia, które w Europie należy do naprawdę rzadkich.

Należy jednak mieć nadzieję, że koń arabski, jak i inne konie wpiszą się ponownie w historię i kulturę naszego kraju i znajdą swoje miejsce w społeczeństwie nowoczesnym, ale z żywymi tradycjami hippicznymi. A wydarzenia takie jak Festiwal nie pozwolą zapomnieć o istocie „zrodzonej z garści wiatru południowego”.

Więcej w Reportaż

W ostatnim numerze

HiJ nr 80 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXII Nr 1 (80) Zima 2024

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

Artykuł sponsorowany

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę